Witamina D
Witamina D suplement diety
Suplementy z witamina D są niezbędne do zdrowego funkcjonowania organizmu. Wynika to ze strefy klimatycznej, w której żyjemy, z rzadkiej ekspozycji na słońce. A jeśli już decydujemy się na świadome wystawianie ciała do słońca, stosujemy filtry, co blokuje proces syntezy witaminy D w skórze. Ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem jest konieczna, dlatego bardzo dobrze, że możemy poratować się witaminą D bez recepty, którą można przyjmować w różnych formach. Witamina D suplementy diety występuje w kroplach, w kapsułkach, w płynie - dla każdego coś zdrowego! :-)
Suplementacja witaminy D - ważne informacje
Wokół suplementacji witaminy D narosło sporo mitów. Pojawia się wiele sprzecznych informacji dotyczących wielkości dawek i w ogóle konieczności przyjmowania. Zalecenia dawkowania w krajach świata różnią się, zakresy referencyjne laboratoriów diagnostycznych również potrafią wskazywać odmienne wartości. Jeśli gubisz się w szumie informacyjnym przyjmij rozwiązanie, które da Ci poczucie bezpieczeństwa: badaj poziom Witamina D-25(OH). Najlepiej przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D oraz okresowo, np. co 3 miesiące. I spokojnie, wszechobecne informacje o łatwym przedawkowaniu nie mają potwierdzenia w badaniach. Wynika z nich np, że zatrucie witaminą D było opisywane u osób przyjmujących ponad 60 000 j.m. witaminy D dziennie [1]! Wytyczne dla populacji ogólnej wskazują, że średnia dobowa dawka witaminy D3 przyjmowana doustnie wynosi 4000 j.m. dla osób dorosłych oraz 10 000 j.m. u otyłych dorosłych [2].
Od 2013r obowiązujące w Polsce wytyczne zalecają przyjmowanie suplementów z witaminą D od października do marca, czyli w okresie, gdy nie zachodzi synteza skórna. Dodatkowo, jeżeli w pozostałych miesiącach roku ekspozycja na promienie słoneczne jest niewystarczająca (a często tak się zdarza, ponieważ nawet jeśli na słońcu przebywamy częściej, stosujemy przecież filtry!) również należy się suplementować. Ponadto, istnieje wiele chorób, przy których wskazane jest zwiększenie poziomu witaminy D w tabletkach lub w innych formach. Natomiast dawki terapeutyczne powinny być przyjmowane po konsultacji ze specjalistą!
Ważne! Suplementacja witaminy D powinna odbywać się przy równoczesnych przyjmowaniu witaminy K2. Jeśli stosujesz witaminę D solo, nie osiągniesz spodziewanych efektów, nie wzmocnisz kości, a doprowadzisz jedynie do zwapnienia naczyń krwionośnych. Dzieje się tak dlatego, bo:
- witamina D3 odpowiada za wchłanianie się wapnia,
- witamina K2 umożliwia dostarczenie tego pierwiastka do celu, czyli do kości.
- brak witaminy K2 powoduje, że wapń nie trafia do kośćca, odkłada się w naczyniach krwionośnych i z czasem powoduje ich zwapnienie.
Więcej informacji na temat korzystnych połączeń między witaminami i mikroelementami znajdziesz na blogu w artykule Jak łączyć witaminy i minerały?
Przebadaj się, wybierz witaminę D suplement diety i okresowo sprawdzaj jej poziom - najlepsza droga do osiągnięcia stanu optymalnego, który zapewni prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. Sprawdź poniżej, na co witamina D działa najlepiej.
Na co witamina D - i komu potrzebna jest najbardziej?
Łatwiej napisać, na co witamina D nie działa :-) Ze względu na bardzo bogate właściwości, spokojnie można ją nazwać witaminą ogólnoustrojową. Mało tego, wiele chorób wynika właśnie z niedoboru tej witaminy! Dlatego ważne jest zbadanie stężenia i przyjmowanie witaminy D tabletki między innymi u osób, które:
- stosują diety eliminacyjne,
- przyjmują długotrwale glikokortykosteroidy, leki przeciwdrgawkowe, leki w leczeniu AIDS,
- zmagają się z nadwagą i otyłością,
- cierpią na niewydolność wątroby, nerek
- mają zaburzoną gospodarkę wapniowo-fosforanową,
- zmagają się z chorobami układu szkieletowego i mięśniowego (np. krzywicą, częstymi złamaniami, osteoporozą, bólami mięśniowymi)
- funkcjonują z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi (np. nadciśnieniem tętniczym),
- mają stwierdzone choroby alergiczne (katar sienny, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc).
