Multiminerały
Mikroelementy i makroelementy
Mikroelementy i makroelementy to związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i wszystkich jego organów, tyle że w różnej wielkości: mikroelementy w organizmie powinny występować w ilościach do 100 mg, natomiast makroelementów potrzebujemy więcej - powyżej 100 mg na dobę.
Mikroelementy i makroelementy można obrazowo porównać do składników zupy – składają się na nią większe kawałki warzyw i mniejsze ziarenka przypraw, a wszystkie one potrzebne do uzyskania właściwego smaku. Tak samo jest z mikroelementami i makroelementami – są niezbędne do utrzymania zdrowia. I tak jak nie należy do garnka wrzucać wszystkiego, tak i ze składnikami mineralnymi należy obchodzić się rozważnie, bowiem mikroelementy i makroelementy dzielą się na toksyczne, nietoksyczne oraz takie, które w nadmiernej ilości mogą nieść objawy niepożądane.
Które składniki mineralne są potrzebne dla zdrowia, a których pierwiastków należy bezwzględnie unikać?
Mikroelementy przykłady
Mikroelementy to pierwiastki śladowe, bo w niewielkich ilościach potrzebne są organizmom do życia. Ale trzeba być czujnym, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar może okazać się niezwykle szkodliwy! Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa w przypadku mikroelementów?
- do toksycznych mikroelementów zaliczą się: srebro, bizmut, kadm, rtęć, ołów, tal, tor, uran,
- do szkodliwych w nadmiarze należą: chrom, kobalt, miedź, żelazo, molibden, nikiel, cyna, wolfram, cynk,
- do nietoksycznych można zaliczyć: mangan i wanad.
Makroelementy są to pierwiastki główne, bo ich ilość w organizmie jest znaczna. Człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania niezbędne są następujące makroelementy: azot, chlor, magnez, potas, siarka, sód, tlen, wapń, węgiel, wodór.
Mikroelementy w organizmie
Mikroelementy w organizmie regulują i umożliwiają procesy, których w ogóle nie jesteśmy świadomi. Dopiero gdy pojawiają się dolegliwości, poszukujemy ich przyczyny. Czy sięgamy wtedy tak głęboko, aby sprawdzić, w jakim stanie jest nasza gospodarka minerałowa? Nie? To bardzo źle, bo niedobór (lub nadmiar) mikroelmentów w organizmie potrafi doprowadzić do wielu zaburzeń fizjologicznych!
Mikroelementy w organizmie, które są człowiekowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania: bor, chrom, cynk, jod, mangan, miedź, molibden, selen, żelazo.
Zestaw minerałów
W kategorii Witaminy i minerały znajdziesz potrzebne pojedyncze minerały. Jednak czasem warto pomyśleć o zestawie minerałów. Szczególnie wtedy, gdy organizm jest bardzo osłabiony, potrzebuje silnego odżywienia i gdy nie wiesz, jakie są braki – a w takich sytuacjach najprawdopodobniej są rozległe.
Zestaw minerałów występuje najczęściej w połączeniu z odpowiednimi witaminami, ponieważ działają synergicznie – wzmacniają i/lub uzupełniają swoje właściwości. Proponujemy zestaw minerałów, witamin i składników roślinnych:
- dla kobiet: https://zdrowersi.pl/4182-vitamin-premium-complex-zestaw-mineralow-i-witamin-dla-kobiet-aliness-120-tabletek.html
- dla mężczyzn: https://zdrowersi.pl/4183-vitamin-premium-complex-dla-mezczyzn-aliness-120-tabletek.html
- dla dzieci, w dwóch postaciach:
a) w proszku: https://zdrowersi.pl/4185-vitamin-premium-complex-dla-dzieci-aliness-120g-proszek.html
b) w tabletkach do ssania: https://zdrowersi.pl/4184-vitamin-premium-complex-dla-dzieci-aliness-120-tabletek-do-ssania.html
Zestaw minerałów, witaminy i Suplementy diety aminokwasy to filary zdrowego funkcjonowania. Póki tego nie zrozumiemy i nie przekonamy się, że współczesne pożywienie nie zapewnia nam odpowiednich poziomów tych związków, póty będziemy borykać się ze schorzeniami, które wynikają z braków m.in. zestawu minerałów.
Minerały do wody
Minerały do wody to prosty i skuteczny sposób na zapewnienie sobie codziennej dawki pierwiastków. W naszym sklepie proponujemy podstawowy zestaw minerałów, w skład którego wchodzą: cynk, magnez, wapń, potas i witamina D3: https://zdrowersi.pl/11760-bio-multimineraly-d3-wapn-potas-magnez-cynk-wit-d-biofarmacja-28-saszetek.html. Stosując minerały do wody dbasz o siebie 2w1: o poziom wymienionych pierwiastków i zwiększasz poziom nawodnienia! A to jest bardzo ważne – przeczytaj: Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?