Mangan
Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Mangan

Mangan suplement diety

Mangan jest powszechnie występującym w przyrodzie pierwiastkiem i żywe organizmy nie potrafią się bez niego obyć. Mimo, że należy do grupy mikroelementów i nie stanowi więcej niż 0.01% masy naszego ciała, pełni wiele ważnych funkcji. Niestety nasze komórki nie są w stanie go produkować, dlatego tak istotna jest odpowiednia podaż manganu w diecie. Jeszcze do niedawna deficyty tego pierwiastka nie stanowiły problemu, jednak wraz z popularyzacją zubożałej w składniki odżywcze przetworzonej żywności, wprowadzanie suplementów manganu jest często koniecznością.

Mangan jest absorbowany przez organizm drogą oddechową oraz przez układ pokarmowy. Transportowany wraz z krwią kumuluje się głównie w nerkach, wątrobie i mózgu. Wydalany jest z kolei z kałem i żółcią. WHO do tej pory nie określiła dobowej dawki manganu, ale w Europie przyjmuje się dawkowanie w granicach 2-3 mg na dobę, przy czym nawet przy potrójnej dawce nie zaobserwowano negatywnych efektów. Oczywiście, jak w przypadku każdej substancji należy przestrzegać zaleceń dawkowania i zwrócić uwagę na ewentualne interakcje z innymi lekami. Warto tutaj wspomnieć, że suplementy manganu osłabiają i zaburzają działanie niektórych antybiotyków.

Istnieje szereg czynników, które wpływają negatywnie na wchłanianie manganu z przewodu pokarmowego. Wymienić tutaj należy: wapń, nadmierne ilości błonnika pokarmowego, kwas szczawiowy (szczaw, szpinak) i fitynowy (surowe orzechy i pestki), taniny zawarte w herbacie i innych naparach ziołowych. Również przyjmowanie doustnej antykoncepcji zmniejsza absorpcję manganu. Dlaczego jednak ten mikroelement jest istotny i przed jakimi dolegliwościami może uchronić stosowanie suplementów manganu?

Pierwiastek ten wchodzi w skład wielu enzymów, m.in. odpowiadających za przemiany i wchłanianie białek, węglowodanów, kwasów nukleinowych, tłuszczy, w tym cholesterolu. Bez jego obecności w ustroju nie jest możliwa absorpcja witamin C, E, B7 i B1. Często symptomy powiązane z niedoborem tych witamin są w istocie skutkiem deficytu manganu. Zatem łamliwe włosy i paznokcie czy przedwczesne starzenie, mogą być zahamowane dzięki stosowaniu manganu w tabletkach. Braki manganu mogą się przejawiać również anemią, a to dlatego, że poprawia on wchłanianie i magazynowanie żelaza w ustroju.

Bardzo istotną funkcją manganu jest regulacja metabolizmu kostnego, wspieranie procesu budowy i naprawy kości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych i cierpiących na osteoporozę. Dodatkowo mikroelement ten uczestniczy w budowie tkanki łącznej, co ma niebagatelne znaczenie dla stawów. Jeśli zatem chcesz cieszyć się sprawnością fizyczną przez długie lata, zadbaj o poziom manganu. Ułatwi Ci to dostępny w naszej ofercie Mangan - Puromedica 100ml krople, preparat w wygodnej formie z aplikatorem, odpowiedni dla wegan i tych, którym łykanie tabletek sprawia kłopot. Jeżeli mangan nie jest tym, czego szukasz, sprawdź, jakie suplementy diety na stawy i kości warto jeszcze przyjmować.

Suplementy manganu będą stanowić idealne uzupełnienie diety osób starających się o powiększenie rodziny. Mangan odpowiada bowiem za syntezę estrogenów i wpływa na ruchliwość plemników. Jego niedobór doprowadza do spadku libido, a w skrajnych przypadkach nawet niepłodności. Co więcej, jest bardzo istotny dla rozwijającego się płodu, ponieważ umożliwia prawidłowe wykształcenie narządu słuchu. Panie w wieku produkcyjnym odniosą też korzyść w postaci złagodzenia symptomów PMS.

Mangan tabletki

Bardzo istotne jest działanie omawianego pierwiastka z punktu widzenia układu nerwowego. Niespecyficzne objawy jak: stany niepokoju, obniżenie nastroju, zniechęcenie, mogą być spowodowane deficytem manganu, ma on bowiem wpływ na wytwarzanie dopaminy- neuroprzekaźnika nazywanego hormonem motywacji. Ponad to w świetle ostatnich badań przypuszcza się, że jego niedobory prowadzą do rozwoju padaczki. Podejrzewa się również wpływ niedoborów manganu na rozwój schizofrenii i stwardnienia rozsianego. Kolejną dolegliwością ze strony układu nerwowego, jaka wynika z niedoborów, a którą pomoże rozwiązać suplementacja manganem w tabletkach, są szumy i szmery uszne. Jeżeli zmagasz się z tym dokuczliwym objawem sięgnij po Mangan Holistic organiczny 90 kapsułek, nie tylko polepszysz słuch, ale też wspomożesz pracę całego układu nerwowego. Poza manganem proponujemy zapoznanie się z zawartością kategorii układ nerwowy - znajdziesz tam suplementy diety na układ nerwowy i regenerację komórek nerwowych.

Mało poruszaną kwestią jest wpływ manganu na pracę tarczycy. Tymczasem odgrywa on istotną rolę w produkcji tyroksyny, bez której niemożliwa jest dalsza synteza aktywnych biologicznie hormonów tarczycy, a co za tym idzie, funkcjonowanie całego metabolizmu. Mangan w tabletkach może więc okazać się niezbędnym wsparciem w leczeniu chorób tarczycy przebiegających z objawami niedoczynności.

Mogłoby się wydawać, że ten niepozorny pierwiastek pełni niewielką, niejako zakulisową rolę w organizmie. Jednak nie mogą bez niego zachodzić najbardziej kluczowe procesy w organizmach żywych, a jego wpływ na ludzkie ciało jest nadal odkrywany. Jedno jest pewne - warto zabezpieczyć się przed niedoborami zanim wystapią dolegliwości.