Lit
Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Lit

Lit suplement diety - bez recepty

Lit należy do grupy pierwiastków śladowych. Jest o tyle ciekawym składnikiem, że często nie uznaje się go za niezbędny mikroelement, ale jednocześnie stosuje jako bardzo skuteczny lek w szeregu schorzeń psychicznych. Istnieje także szereg udokumentowanych powiązań między niedostateczną podażą litu z pożywieniem a występowaniem różnych zjawisk społecznych i zaburzeń psychicznych. Co więcej, istnieją wytyczne sugerujące optymalną podaż na poziomie 14,3 μg na kilogram masy ciała. Lit w odpowiednich dawkach jest niezwykle zdrowy dla mózgu, a WHO zaliczyła go do niezbędnych składników odżywczych. W świetle badan z ostatnich lat, suplement diety lit okazuje się być remedium na wiele bolączek dręczących współczesnego człowieka, nie tylko tych o podłożu psychicznym.

Lit działa przede wszystkim na funkcjonowanie układu nerwowego, mózgu oraz nerwów poprzez regulację metabolizmu wielu neuroprzekaźników. Stosowanie litu w tabletkach bez recepty ma zatem działanie profilaktyczne, ale również lecznicze przy dolegliwościach ze strony układu nerwowego. Jego podstawowe działanie opiera się na kilku właściwościach:
- zdolności do zwiększania stężenia serotoniny, a to właśnie jej deficyt jest jedną z głównych przyczyn depresji,
-hamowaniu pobudzającego działania dopaminy,
-zwiększaniu stężenia BDNF- białka pobudzającego wzrost komórek nerwowych,
-transporcie kwasów tłuszczowych (DHA) do płata czołowego mózgu - to wspomaga rozwój połączeń nerwowych i wzrost substancji szarej,
- wychwycie i transporcie witamin B12 i B9, które pełnią szeroką i bardzo ważną rolę w neuroregulacji.

Dzięki tym funkcjom lit suplement sprawdza się jako prewencyjny środek przeciwdepresyjny i przeciwmaniakalny, Używany jest z powodzeniem w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej, tzw. depresji maniakalnej. Co więcej, zdolność tego pierwiastka do poprawy i stabilizacji nastroju wpływa na zmniejszenie liczby samobójstw na tle depresyjnym, przypadków zabójstw i innych aktów przemocy na tle maniakalnym (badania z lat 90’ przeprowadzone w Teksasie, Austrii i Japonii). Takie działanie jest zbawienne nie tylko dla pacjentów cierpiących na depresję, ale też zespół stresu pourazowego. Ponadto wielu pacjentów zgłasza poprawę jakości snu, zmniejszenie objawów towarzyszących ADHD i redukcję skutków nadmiernego stresu. Pomimo tego, że tabletki na stres to osobna kategoria, przyczynowo jest ściśle związana z układem nerwowym. 

Lit suplement diety okazuje się być również pomocny w walce z zaburzeniami odżywiania jak anoreksja. Już miesięczna kuracja przynosi efekty w postaci zwiększenia apetytu i przyrostów masy ciała. Psychostabilizujące własności litu są również wykorzystywane w terapii leczenia uzależnień. Skuteczność litu suplementu (konkretnie orotanu) w przypadku leczeniu choroby alkoholowej została udowodniona klinicznie.  

Neuroprotekcyjne działanie soli litu otwiera nowe możliwości w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych jak Alzheimer czy choroba Parkinsona. Pobudzanie wzrostu komórek i połączeń nerwowych nerwowych przez działanie na wspomniane już DHA i BDNF powoduje, że jest wysoce skuteczny przy interwencji w urazowych uszkodzeniach mózgu, nie tylko przyspiesza powrót do zdrowia po udarze, ale także może mu zapobiec. Lit okazuje się również skuteczny w leczeniu klasterowego bólu głowy i migren, a także, jak udowadniają badania kliniczne, znacząco i szybko łagodzi bóle przy fibromialgii.

Poza korzystnym wpływem na układ nerwowy lit wykazuje również działanie modyfikujące pracę układu immunologicznego (zwiększa ilość białych krwinek). Istnieją też przesłanki wskazujące na jego właściwości przeciwstarzeniowe.

Lit tabletki bez recepty

W postępowaniu leczniczym wykorzystuje się głównie przepisywany przez lekarzy węglan litu. Jednak na rynku dostępny jest też lit w tabletach bez recepty. W tym przypadku mamy do dyspozycji inne sole litu: orotan i asparaginian. Zazanczyć jednak należy, że asparaginian nie jest bezpieczną formą dla wszystkich, ponieważ jest ekscytotoksyną i u wrażliwych osób może on powodować nadmierne pobudzenie, a nawet obrzęki mózgu. Jeśli zatem potrzebujesz pełnej gwarancji bezpieczeństwa zdecyduj się na orotan. Taki właśnie preparat oferujemy w naszym sklepie:  Lit Aliness - z 5 mg orotanu litu. Lit w tej postaci jest łatwiej wchłaniany przez organizm i pozostaje w nim dłużej. Nie musisz zatem przyjmować tak dużych dawek jak w przypadku innych soli dla uzyskania takich samych rezultatów. Oznacza to znacznie mniejsze ryzyko przedawkowania i bezpieczeństwo stosowania.

Jak w przypadku wszystkich suplementów należy przestrzegać dziennego dawkowania i mieć świadomość reakcji z innymi przyjmowanymi preparatami - dla pewności zapoznaj się z artykułem Jak łączyć witaminy i minerały?. Lit wchłania się w całości w jelicie cienkim i w zdecydowanej większości wydalany jest przez nerki, w ciągu 24 h od spożycia. Przy jego stosowaniu dochodzi do zwiększonego wydalania moczu i zwiększonego pragnienia. Należy więc zachowywać właściwy poziom nawodnienia - Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?

Należy nadmienić, że takie związki jak kofeina, teobromina i teofilina, czyli kawa, herbata, produkty z kakao, będą zmniejszać stężenie litu w organizmie. Podobne działanie ma nadmierna podaż soli oraz stosowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

W przypadku przyjmowania litu w tabletkach bez recepty koniecznie należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania do stosowania preparatu. Standardowo kobiety karmiące, kobiety w ciąży i dzieci do 12 roku życia wyklucza się z suplementacji (substancja łatwo przenika do mleka matki i przez łożysko). Do grupy tej zalicza się też pacjentów z niewydolnością nerek, z uwagi na wzmożoną produkcję moczu.
Szczególny przypadek stanowią osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy. Lit kumuluje się bowiem w tkance tego gruczołu, zmniejsza absorpcję jodu i hamuje syntezę hormonów tarczycy. Dlatego pacjenci endokrynologiczni powinni prowadzić suplementację pod ścisłą kontrolą lekarza. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania suplementacji jest natomiast choroba Hashimoto i białaczka.

Lit owiany złą sławą jako przestarzały lek psychiatryczny, okazuje się jednak być niemal magicznym remedium w walce z całym szeregiem schorzeń neurologicznych i psychicznych, a jak wiadomo, spokojna głowa to podstawa zdrowego życia. Zapoznaj się z naszą ofertą i zadbaj o swój komfort psychiczny już dziś - z litem lub innymi tabletkami na układ nerwowy.