Płukanie ust olejem

Płukanie ust olejem – co to za metoda?

Płukanie ust olejem to praktyka znana również jako "ssanie oleju" pochodzi z tradycyjnej medycyny indyjskiej. Jest to metoda naturalnej higieny jamy ustnej, która polega na płukaniu ust olejem roślinnym (np. kokosowym) przez około 15-20 minut, po czym olej należy wypluć. Celem tej praktyki jest "wyciągnięcie" bakterii i toksyn z jamy ustnej, co ma przyczyniać się do poprawy ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, redukcji bakterii w jamie ustnej, poprawy stanu dziąseł, wybielania zębów, eliminacji nieświeżego oddechu, redukcji płytki nazębnej czy zapobieganiu chorobom dziąseł. Zwolennicy płukania ust olejem twierdzą, że ssanie oleju może mieć również korzyści ogólnoustrojowe.

Proces "wyciągania" toksyn i resztek pokarmowych z jamy ustnej poprzez płukanie ust nie jest w pełni wyjaśniony. Oto jak zwykle jest to tłumaczone:
Adhezja i Emulgacja: gdy olej jest przesuwany w jamie ustnej, teoretycznie może wiązać się z resztkami pokarmowymi, bakteriami i ich produktami metabolicznymi obecnymi na zębach, dziąsłach i innych powierzchniach w jamie ustnej. Ruch płukania pomaga w emulgowaniu oleju w ślinie, co zwiększa powierzchnię kontaktu między olejem a jamą ustną.
Właściwości oleju: niektóre oleje, takie jak olej kokosowy, zawierają kwasy tłuszczowe o właściwościach antybakteryjnych (np. kwas laurynowy). Teoria zakłada, że te właściwości pomagają w neutralizowaniu szkodliwych mikroorganizmów w jamie ustnej.
Rozpuszczanie lipofilne: ponieważ wiele bakterii w jamie ustnej jest otoczonych lipidowymi (tłuszczowymi) błonami, olej będący substancją lipofilną, może potencjalnie przyciągać te "tłuszczowe" komponenty, pomagając w ich usunięciu z powierzchni jamy ustnej.
Fizyczne usuwanie mikroorganizmów: przepłukiwanie i "ssanie" oleju w jamie ustnej mogą fizycznie pomóc w usuwaniu mikroorganizmów i resztek pokarmowych, które są związane z olejem, kiedy jest on wypluwany.

Należy podkreślić, że dowody naukowe na temat skuteczności tej metody w "wyciąganiu" toksyn nie są obszerne. Większość badań naukowych skupia się na potencjalnym wpływie tej praktyki na zdrowie jamy ustnej, takim jak redukcja płytki nazębnej i bakterii, a nie na ogólnym procesie detoksykacji. Czekamy więc na dalsze badania naukowe!

Ssanie oleju, czyli jak to się dokładnie robi?

1. Zaleca się wykonanie płukania rano, na czczo, przed jedzeniem.
2. Bierzemy 2 lub 3 łyżeczki oleju kokosowego do ust.
3. Ssiemy olej i przepłukujemy nim wnętrze jamy ustnej, „przepuszczamy” między zębami przez około 15-20 minut.   
4. Po płukaniu ust wypluwamy olej i dokładnie przepłukujemy jamę ustną wodą.
5. Następnie przechodzimy do zwykłej higieny jamy ustnej czyli do mycia zębów, irygacji, nitkowania.

Uwagi:
- Niezwykle istotne jest, aby nie połykać oleju, ponieważ może on zawierać bakterie i inne mikroorganizmy usunięte z jamy ustnej.
- Olej po płukaniu zmienia kolor na mlecznobiały.
Oczywiście ssanie oleju nie powinno zastępować regularnego mycia zębów i nitkowania, ani też regularnych wizyt u dentysty. Płukanie ust olejem to interesująca, naturalna praktyka higieniczna, która może być korzystna dla niektórych osób, ale powinna być stosowana jako uzupełnienie, a nie zamiennik standardowej higieny jamy ustnej. Zawsze warto skonsultować się z dentystą przed rozpoczęciem nowej praktyki higieny jamy ustnej.

Płukanie ust olejem kokosowym czy innym olejem roślinnym?

Do płukania ust nadaje się każdy olej roślinny. Dlaczego jednak najbardziej polecany jest olej kokosowy? Zawiera on głównie nasycone kwasy tłuszczowe z dominującym kwasem laurynowym, a także niewielkie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera również witaminę E, która jest znanym antyoksydantem. Kwas laurynowy, obecny w oleju kokosowym, wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Badania sugerują, że może on pomagać w zwalczaniu niektórych rodzajów bakterii i wirusów a także przyczyniać się do redukcji płytki nazębnej, zapobiegania zapaleniu dziąseł i odświeżania oddechu.
W przypadku osób słabo tolerujących smak nierafinowanego oleju kokosowego, można do niego dodać kroplę olejku miętowego lub użyć inny olej roślinny do płukania jamy ustnej.

Ssanie oleju na co pomaga?

W internecie znaleźć można mnóstwo informacji dotyczących dość nieprawdopodobnego wręcz wpływu ssania oleju na zdrowie osób stosujących tę metodę. Osoby stosujące ssanie oleju twierdzą, że pozbyły się artretyzmu, problemów z zatokami, alergii, hemoroidów, problemów skórnych, łuszczycy, braku energii i sił, bezsenności, nieświeżego oddechu, kłopotów związanych z trawieniem, zatwardzeń, ciągłych infekcji czy dolegliwości bólowych różnego typu. Lista jest długa i aż nasuwa się pytanie – czy to możliwe? Na te pytanie każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam i sprawdzić, bo przyznać trzeba, że potencjalne korzyści wydają się ogromne :)   

Ssanie oleju objawy oczyszczania

Niektórzy praktykujący tę metodę donoszą o doświadczeniu tzw. "kryzysu ozdrowieńczego" podczas lub po rozpoczęciu praktyki. Kryzys ozdrowieńczy opisują jako tymczasowe pogorszenie samopoczucia lub występowanie objawów, które pojawiają się w trakcie procesu leczniczego lub detoksykacyjnego. Objawy mogą obejmować wzmożone uczucie zmęczenia, bóle głowy, mięśni, osłabienie, wypryski, problemy z przewodem pokarmowym, czy zwiększenie objawów istniejących stanów chorobowych. Te objawy są często interpretowane jako reakcja organizmu na proces "oczyszczania" z toksyn.
Ważne jest, aby podchodzić do tej koncepcji z ostrożnością. Jeśli doświadczasz negatywnych objawów po rozpoczęciu ssania oleju lub jakiejkolwiek nowej praktyki zdrowotnej, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Płukanie ust olejem nie zastępuje konwencjonalnej opieki zdrowotnej. Ssanie oleju nie powinno być traktowane jako substytut konwencjonalnych metod leczenia medycznego, zwłaszcza w przypadku poważnych stanów zdrowotnych. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, do czego gorąco zachęcamy.

A teraz poświęćmy chwilę na to, aby dowiedzieć się, dlaczego płukanie ust olejem staje się tak popularne?

Jama ustna

Jama ustna stanowi początkową część przewodu pokarmowego. Obejmuje usta, wargi, śluzówkę policzków, dno ust, podniebienie (twarde i miękkie), język oraz zęby. Wewnątrz jamy ustnej znajdują się także gruczoły ślinowe, które produkują ślinę. Jama ustna pełni wiele istotnych funkcji w ciele człowieka. Rozpoczyna się w niej trawienie – żując rozdrabniamy pokarm a ślina zawierająca enzymy trawienne (np. amylazę) rozpoczyna rozkład skrobi. Jama ustna jest też…siedliskiem wielu milinów bakterii! Warunki w niej panujące powodują, że jama ustna jest naturalnym środowiskiem dla wielu różnych bakterii, które żyją na powierzchni zębów, dziąseł, języka czy  wewnętrznej stronie policzków. Mikrobiom jamy ustnej składa się z setek różnych gatunków mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów, a nawet wirusów i pierwotniaków.

Jama ustna choroby

Korzystne bakterie pełnią w jamie ustnej ważne funkcje, jak pomoc w trawieniu, regulacja pH czy ochrona przed infekcjami. Są jednak i te szkodliwe, które mogą przyczyniać się do problemów zdrowotnych, jak tworzenie się kamienia nazębnego, próchnica zębów, nieświeży oddech, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia.
Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest bardzo ważne (regularne mycie zębów, nitkowanie, irygacja, używanie płynu do płukania), niemniej i tak większość mikroorganizmów przetrwa nasze zabiegi. Trzeba powiedzieć wprost - gdyby nie ślina zwalczająca stany chorobowe, doszłoby do infekcji w całej jamie ustnej. Całe szczęście, że wytwarzamy jej tak dużo – ok. 1 litra dziennie.
Jak ważna jest zdrowa jama ustna dowiadujemy się choćby przed operacją, szczególnie taką, która wymaga znieczulenia ogólnego. Wymagane jest wyleczenie wszelkich aktywnych problemów stomatologicznych, w tym próchnicy zębów, infekcji jamy ustnej lub problemów z dziąsłami. Nieleczona infekcja w jamie ustnej może stanowić ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii do innych części ciała, zwłaszcza podczas operacji. Bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwiobiegu i przenieść się na inne organy, co może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym infekcji posoczniczej.

Zdrowa jama ustna vs. teoria zakażenia ogniskowego

Teoria zakażenia ogniskowego, znana również jako teoria ognisk infekcyjnych, odnosi się do koncepcji, według której infekcja lub zapalenie w jednym obszarze ciała (np. w jamie ustnej) może wpływać na zdrowie ogólnoustrojowe i być przyczyną lub czynnikiem przyczyniającym się do chorób w innych częściach ciała. Ta teoria jest szczególnie istotna w kontekście stomatologii i medycyny ogólnej. Przewlekłe źródła infekcji, takie jak chore zęby (np. z nieleczoną próchnicą), zapalenie dziąseł, infekcje korzeni zębów, czy niewłaściwie leczone kanały korzeniowe, mogą stać się ogniskami infekcji, które z jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się poprzez krwiobieg do innych części ciała. Infekcje ogniskowe mogą przyczyniać się do szeregu schorzeń ogólnoustrojowych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, reumatycznych, problemów z układem oddechowym, a nawet wpływać na stan zdrowia w ciąży. Choć teoria ta jest przedmiotem debat i kontrowersji, to jednak podkreśla znaczenie zdrowia jamy ustnej jako ważnego elementu ogólnego stanu zdrowia oraz konieczność leczenia infekcji i stanów zapalnych w jamie ustnej, co może mieć pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i uniknięcie wielu chorób.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy