Bóle stawów

Bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn: od urazu mechanicznego po choroby, których nigdy nie wiązalibyśmy ze stawami… Jakie suplementy diety na stawy i kości brać, żeby zapobiegać problemom kostno-stawowym?

Praca fizyczna obciążająca struktury stawowe, intensywne ćwiczenia siłowe i obciążeniowe, czy dieta oparta na dominacji produktów kwasotwórczych to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na kondycję stawów. W latach młodzieńczych nie zwracamy na nie uwagi, bo organizm regeneruje się szybko. Szczyt zapadalności na choroby związane ze stawami przypada na okres między 30 a 50 rokiem życia.  

Świadomość, że bóle stawów to pierwsze objawy ich nadwyrężenia i wymagają odpowiedniej reakcji jest bardzo ważna, bo może pomóc w uniknięciu przykrych dolegliwości w przyszłości. Brak dbałości o kondycję stawów może doprowadzić do ich zapalenia. A zapalenie stawów z kolei jest jednym z głównych powodów doprowadzających do kalectwa u osób, które przekroczyły 55. rok życia.

Bóle stawów – przyczyny

Przyczyny bólów stawów związane są z procesami mechanicznymi i metabolicznymi. Do najczęstszych zaliczamy:
1. Urazy stawów, czyli skręcenia, zwichnięcia, złamania.
Może zostać uszkodzona torebka stawowa, chrząstka stawowa, więzadło, ścięgna, łąkotka lub może dojść do złamania w granicach stawu z naruszeniem chrząstki.

Objawy to ból stawu, obrzęk, utrudniona ruchomość. Do niepokojących objawów należą: drętwienie, mrowienie i zaburzenia czucia.

2. Choroba zwyrodnieniowa stawów
Jest efektem częstych urazów mechanicznych i zmian biologicznych w obrębie chrząstek stawowych, które doprowadzają do powstania stanów zapalnych i osteofitów (narośli kostnych).

Objawy to: ból stawów, ograniczenie ruchomości stawów. Wiele zmian niewidocznych dla oka stwierdza się w badaniach radiologicznych.   
 
3. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Inne nazwy to: artretyzm, gościec.
RZS zaliczane jest do choroby o charakterze zapalnym, przewlekłym. Obejmuje swym zasięgiem tkankę łączną. Przyczyny choroby są związane z reakcjami autoimmunologicznymi organizmu.

Zapalenie stawów może przechodzić w etap zaostrzenia lub remisji (wyciszenia, cofnięcia się objawów). Nieleczona choroba może doprowadzić do zniekształcenia stawów, przykurczy stawowych, upośledzenia funkcji stawów, a w najgorszym scenariuszu do kalectwa.

Przyczyny bólów stawów nigdy nie można lekceważyć, szczególnie jeśli mają charakter nawracający. Konsekwencje zdrowotne są bardzo poważne!

Bóle stawów - leczenie

Leczenie bólu stawów należy dobrać do przyczyny. Inaczej potraktujemy niegroźną kontuzję lub stłuczenie, a inaczej podejdziemy do tematu nawracającego bólu stawu spowodowanego np. nawrotem RZS.

Leczenie wymaga opieki i kontroli specjalisty. W zaawansowanych stadiach choroby celem leczenia jest zmniejszenie bólu, sztywności i obrzęków stawów. Wyniki badań prowadzonych na 50 pacjentach, u których średnia wieku wynosiła 47,5 lat dowodzą, że do najbardziej skutecznych metod należą: krioterapia, ultradźwięki, laser i elektrostymulacja TENS. Stosowane zabiegi  fizykoterapeutyczne:
- powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęku u wszystkich badanych,
- zmniejszają dolegliwości bólowe oraz zmniejszają ilości stawów dostarczających tych dolegliwości,
- powodują skrócenie czasu trwania sztywności porannej u większości pacjentów.

O dobrą kondycję stawów można równocześnie dbać samemu – jakie są domowe sposoby na ból stawów?

Domowe sposoby na ból stawów

Wielu problemów zdrowotnych dałoby się uniknąć, gdyby regularnie stosować witaminy i minerały. One stanowią podstawowy budulec. Jeśli są niedobory, bardzo łatwo o kontuzje i zmiany strukturalne w obrębie kości czy stawów właśnie. Czy wiesz, które związki mogą posłużyć za domowe sposoby na ból stawów?

1. Witaminy i minerały wzmacniające kości i stawy:
MSM siarka organiczna – bezwonna, nie powoduje skutków ubocznych. Pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania kości, mięśni, powięzi, chrząstki. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, więc polecana jest osobom zmagającym się z artretyzmem i bólami kręgosłupa.

Witamina D3 + K2 Osavi – tandem dla zdrowych kości, zębów i stawów, bo przyczynia się m.in. do:
- zapobiegania osteoporozie i reumatoidalnemu zapaleniu stawów,
- zwalczania bólu mięśni i stawów,
- zmniejszania ryzyka zachorowania na schorzenia autoimmunologiczne.


2. Inne substancje aktywne wzmacniające strukturę stawów:
Formuła na stawy -  produkt z bardzo bogatym składem, który odbudowuje chrząstkę, regeneruje stawy i spowalnia ich procesy zwyrodnieniowe.

Duo Flexin – 6 opatentowanych formuł na mocne stawy i kości. Kolagen, 5 ekstraktów roślinnych i niskocząsteczkowy kwas hialuronowy zwiększa ruchomość stawów, zmniejsza skutki  ich nadmiernego eksploatowania: stan zapalny, zwłóknienia tkanek czy ubytki mazi stawowej. Realne wsparcie przy reumatyzmie, bólach kolanowych i biodrowych.

Jeżeli zależy Ci na działaniu zewnętrznym, zajrzyj tutaj: https://zdrowersi.pl/stawy-242

3. Zioła na zapalenie stawów:
Zapalenie Stawów Zielarnia Suwalska – mieszanka 9 ziół o silnym działaniu przeciwzapalnym:
- wycisza  ból  i stan zapalny stawów
- redukuje objawy reumatyczne,
- usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, które działają szkodliwie na kondycję stawów,
- wzmacnia stawy.

4. Dieta – naturalny kolagen
Jako dziecko bardzo dziwiłam się mojemu tacie, że z ochotą zajada się galertami z nóżek wieprzowych. Po latach dopiero dowiedziałam się, że chodziło o naturalne źródło kolagenu, podstawowy budulec tkanki łącznej – tak istotny dla stawów.  Dla taty, osoby aktywnej fizycznej, przez wiele lat uprawiającej różnorodne dyscypliny sportowe kolagenowy wywar z nóżek wieprzowych stanowił doskonałe uzupełnienie diety o składniki odżywcze wspomagające kondycję stawów.

Zdrowia!


Źródła:
1. Krawczyk-Wasielewska A., Kuncewicz E., Sobieska M., Samborski W., Ocena skuteczności fizykoterapii w uśmierzaniu bólu towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów, „Nowa Medycyna”, 4/2007, s. 74-79, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1130,ocena-skutecznosci-fizykoterapii-w-usmierzaniu-bolu-towarzyszacego-reumatoidalne.html, 17.10.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy