Strączkowe
Pokazano 1-15 z 15 pozycji

Strączkowe

Produkty strączkowe

Rośliny strączkowe towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. W polskiej kuchni groch, bób czy soczewica są obecne od wieków, choć ostatnimi czasy zaniedbujemy je na rzecz ziemniaków, makaronów i mięsa. Niemałe znaczenie mają też nieprzyjemne dolegliwości, których można doświadczyć po nieodpowiednim przygotowaniu produktów strączkowych. Tymczasem warto, by na stałe wróciły do jadłospisów, są bowiem skarbnicą składników odżywczych.

Za wysoką wartość odżywczą nasion strączkowych odpowiada przede wszystkim duża koncentracja białka, stanowi ono ok 40% masy nasiona. Z tego względu produkty strączkowe są idealnym komponentem diet wegańskich i wegetariańskich. Najzasobniejszymi w białko nasionami są soczewica i soja. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór gatunków ekologicznej soczewicy:
- od delikatnej czerwonej, np. Ekologiczna soczewica CZERWONA Bio Planet 500g,
- przez żółtą ŻÓŁTA, np. soczewica Bio Planet 400g ekologiczna,
- po czarną Soczewica BELUGA Bio Planet 400g czarna ekologiczna. W ofercie posiadamy również soję z upraw ekologicznych Ziarna SOI Bio Planet 400g ekologiczne.
W przypadku tych nasion ekologiczna uprawa jest szczególnie istotna, ponieważ jako powszechny i tani składnik soja uprawiana jest na skalę przemysłową z użyciem ogromnych ilości glifosatu, a co gorsza, powszechnie poddaje się ją modyfikacjom genetycznym. Powyższe czynniki w połączeniu z naturalnie wysoką zawartością fitoestrogenów i właściwościami alergizującymi, czynią z przemysłowej soi truciznę.

Poza białkiem w strączkach znajdziemy  także pokaźne ilości węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, przeciwutleniaczy, folianów, żelaza, potasu, fosforu, magnezu czy jodu. Dzięki tym właściwościom są perfekcyjnym sprzymierzeńcem cukrzyków (mają bowiem niski indeks glikemiczny), osób z podwyższonym poziomem cholesterolu ,czy chorobami układu krążenia i przewlekłymi zaparciami.

Należy jednak zaznaczyć, że aby móc w pełni korzystać z bogactwa produktów strączkowych trzeba je odpowiednio przygotować. Wszystkie strączkowe wykazują dużą zawartość lektyn - proteinowych substancji o działaniu anty-odżywczym, uniemożliwiają one pełne wchłanianie strawionego pokarmu, mogą nawet działać toksycznie. Co więcej, duża zawartość fermentujących oligosacharydów w ziarnach może skutkować nadmiernym wzdęciami i gazami. Na szczęście odpowiednia obróbka produktów strączkowych eliminuje wszystkie zagrożenia i wcale nie wymaga specjalnych zabiegów. Nasiona wystarczy przed gotowaniem namoczyć, wymienić wodę i gotować bez przykrycia. Również obieranie (np. bobu) i skiełkowanie (fasolka) eliminuje lektyny. Dolegliwościom jelitowym zapobiegniesz stosując zioła, ewentualnie enzymy trawienne BeanAssist na wzdęcia - Enzymedica 30 kapsułek. Poza tymi enzymami warto zapoznać się z innymi produktami - zobacz nasze inne Suplementy diety na jelita i trawienie. Pamiętaj też, aby strączki wprowadzać do diety stopniowo.

Dlaczego zatem nie zastąpić kolejnego schabowego falafelem z ciecierzycy, sztampowej pomidorówki zupą fasolową  albo wzbogacić sałatkę o kiełki fasolki mung? Jedynie wyobraźnia ogranicza zastosowanie roślin strączkowych, niektóre jak soczewica łatwo się rozgotowują i stanowią świetną bazę do gulaszu, nieco bardziej stabilną soję czy ciecierzycę wykorzystasz do kotletów czy pasztetów, a fasolki użyjesz nawet do ciasta jako substytutu mąki - strączki nie zawierają glutenu! Odżywcze i prozdrowotne właściwości strączków nie podlegają dyskusji, trzeba jednak zaznaczyć, że poza alergikami istnieje grupa osób, które powinny zachować umiar w ich spożywaniu. Są to: pacjenci ze schorzeniami układu pokarmowego jak choroba Crohna, choroby wątroby, wrzody żołądka, oraz osoby zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi na skutek chorób tarczycy i PCOS – tutaj w szczególności warto uważać na soję.