Wierzbownica drobnokwiatowa zastosowanie dla zdrowia prostaty


Gruczoł prostaty

Gruczoł prostaty, część męskiego układu rozrodczego, pełni kluczowe funkcje:
- produkuje płyn, który stanowi część nasienia; pomaga on w odżywianiu i transporcie plemników,
- kontroluje przepływu moczu.
Jak każdy gruczoł, niestety może też być źródłem problemów zdrowotnych...

Choroby prostaty

Wyróżnia się trzy główne choroby prostaty:
1. Łagodny rozrost prostaty (BPH), która jest najczęstszą chorobą tego gruczołu. Polega na niezłośliwym powiększeniu, co może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu.
2. Zapalenie prostaty (prostatitis) to już toczący się stan zapalny spowodowany infekcjami lub innymi czynnikami. Może dokuczać ból, problemy z oddawaniem moczu i dyskomfort w okolicach miednicy.
3. Nowotwór złośliwy prostaty -  jedna  z najczęstszych form raka u mężczyzn. Niebezpieczny jest fakt, że wczesne stadium raka prostaty często nie daje objawów! Dlatego tak ważne są regularne badania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy stawiać na profilaktykę! Badania prostaty, o których warto pamiętać:
- systematyczna kontrola u urologa pozwoli lekarzowi poprzez badanie  per rectum ocenić rozmiar i konsystencję prostaty przez ścianę odbytnicy,
- test antygenu swoistego dla prostaty (PSA) może wskazywać na obecność raka prostaty, choć wysoki poziom PSA nie zawsze oznacza raka! Lekarz sprawdza poziom PSA w odniesieniu do PSA wolnego,
- jeżeli testy wskazują na ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty, przeprowadzana jest biopsja, aby potwierdzić diagnozę.

Panowie powinni pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza, jeśli skończyli 50 rok życia lub nawet wcześniej, jeśli w rodzinie wystąpił epizod nowotworu złośliwego prostaty!

Leczenie prostaty

Leczenie prostaty oczywiście uzależnione jest od rodzaju schorzenia. Przyjmuje się następujące ogólne procedury:
- dla BPH (łagodnego rozrostu prostaty): leki zmniejszające rozmiar prostaty lub relaksujące mięśnie wokół prostaty, co ułatwia oddawanie moczu. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja;
- dla zapalenia prostaty – wszystko zależy od przyczyny zapalenia. W przypadku zakażenia bakteryjnego, zazwyczaj stosuje się antybiotyki;
-  wobec nowotworu prostaty: opcje obejmują m.in. obserwację, radioterapię, chirurgię, terapię hormonalną.
Warto pamiętać o roli zdrowego trybu życia, w tym aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. Aby zachować zdrową prostatę, rozważ suplementy - warto włączyć do diety Naturalne suplementy diety, pośród których znajdziemy nieocenioną i niestety niedocenioną wierzbownicę drobnokwiatową!

Wierzbownica drobnokwiatowa tabletki i inne formy

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) jest rośliną, której ekstrakty są wykorzystywane w medycynie ludowej i ziołolecznictwie, zwłaszcza w kontekście problemów z gruczołem prostaty i układem moczowym. Oto główne działania tej rośliny:
- przeciwzapalne: zawarte w niej związki o właściwościach przeciwzapalnych mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych prostaty, zwłaszcza w przypadku łagodnego przerostu prostaty (BPH).
- przeciwbakteryjne, co jest bardzo korzystne w przypadku infekcji układu moczowego,
- przeciwutleniające - zawiera związki o działaniu przeciwutleniającym, co pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a tym samym może wspomagać zdrowie prostaty.
- utrzymanie prawidłowych funkcji układu moczowego: wspomaga funkcjonowanie układu moczowego poprzez łagodzenie objawów częstego oddawania moczu, trudności w trakcie mikcji czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, które są często związane z problemami prostaty,
- łagodzące w przypadku BPH: regularne stosowanie ekstraktów z wierzbownicy może pomóc w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu prostaty, takich jak ból czy dyskomfort, zmniejszając tym samym potrzebę częstych wizyt w toalecie.

Wszystkie powyższe właściwości są możliwe dzięki obecności silnych substancji aktywnych obecnych w roślinie. Wierzbownica drobnokwiatowa zawiera m.in.:
Flawonoidy - silne antyoksydanty, które mają działanie przeciwzapalne, pomagają zachować komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
Taniny – wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz ściągające, co idealnie wpisuje się w potrzebę utrzymania zdrowia prostaty,
Fitosterole – działają przeciwzapalnie i posiadają zdolność zmniejszania obrzęków i stanów zapalnych. Niezbędne działanie przy ochronie przed łagodnym rozrostem prostaty.
Kwas ursolowy i oleanolowy – naturalne kwasy triterpenowe, które działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo!
Na końcu, ale wcale nie ostatni w działaniu… Beta-sitosterol to silny fitosterol, który ceniony jest szczególnie za łagodzenie objawów powiększonej prostaty.
Wymienione wyżej związki sprawiają, że wierzbownica drobnokwiatowa jest atrakcyjną, bo skuteczną alternatywą dla popularnych preparatów na prostatę, a ponadto pomaga przy infekcji układu moczowego, zapaleniu prostaty i innych stanów zapalnych. Warto jednak pamiętać, że stosowanie wierzbownicy, jak każdego zioła leczniczego, powinno być skonsultowane z lekarzem, szczególnie jeśli stosuje się leki! Wierzbownica drobnokwiatowa tabletki, kapsułki, suszone zioła, ekstrakty – form, w jakich występuje wierzbownica jest wiele.

Dla wsparcia zdrowia prostaty i układu moczowego u Panów proponujemy:
1. Wierzbownicę w kapsułkach:
Wierzbownicę dla mężczyzn z dodatkiem palmy sabałowej
Prostata suplement diety Proherbis  - wierzbownica, palma sabałowa, kora śliwy afrykańskiej, perz i rdestowiec japoński
Suplement na prostatę BeOrganic z wierzbownicą, jeżówką i pokrzywą
2. Wierzbownicę do zaparzania:
Herbatę na prostatę – wierzbownicę z hibiskusem, dziką różą, czarną jagodą i pokrzywą
Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej – wierzbownica solo
Zioła na prostatę ojca Klimuszko - wierzbownica w towarzystwie 8 innych ziół - mieszanka według tradycyjnej receptury ojca Klimuszki.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku istniejących schorzeń lub przyjmowania leków! Powyższy tekst nie stanowi porady lekarskiej.


Źródła:
1. Praca zbiorowa, Ocena aktywności przeciwgrzybiczej wyciągu wodnego z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum Schreb.) wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes, (w:) „Postępy Fitoterapii” 3/2013, s. 163-166, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/4547,ocena-aktywnosci-przeciwgrzybiczej-wyciagu-wodnego-z-wierzbownicy-drobnokwiatowe.html, 27.06.2024.
2. Wierzbownica drobnokwiatowa w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego, dostęp online: https://eurologia.pl/a/5993,wierzbownica-drobnokwiatowa-w-leczeniu-przerostu-prostaty, 27.06.2024.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy