Wapno / Wapń
Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Wapno / Wapń

Suplementy diety wapń

Wapń stanowi mineralny fundament ludzkiego organizmu. Nie bez przyczyny kojarzy się głównie z kośćmi, w nich bowiem kumuluje się 99% tego makroelementu. U przeciętnego dorosłego człowieka przekłada się to na ok 1,5kg czystego wapnia. Powszechna dostępność tego pierwiastka sprawia, że często bagatelizujemy możliwość wystąpienia jego deficytów. Tymczasem w dobie przetworzonej żywości, powszechnych błędów żywieniowych i epidemii chorób cywilizacyjnych stosowanie suplementów z wapniem okazuje się być wręcz koniecznością. Do niekorzystnego bilansu przyczynia się też fakt, że z pożywienia przyswajamy zaledwie między 10 a 40 % dostarczanego makroelementu.

Wapń suplement diety – wsparcie dla całego organizmu

Wapń to przede wszystkim budulec. Wraz z fosforem wchodzi w skład tkanki kostnej stanowiąc aż 99% suchej masy. Nadaje kościom twardość i umożliwia prawidłowy rozwój układu szkieletowego. Konieczny jest on również dla wzrostu włosów i paznokci, a także ścian naczyń krwionośnych i zdrowych zębów o mocnym szkliwie.
Będąc elektrolitem wapń funkcjonuje także jako przekaźnik. Jest jednym z ważniejszych kationów wykorzystywanych przez neurony do generowania ładunku elektrycznego, jak i do uwalniania neuroprekaźników. Zapewnia zatem prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co jest konieczne dla wszystkich procesów w mózgu i w nerwach obwodowych. Dzięki niemu możliwe jest myślenie, odczuwanie bodźców, skurcze mięśni szkieletowych i gładkich. Dlatego właśnie suplementy z wapniem są często polecane w przypadku zaburzeń kurczliwości mięśni (również w przypadku tężyczki), mrowienia czy drętwienia kończyn.
Prawidłowe przewodzenie impulsów jest niezbędne dla funkcjonowania mięśnia sercowego, mowa tutaj zarówno o sile, jak i rytmie oraz częstotliwości pracy serca. Również samo ciśnienie krwi zależy od obecności wapnia. Decyduje on bowiem o kurczliwości naczyń krwionośnych i wpływają na produkcję hormonów regulujących ciśnienie (angiotensyna, renina, aldosteron). Należy też wspomnieć o uczestnictwie jonów wapnia w procesie krzepnięcia krwi.
Od obecności tego makroelementu uzależnia również swoje funkcjonowanie układ immunologiczny. Jony wapnia umożliwiają pracę limfocytom T, zwiększają mobilność makrofagów i uczestniczą w produkcji cytokin, co powoduje mobilizację organizmu do walki z patogenem. Warto również zaznaczyć rolę wapnia w procesie podziałów komórkowych i regeneracji tkanek.

W świetle najnowszych badań coraz więcej mówi się o suplementach z wapniem w kontekście prewencji otyłości, cukrzycy typu II, a także nowotworów.

Wapń w tabletkach

Biorąc pod uwagę szerokie spektrum działania wapnia, nietrudno wyobrazić sobie negatywny wpływ niedoborów na organizm. Tymczasem w Polsce średnie spożycie wynosi średnio 598mg/dobę, co jest ilością niewystarczającą. Idealnym rozwiązaniem na pokrycie dziennego zapotrzebowania jest wapń w tabletkach. Normy dobowego spożycia wahają się od 200mg/dobę w przypadku niemowląt, przez 800mg/dobę w przypadku dzieci i 1100mg/dobę w przypadku młodzieży, po 800mg/dobę w przypadku dorosłych. Seniorzy i kobiety w ciąży wykazują większe zapotrzebowanie w granicach 1100mg/dobę .

Oczywiście deficyty są generowane nie tylko przez błędy w żywieniu. Innymi przyczynami mogą być: zaburzenia wchłaniania, zbyt duża utrata wapnia z moczem (np. na skutek nadmiaru soli kuchennej), nadmierne odkładnie wapnia w tkankach miękkich (na skutek braków witaminy K2), niedobory witaminy D, parathormonu lub oporność tkanek na parathormon.

Nadmierne stężenie wapnia nie zdarza się często i jest głównie powodowane spożywaniem zbyt dużych dawek suplementu, bądź przedawkowaniem witaminy D. Należy jednak zaznaczyć, że suplementacja, tym bardziej bez konsultacji z lekarzem, nie jest wskazana u osób z pierwotną nadczynnością przytarczyc, niewydolnością nerek lub przy długotrwałym stosowaniu leków moczopędnych.   

Wapń w tabletkach dla dzieci

Szczególną grupą narażoną na dotkliwe skutki deficytu wapnia są dzieci. Dostępność tego pierwiastka jest kluczowa już w momencie życia płodowego. U dzieci zbyt mały poziom wapnia skutkuje przede wszystkim upośledzeniem wzrostu, deformacjami kości i krzywicą. Często demonstruje się też wzmożoną płaczliwością w nocy, późnym ząbkowaniem, wczesną próchnicą i wypadaniem zębów. Zadbanie o prawidłową podaż w przypadku dzieci nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z alergiami pokarmowymi lub małym niejadkiem. Wapń w tabletkach dla dzieci może być pewnym rozwiązaniem. Jeśli jednak Twoje dziecko albo Ty nie tolerujecie tabletek, może warto rozważyć inną formę, przykładowo rozpuszczalną? Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź Wapń z fosforem D3 K1 na kości, nerwy, krzepliwość krwi - 15 saszetek stanowi świetną alternatywę dla kapsułek i dodatkowo zawiera składniki poprawiające biodostępność wapnia.
Naturalne wapno w tabletkach

Mówiąc o biodostępności wapnia koniecznie trzeba wspomnieć, że dla przyswajalności ogromne znaczenie ma pochodzenie substancji. Naturalne wapno zawiera najwięcej substancji w formie pierwiastkowej. Niezwykle bogatym źródłem tego makroelementu są muszle ostryg, zawierają aż 39% składnika aktywnego. W ofercie Zdrowersów znajdziesz preparat o naturalnym pochodzeniu Wapń Aliness  wzbogacony o witaminy K2MK7 i D. Zastosowana w suplemencie forma węglanu wapnia jest polecana szczególnie osobom z dużym zakwaszeniem żołądka, a nawet nadkwasotą, ponieważ łatwiej wchłania się w obecności kwasu solnego. Dodatkowo pozwoli zneutralizować nadmiar kwasu w żołądku (jest powszechnie stosowany w preparatach na tzw. zgagę). Jeśli z kolei towarzyszy Ci małe zakwaszenie żołądka lub po prostu nie chcesz stosować preparatu w trakcie posiłku, zdecyduj się na naturalne wapno w tabletkach w organicznej formie cytrynianu czy jabłczanu. Charakteryzują się one dużą przyswajalanością na poziomie 45% i nie powodują żadnych skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego. Koniecznie zapoznaj się z suplementem Kalcium organiczne związki wapnia - Holistic 100 kapsułek - preparat zawierający kompozycję organicznych form wapnia zamknięty w roślinnej, przyjaznej weganom kapsułce.
Bez względu na to, jaki produkt wybierzesz, koniecznie pamiętaj o kilku zasadach, które umożliwią Ci maksymalne wykorzystanie suplementu. Wapń wykazuje lepszą wchłanialność w obecności witaminy D3 i magnezu, zadbaj zatem o ich poziom zwracając uwagę, by stosunek wapnia do magnezu wynosił 2:1. Korzystnie na absorpcję wapnia wpływa też laktoza oraz kwaśny odczyn pokarmów. Z kolei do czynników hamujacych wchłanianie należą: żelazo, witamina C,  kwas fitynowy i szczawiowy (strączki, zboża, orzechy, szpinak), błonnik pokarmowy, nadmiar tłuszczów zwierzęcych, kawa, alkohol i napoje gazowane. Pamiętaj, aby zachować ostrożność stosując wapń w trakcie antybiotykoterapii, zwłaszcza jeśli zażywasz antybiotyki z grupy tetracyklin. Między preparatem wapnia a lekiem konieczna jest trzygodzinna przerwa.

Trudno znaleźć drugi minerał tak szeroko wykorzystywany przez organizm i tak intensywnie magazynowany. Zapoznaj się z nasza ofertą i zadbaj, by Twoje ciało służyło Ci w zdrowiu przez długie lata.

Filtruj według

Postać suplementu

Postać suplementu

arrow_drop_down arrow_drop_up

Cena

Cena

arrow_drop_down arrow_drop_up
  • 23,00 zł - 72,00 zł

Ilość sztuk w opak.

Ilość sztuk w opak.

arrow_drop_down arrow_drop_up

Vege

Vege

arrow_drop_down arrow_drop_up

Marka

Marka

arrow_drop_down arrow_drop_up