Molibden
Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Molibden

Molibden suplement diety

Molibden jest jednym z najrzadziej występujących elementów na naszej planecie. Mimo to jest niezbędny wszystkim żywym organizmom. W kontekście żywieniowym został sklasyfikowany jako mikroelement i faktycznie jego udział procentowy w składzie ciała określa się na mniej niż 0.01%. Występuje za to w większości tkanek, a największą koncentrację znajdziemy w wątrobie, nerkach, płucach, mózgu i mięśniach. Dzienne zapotrzebowanie na molibden wynosi około 45 mikrogramów (zwiększa się nieznacznie w przypadku ciężarnych do 50 mikrogramów), a nadmiar wydalany jest z moczem oraz kałem.

Trzeba przyznać, że suplementy molibdenu nie są szeroko rozpowszechnione, choć niedobory w dobie przemysłowej żywności nie należą do rzadkości, tym bardziej, że wyjałowienie gleby bardzo negatywnie przekłada się na zawartość tego pierwiastka w pokarmach. Na deficyty szczególnie narażone są osoby nadużywające alkoholu, cierpiące na zaburzenia wchłaniania, czy stosujące restrykcyjne diety eliminacyjne. Ponad to, do niedoboru może doprowadzić nadmierne spożycie pokarmów obfitujących w siarkę. Nie należy też łączyć molibdenu suplementu z kawą, ponieważ niweluje jego działanie, oraz z preparatami zawierającymi miedź.

Braki molibdenu w organizmie dają niespecyficzne objawy, a to z uwagi na wszechstronne działanie tego mikroelementu. Przede wszystkim jest on kofaktorem wielu enzymów biorących udział w szlakach metabolicznych białek, tłuszczy i węglowodanów, przez co pośrednio odpowiada za stan energetyczny komórek, pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii i absorpcję wielu substancji.

Z energetyzujących właściwości tabletek z molibdenem z pewnością skorzystają sportowcy i osoby pracujące intelektualnie. Pierwiastek ten uczestniczy w przemianach energetycznych na poziomie mitochondriów, wraz z witaminą B uwalnia energię z pożywienia. Poza tym bierze udział w syntezie tauryny - aminokwasu odpowiadającego za regenerację mięśni, ale również poprawiającego koncentrację i funkcje kognitywne. Zobacz też inne suplementy diety na koncentrację.

Osoby odczuwające skutki nadmiernego nagromadzenia toksyn w organizmie powinny włączyć w swój plan żywieniowy suplementację molibdenem. Pierwiastek ten bowiem uczestniczy w syntezie enzymów z grupy oksydaz, które odpowiadają za niwelowanie aldehydu, przemiany puryn i produkcję kwasu moczowego oraz detoksykacje komórek. Suplementy na oczyszczanie organizmu z toksyn mają molibden na swojej liście! Ponadto, molibden wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Molibden tabletki

Tabletki z molibdenem zyskują na popularności również z uwagi na właściwości poprawiające płodność i funkcje seksualne u mężczyzn. Molibden ma wpływ na potencję i płodność u mężczyzn, ponieważ wspiera syntezę tlenku azotu, który jest niezbędny w procesie erekcji. Suplementacja tabletkami z molibdenem będzie też znakomitą, bronią w walce z anemią, a to dlatego, że w obecności tego pierwiastka żelazo jest lepiej przyswajalne i nie ulega szybkiemu wypłukaniu z organizmu. To bezpośrednio przekłada się na stan czerwonych krwinek, dotlenienie, odżywienie i stan energetyczny organizmu. Jeśli zatem dokuczają Ci takie dolegliwości jak ospałość, męczliwość, przyspieszenie oddechu, warto rozważyć przyjmowanie molibdenu. Idealną formę suplementu znajdziesz w naszej ofercie: Puromedica Molibden 50 ml - propozycja również dla tych, którzy nie przepadają za tabletkami, wydajny i łatwy w aplikacji preparat na każdą kieszeń.

Wyliczając prozdrowotne właściwości moilbdenu suplementu należy też wspomnieć, że element ten pozytywnie oddziałuje na stan zębów i tkanki kostnej. Jest niezbędny dla odpowiedniego rozwoju oraz wzrostu, pomaga uchronić przed próchnicą. Jakie suplementy diety na stawy i kości polecamy jeszcze? Sprawdź całą naszą ofertę. Co więcej, obecność molibdenu wpływa także na stan skóry, włosów i paznokci. Jeżeli zmagasz się z trądzikiem, zmianami ropnymi, łamliwością włosów i paznokci, może być to kwestia odpowiedniej podaży molibdenu. Kluczową właściwością w tym aspekcie jest wpływ na przyswajanie siarki, której wchłanianie bez molibdenu nie może przebiegać prawidłowo.

Należy pamiętać, że molibden, jak każdą substancję najlepiej przyjmować po wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą oraz zwrócić uwagę na wszystkie możliwe działania antagonistyczne z przyjmowanymi lekami. W kwestii przedawkowania nie ma powodów do obaw, jeśli tylko nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania.