Żelazo
Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Żelazo

Żelazo suplement diety


Suplementy żelaza są jednymi z najczęściej przyjmowanych preparatów. Ludzkie ciało nie jest w stanie wyprodukować tego mikroelementu dlatego konieczne jest systematyczne dostarczanie go z zewnątrz, tym bardziej, że jest pierwiastkiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania. Mimo ogromnego znaczenia żelazo występuje w organizmie w śladowych ilościach- ok. 4-5 g, z czego lwia część, ok. 60% przypada na hemoglobinę. Choć jest pierwiastkiem powszechnym w przyrodzie, znaczna część zachodniego społeczeństwa cierpi na jego niedobory. Wynika to przede wszystkim z błędów żywieniowych powodujących utrudnianie wchłaniania, jak i coraz powszechniejszych chorób utrudniających absorpcję.

Żelazo w tabletkach bez recepty

Na szczęście powstałym deficytom łatwo zapobiegać stosując żelazo w tabletkach bez recepty. Warto zbadać stężenie tego elementu w surowicy, ponieważ jego niski poziom jest często utajony i pojawia się wcześniej niż uciążliwe symptomy. Najbardziej charakterystycznymi objawami niedoboru są: uczucie zimna, wypadanie włosów czy utrata siły i ostatecznie anemia. Pojawiają się one ponieważ zakłócony zostaje transport życiodajnego tlenu, dwutlenku węgla i produkcja erytrocytów. Żelazo bowiem wchodzi w skład hemoglobiny- białka wiążącego wspomniane gazy w procesie oddychania. Znajdziemy je również w mioglobinie - białku mięśni pełniącym te same zadania co hemoglobina. Pierwiastek jest także wykorzystywany w procesie powstawania krwinek czerwonych w szpiku i aktywuje komórki układu immunologicznego, dlatego jego niedobór powoduje spadek odporności. Ponadto mikroelement ten buduje enzymy biorące udział w syntezie DNA, neuroprzekaźników w mózgu oraz procesach magazynowania i przetwarzana energii przez komórki. Bierze także udział w detoksykacji w wątrobie, metabolizmie cholesterolu, a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym pomaga niwelować nadmiar wolnych rodników.

Żelazo w tabletkach skutki uboczne

Jak w przypadku każdej przyjmowanej substancji koniecznie należy zapoznać się z normami spożycia. Tym bardziej, że skutki uboczne przyjmowania żelaza w nadmiarze są równie szkodliwe co jego niedobór. Osobom zdrowym zaleca się następujące dobowe dawkowanie:
    • kobiety w ciąży – 27 mg,
    • kobiety karmiące piersią – 10 mg,
    • kobiety poniżej 50 r.ż. – 18 mg,
    • kobiety powyżej 50 r.ż. – 10 mg,
    • mężczyźni – 10 mg,
    • dziewczynki w wieku 13-18 lat – 15 mg,
    • chłopcy w wieku 13-18 lat – 12 mg,
    • dzieci od 4 do 12 r.ż. – 10 mg,
    • dzieci od 1 do 3 r.ż. – 7 mg,
    • niemowlęta od 6 do 12 miesiąca – 11 mg,
    • młodsze niemowlęta – 0,3 mg.
Stosując tabletki z żelazem bez recepty pamiętaj, że ten mikroelement gromadzi się w organizmie, dlatego nie należy przekraczać uznawanej za bezpieczną dawki 45mg. Kiedy żelazo zaczyna kumulować się w organizmie, może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, w których się gromadzi - nadmiar odczuje:
- trzustka – prowadząc do cukrzycy,
- szpik kostny – wywołując niedokrwistość,
- wątroba – przyczyniając się do jej marskości.
Dostarczanie pierwiastka w zbyt dużych ilościach może również powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Z kolei popularny objaw suplementacji, jakim jest zabarwienie stolca na ciemny lub czarny kolor, nie stanowi powodu do niepokoju.

Istotną kwestią są także interakcje z innymi lekami. Zachowaj szczególną ostrożność jeśli stosujesz tabletki z żelazem bez recepty równolegle z antybiotykami z grupy tetracyklin, lekami na chorobę Parkinsona, kaptopril czy lewotyroksynę. Żelazo zaburza wchłaniane tych substancji. Z kolei inhibitory pompy protonowej – preparaty na nadkwasowość żołądka – mogą zaburzać wchłanianie żelaza. Jeżeli zatem stosujesz którykolwiek z wymienionych leków, to dawkę suplementu przyjmij minimum 2 godziny przed lub 4 godziny po ich zażyciu.

Żelazo w tabletkach najlepiej przyswajalne

Żelazo wchłaniane jest głównie w dwunastnicy i jelicie cienkim, a jego główny rezerwuar stanowi krew, wątroba i szpik kostny. Dostępne w pożywieniu żelazo występuje w dwóch postaciach: jako żelazo hemowe (zwierzęce) i niehemowe (roślinne). Hemowa forma pierwiastka jest wchłaniana w ok 25-50% i sama absorpcja nie podlega znacznym wahaniom. Zmniejsza się jedynie w obecności wysokiej zawartości wapnia w posiłku i długotrwałego ogrzewania mięsa. Żelazo niehemowe, mimo iż dominuje w diecie, to absorbuje się w zaledwie ok. 10% i współczynnik ten ulega znaczącym wahaniom w zależności od obecności innych substancji. Zaliczamy do nich: błonnik pokarmowy, kwas fitynowy (orzechy, pestki, rośliny strączkowe), tanina (kawa, herbata), resweratrol (czerwone wino), cynk, wapń, mangan. Przykładowo kawa zmniejsza wchłanianie żelaza niehemowego o 40%, herbata o 60%, a czerwone wino o 75%. Aby zminimalizować ten negatywny wpływ na absorpcję żelaza należy włączyć do diety produkty bogate w witaminę C. Jej dodatek powoduje nawet pięciokrotny wzrost wchłaniania tego pierwiastka.

Wybierając suplement żelaza należy zwrócić uwagę na chemiczny nośnik pierwiastka. Najlepiej przyswajalne żelazo w tabletkach będzie zawierało fumarany, glukoniany lub siarczany żelaza dwuwartościowego. W naszej ofercie znajdziesz Żelazo organiczne MicroFerr 25 mg - Żelazo Aliness to preparat o wysokiej wchłanialności, wzbogacony o witaminę C. Dodatkowo forma mikrokapsułek ochrania substancję aktywną przed działaniem soku żołądkowego gwarantując wysoką absorpcję w jelicie cienkim.

Jakie najlepsze tabletki na niedobór żelaza

Według szacunków WHO około 2 miliardy ludzi cierpi na niedobory żelaza. Najbardziej narażoną grupę stanowią kobiety. Z uwagi na utratę krwi w trakcie miesiączki (ok. 2mg dziennie) zaleca się im regularne uzupełnianie poziomu tego mikroelementu. Długotrwały deficyt prowadzi bowiem do groźnej w skutkach anemii. Tabletki na niedobór żelaza polecane są również kobietom w ciąży. Niedobór tego pierwiastka w czasie ciąży wiąże się z wieloma niekorzystnymi skutkami zarówno dla matki, jak i niemowlęcia, w tym zwiększonym ryzykiem posocznicy, śmiertelności matek, umieralności okołoporodowej i niskiej masy urodzeniowej. Suplementacja odniesie pozytywny skutek także wśród osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo. Do tej grupy zaliczają się: nastolatki, osoby z przewlekłymi chorobami jelit, nosiciele pasożytów jelitowych, wegetarianie, pacjenci po zabiegach operacyjnych.
Żelazo w tabletkach jak brać, skoro wchodzi w liczne interakcje i łatwo zaburzyć jego absorpcję? Warto pamiętać, aby nie popijać go herbatą, kawą, mlekiem czy winem i zachować odpowiednią przerwę od przyjmowania innych substancji. Najlepszym towarzystwem dla preparatów żelaza będą produkty z witaminą C. Ponadto w celu uniknięcia ewentualnych dolegliwości żołądkowych, najlepiej przyjmować żelazo wraz z posiłkiem. Najważniejsze jednak jest, aby wątpliwości i wszelkie pytania zawsze konsultować ze specjalistą.  

Filtruj według

Postać suplementu

Postać suplementu

arrow_drop_down arrow_drop_up

Cena

Cena

arrow_drop_down arrow_drop_up
  • 26,00 zł - 65,00 zł

Ilość sztuk w opak.

Ilość sztuk w opak.

arrow_drop_down arrow_drop_up

Vege

Vege

arrow_drop_down arrow_drop_up

Pojemność

Pojemność

arrow_drop_down arrow_drop_up

Marka

Marka

arrow_drop_down arrow_drop_up