Poza tym, witamina D suplement diety (wraz z równoczesnym przyjmowaniem suplementów diety z witaminą K) może przyczynić się do podniesienia kondycji organizmu w różnych aspektach:
- w trakcie trwania ciąży pomaga zminimalizować ryzyko chorób współistniejących, np. nadciśnienia tętniczego,
- wzmacnia kości i zęby,
- utrzymuje odpowiedni poziom wapnia, który jest niezbędny dla układu kostnego, nerwowego i krwionośnego.. Duet ten jest niezbędny np. dla regulacji ciśnienia tętniczego,
- utrzymuje właściwy poziom białka wchodzącego w skład dobrego cholesterolu,
- stymuluje wydzielanie insuliny, zatem współodpowiada za właściwy poziom glukozy we krwi, a finalnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II [3],
- uczestniczy w produkcji cytokin (białek, które pomagają komórkom odpornościowym w stworzeniu właściwej odpowiedzi immunologicznej, wykazują działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne) - działanie niezbędne dla alergików, ponieważ zwiększa ochronę przed infekcjami dróg oddechowych [4],
- zmniejsza poziom zmęczenia, niweluje uczucie przygnębienia i otępienia (szczególne ważne w okresie jesienno-zimowych, gdy brak słońca może obniżać nastrój i wzmagać objawy depresyjne)
Chyba wystarczy, aby przekonać do tego, że witamina D suplement jest niezbędna do utrzymania zdrowia? To teraz zróbmy przegląd i sprawdźmy, jaka najlepsza witamina D czeka na Ciebie w sklepie Zdrowersi?
Witamina D jaka najlepsza bez recepty?
Nie obawiaj się przyjmowania witaminy D bez recepty. Producenci, którzy dbają o renomę marki i zadowolenie klientów stosują w swoich składach opatentowane formuły, a stworzone suplementy diety poddają testom laboratoryjnym. U nas znajdziesz tylko bezpieczną witaminę D bez recepty: solo, w duecie z witaminą K2, w kompleksie witamin, z kwasami omega-3. Zapoznaj się z naszą ofertą:
1. Witamina D3 w kroplach:
- mocniejsza Witamina K2+D3 forte od dr. Jacobsa lub z mniejszą dawką Witamina D3+K2 od Natur Planet,
- Witamina K2 z D3 i dodatkiem witaminy E od Avitale,
- Witaminy Pro ADEK (witamina A w formie retinolu) zatopione w oliwie extra virgin od Avitale.
2. Witamina D3 w kapsułkach:
Wybór kapsułek z witaminą D3 jest duży. Możesz wybrać:
- duże dawki samej witaminy D3. Suplement taki proponuje Holistic (D3 Vitamin 5000 IU) i Osavi (4000 UI 60 kapsułek lub 120 kapsułek),
- witaminę D3 w towarzystwie kwasów omega-3: wersja Immuno od osavi, w dogodnych wielkościach: 60, 120 lub 180 kapsułek,
- duet witamina D3+K2 od osavi, również o różnych pojemnościach: 60 i 120 kapsułek.
3. Witamina D w sprayu:
- wegańska witamina D3 - spray doustny z olejem MCT z kokosa jako nośnikiem,
- witamina D3 + K2 - spray doustny o smaku miętowym od Osavi.
Witamina D tabletki - na co należy zwrócić uwagę?
Tak się składa, że w ofercie Zdrowersów znajdują się suplementy diety z witaminą D tylko w formie kropli, sprayu lub kapsułek. Dlaczego? Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo przyjmowania. Dokonaliśmy takiego właśnie wyboru, ponieważ witamina D3 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tylko w takim układzie następuje właściwe wchłanianie i przyswajanie. Dlatego w suplementach najczęściej zatopiona jest np. w oleju MCT z kokosa, oleju słonecznikowym, oleju z ryb lub w oliwie z oliwek i wtedy nie trzeba dodatkowo myśleć o przyjmowaniu odpowiedniej dawki tłuszczu. Jeśli jednak suplementujesz się tabletkami lub innymi formami, w których nie ma substancji oleistej, koniecznie przyjmuj je wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcze.
Witaminę D suplement możesz znaleźć w bieżącej podkategorii, ale ze względu na jej szerokie zastosowanie, dostępna jest też w wielu innych, np. tam, gdzie znajdziesz suplementy diety na stawy i kości.
Nie lekceważ roli, jaka spoczywa na przyjmowaniu witaminy D3. Z badań wynika, że ponad 90% populacji Polski cierpi na deficyt witaminy D3. Pamiętaj, że codziennie jej stosowanie pomaga zapobiegać wielu chorobom przewlekłym!
ŹRÓDŁA:
[1] Sassan Pazirandeh, David L Burns, Overview of vitamin D, dostęp online: https://www.uptodate.com/contents/overview-of-vitamin-d, 14.06.2022r.
[2] Piotr Kmieć, Krzysztof Sworczak, Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D, w: Wybrane Problemy Kliniczne, dostęp online: https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/51249/37970, 14.06.2022r.
[3] Elżbieta L. Anuszewska, Nowe spojrzenie na witaminę D, dostęp online: https://www.pth.pl/userfiles/file/wit_d.pdf, 14.06.2022r.
[4] Anna Dittfeld, Katarzyna Gwizdek, Aneta Koszowska, Katarzyna Fizia, Wielokierunkowe działanie witaminy D, dostęp online:
https://bibliotekanauki.pl/articles/1035071, 14.06.2022r.