Potas
Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Potas

Potas suplement diety

Potas jest jednym z najważniejszych makroelementów stanowiących o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wraz z sodem i magnezem wchodzi w skład elektrolitów i jest obecny w całym ciele zarówno w komórkach jak i poza nimi. Wydawać by się mogło, że w przypadku tak kluczowego i do tego tak powszechnie występującego w pożywieniu pierwiastka nie będzie mowy o występowaniu deficytów. Okazuje się jednak, że mimo łatwego dostępu często tracimy więcej potasu, niż dostarczamy z dietą i wcale nietrudno o ciężkie w skutkach niedobory. Na szczęście uzupełnianie elektrolitów jest powszechną praktyką i suplementy z potasem są jednymi z popularniejszych preparatów. Zyskują na znaczeniu zwłaszcza latem i mają ogromną rzeszę zwolenników wśród sportowców. Korzystne skutki z suplementacji potasem odczuje jednak znacznie szersza grupa, a to z uwagi na szeroki zakres działania tego pierwiastka w ludzkim organizmie.

Potas suplementacja

Dzienne zapotrzebowanie na potas osoby dorosłej określone jest na 4700 mg. Znacząca większość pierwiastka zostaje wchłonięta w jelicie cienkim, a usuwany jest z organizmu wraz moczem i potem. Trzeba tutaj koniecznie nadmienić, że niebezpieczny dla zdrowia jest nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego makroelementu. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej skonsultować się z lekarzem i przyjrzeć już zażywanym preparatom. Należy zachować szczególną ostrożność stosując potas równolegle z lekami na nadciśnienie oraz z lekami moczopędnymi. Oczywiście efektywna suplementacja zależy nie tylko od dawki, ale i od sposobu przyjmowania substancji. Najlepsze wchłanianie uzyskamy przyjmując suplementy z potasem wraz posiłkiem, lub bezpośrednio po nim, popijając dużą ilością wody. Dodatkowo wchłanianie polepsza jednoczesne przyjmowanie witaminy B6. Niekorzystnie na absorpcję wpływa z kolei obecność cukru, tytoniu, kofeiny, alkoholu, a także stres.

Ludzki organizm stosunkowo łatwo traci potas poprzez odwodnienie. Dlatego tak niebezpieczne są okresy upałów, biegunki, wymioty, czy intensywna aktywność fizyczna prowadzona bez odpowiedniego nawodnienia. Jako jeden z elektrolitów potas jest bezpośrednio odpowiedzialny za gospodarkę wodną organizmu, tym samym pracę nerek i ciśnienie krwi. Deficyt szybko daje się zauważyć jako zaburzenia rytmu serca i układu naczyniowego, opuchlizny i obrzęki. Serce w tym przypadku cierpi podwójnie, nie tylko na skutek nadciśnienia, ale także w wyniku zaburzenia przekazywania impulsów elektrycznych. Tutaj objawia się druga istotna funkcja potasu jaką jest tworzenie potencjału elektrycznego na zewnątrz i wewnątrz komórki, krótko mówiąc- przewodnictwo impulsów między komórkami, i mowa tu zarówno o mięśniach jak i neuronach. Jeśli zatem puchniesz w trakcie upałów, szybko się męczysz lub doświadczasz arytmii, możesz pomóc sobie stosując suplementy z potasem. W naszej ofercie znajdziesz całą gamę produktów, które pozwolą Ci w szybki i efektywny sposób uzupełnić niedobory. Organiczna sól potasu zapewnia przedłużone uwalnianie i chroni przed ewentualnymi nietolerancjami ze strony układu pokarmowego, a forma kapsułki gwarantuje prostotę stosowania. Wypróbuj Potas 300 mg cytrynian - Osavi 90 kapsułek lub ekonomiczną wersję dla całej rodziny: Potas 300 mg cytrynian - Osavi 180 kapsułek.  W przypadku, kiedy zależy Ci na wegańskiej formule polecamy: Cytrynian potasu Aliness 300 mg 100 tabl. Preparat jest także przyjazny alergikom, nie zawiera soi, glutenu i laktozy.

Wspomniane wcześniej przewodnictwo elektryczne ma również niebagatelne znaczenie dla kondycji naszego układu nerwowego. Obecność potasu determinuje szybkość przekazywania impulsów między neuronami. Znajduje to przełożenie na zdolność koncentracji, efektywne myślenie, ogólnie pojętą kondycję psychiczną, a także spokojny sen. Co więcej, okazuje się, że suplementacja potasem jest w stanie uchronić przed nawracającymi zawrotami głowy. Poznaj też inne suplementy diety na układ nerwowy i regenerację oraz suplementy diety na koncentrację.

Niezbyt znaną, a bardzo ważną funkcją potasu jest regulacja gospodarki cukrowej. Nie jest wcale przypadkiem, że pacjenci cierpiący na cukrzycę typu II często wykazują deficyt tego pierwiastka w badaniach laboratoryjnych. Potas bowiem bierze udział w przemianach i trawieniu węglowodanów, pobudza wydzielanie insuliny, ale także wpływa na dostępność zasobów glikogenu z mięśni. Poza tym potas umożliwia syntezę białek w rybosomach, reguluje równowagę kwasowo-zasadową ustroju i ciśnienie osmotyczne w komórkach, a wraz z magnezem pozwala na sprawne funkcjonowanie mięśni.

Suplement potasu i magnezu

Potas i magnez i witamina B6 to trio, które pojawia się wszędzie w kontekście skurczów. I oczywiście ma to swoje uzasadnienie w fizjologii. Sprawne przewodzenie impulsów nerwowych w obrębie mięśni, dostępność glikogenu i jego przemiana do glukozy z udziałem insuliny, to wszystko jest możliwe dzięki jonom potasu. Dlaczego jednak połączenie z magnezem i witamina B6 jest tak popularne? Obecność jonów magnezu poprawia wchłanianie potasu, jednocześnie zapobiega jego nadmiernemu wypłukiwaniu z organizmu. Witamina B6 nie tylko poprawia biodostępność potasu, ale też poprawia przewodnictwo w obrębie nerwów. Mieszanka ta ma zatem wpływa na wydajność, siłę i funkcjonowanie mięśni zapobiegając skurczom czy niekontrolowanym tikom. Jeśli chcesz raz na zawsze pożegnać się z dyskomfortem, czy przerywanym przez bolesne skurcze snem, wypróbuj dostępny w naszym sklepie suplement potasu i magnezu: https://zdrowersi.pl/3699-cytrynian-magnezu-100-mg-z-potasem-150-mg-oraz-b6-aliness-100-kapsulek.html - możesz go zażywać, nawet jeśli cierpisz na nietolerancje pokarmowe, produkt nie zawiera bowiem soi, laktozy i glutenu.
Szczegółowe opisy i skład dostępnych u nas suplementów potasu znajdziesz w kartach produktów. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy!

Filtruj według

Postać suplementu

Postać suplementu

arrow_drop_down arrow_drop_up

Cena

Cena

arrow_drop_down arrow_drop_up
  • 21,00 zł - 40,00 zł

Ilość sztuk w opak.

Ilość sztuk w opak.

arrow_drop_down arrow_drop_up

Marka

Marka

arrow_drop_down arrow_drop_up