Jakie zioła na odbudowę chrząstki stawowej?

Chrząstka stawowa to element strukturalny stawu nieunerwiony i nieukrwiony. Z tego względu nie podlega naturalnemu procesowi regeneracji – nie jesteśmy w stanie żadnymi preparatami zewnętrznymi czy wewnętrznymi przeprowadzić jej odbudowy. Dlatego jeśli pojawiają się pytania: Jakie suplementy na chrząstkę stawową? jakie zioła na odbudowę chrząstki stawowej? Od razu powinna zapalić się czerwona lampka.

Powielane błędy - w artykułach, reklamach czy w rozmowach ze znajomymi - wywodzą się najprawdopodobniej z faktu, że nazwy elementów składowych układu kostnego brzmią podobnie...

Chrząstką a ochrzęstna – to nie to samo!

Chrząstka stawowa pokrywa końce kości, które tworzą staw. Zapobiega ścieraniu się kości. Jest odporna na ścieranie. Prawidłowa chrząstka jest szklista (dająca „poślizg”), wytrzymała, elastyczna i odpowiednio gruba. Odżywianie chrząstki zachodzi od płynu stawowego stale krążącego po powierzchniach stawowych oraz w niewielkim stopniu od strony kości. Jeśli chrząstka stawowa ulegnie uszkodzeniu lub chorobie, rozpoczyna się powolny proces niszczenia stawu i tworzenia się zwyrodnień.

Ochrzęstna jest unaczyniona i delikatnie unerwiona, dzięki czemu posiada zdolności regeneracyjne. W skład jej warstwy zewnętrznej wchodzi kolagen typu I. Pokrywa chrzęstne elementy układu kostnego, ale – UWAGA - nie chrząstki stawowe...  Niestety.

Chrząstka stawowa w swojej strukturze nie zawiera zatem elementu, który mógłby samodzielnie się regenerować. Jedyny sposób poprawy jej stanu to poddanie się leczeniu operacyjnemu, choć i to nie zawsze przynosi pełne wyzdrowienie, ponieważ stosowane metody leczenia nie odbudowują w pełni chrząstki szklistej, z której zbudowana jest większość chrząstek stawowych.

Co niszczy chrząstkę stawową?

Skoro tak wygląda sytuacja, nie pozostaje nam nic innego, jak dbać o siebie przez cały czas i unikać czynników mających niszczący wpływ na chrząstki stawowe. Jakie są przyczyny uszkodzenia chrząstki stawowej?
Uraz, problemy z łąkotką, nadmiernie obciążenie i eksploatacja, brak aktywności fizycznej, choroby: dna moczanowa, reumatyzm.  

Zioła na zapalenie stawów

Już wiemy, że pytanie, jakie  zioła na odbudowę chrząstki stawowej nie jest prawidłowe. Ale warto je zmodyfikować: jakie zioła na regenerację stawów? Na samą chrząstkę stawową mamy wpływ tylko w zakresie profilaktyki. Gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort w obrębie stawów, należy działać szybko, aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. Jakie zioła pomogą na stawy?
Kora wierzby białej – pomocna przy zapaleniu tkanki łącznej. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgośćcowo  - zapobiega bólom stawów.
Korzeń mniszka lekarskiego – łagodzi reumatyzm, bo wspomaga w procesie oczyszczania przy dnie moczanowej.
Ziele serdecznika pospolitego – działa przeciwzapalnie.
Kwiat czarnego bzu  – pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii (ważne przy dnie moczanowej!).
Kwiat wiązówki błotnej – stosowany z powodzeniem przy schorzeniach reumatycznych i artretycznych, oczyszcza krew m.n. z nadmiaru kwasu moczowego (przyczyna artretyzmu).  Zawarte w nim związki salicylowe działają jak aspiryna -  łagodzą ból, stany zapalne i zmniejszają obrzęki. Poprawia kondycję stawów i mięśni (łagodzi zakwasy).
Liść brzoza brodawkowatej  – działa przeciwreumatycznie - łagodzi ból stawów i kości. Kwas betulinowy obecny w liściach brzozy pomaga wywołać odpowiednią reakcję organizmu na stan zapalny.
Ziele ruty zwyczajnej – działa przeciwzapalnie -  zmniejsza stan zapalny w przypadku zapalenia stawów.   
Ziele poziewnika szorstkiego – źródło dobrze przyswajalnej krzemionki, która pozytywnie wpływa na strukturę stawów. Zmniejsza objawy artretyzmu.
Rdest ptasi – również jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki. Usuwa z organizmu toksyny, mocznik.

Wszystkie powyższe składniki, zioła na zapalenie stawów, znajdują się w mieszance Zielarni Suwalskiej: https://zdrowersi.pl/4779-zapalenie-stawow-zielarnia-suwalska-mieszanka-wg-przepisu-o-klimuszki-200g.html. Ich działanie pokazuje, że pytanie, jakie zioła na odbudowę chrząstki stawowej jest bezzasadne. Budowa chrząstki stawowej wyklucza działanie regeneracyjne. Możemy jednak usunąć z organizmu toksyny, które przyczyniają się do powstania w obrębie stawu stanu zapalnego, obrzęku lub bólu. Mamy też wpływ na odbudowę innych elementów stawów. Zobacz poniżej.

Jakie suplementy diety na stawy i kości?

O stawy należy dbać wielokierunkowo. Podstawowe zasady można ująć w kilku punktach:

1. Regularna, umiarkowana aktywność – stawom szkodzi zarówno brak ruchu, jak i nadmierne obciążenie.
2. Zdrowe jedzenie – unikaj nadmiaru cukru i produktów przetworzonych, w których dominują tłuszcze trans. Wzmagają stan zapalny i ból.
3. Witamina D3, witamina K2, wapń – przyjmuj „wielkie trio” dla zdrowych kości (odpowiedniej gęstości i elastyczności). Sprawdzony sposób na uniknięcie problemów kostno-stawowych. Proponujemy Wapń Aliness z dodatkiem tych dwóch witamin,.

4. Naturalne suplementy diety  - konieczne jest stosowanie związków aktywnych, które regulują procesy zachodzące w skórze, stawach i kościach:

a)  Kolagen  + witamina C – kolagen to główny składnik strukturalny tkanek. Witamina C pomaga w jego syntezie.
Proponujemy:
Kolagen Arthro Sprint Aliness, który ma już w składzie wit. C. lub  Kolagen z witaminą C w proszku

b) Siarka – zmniejsza stan zapalny, bóle artretyczne i bóle kręgosłupa. Zwiększa poziom kolagenu. Dostępna w dwóch formach:
- tabletki https://zdrowersi.pl/3686-msm-siarka-organiczna-plus-aliness-180-tabletek-.html
- proszek https://zdrowersi.pl/3687-msm-siarka-organiczna-aliness-250-g-proszek.html

c) kwas hialuronowy – umożliwia poprawę składu mazi stawowej (zmniejsza tarcie w stawach poprzez „smarowanie” powierzchni chrząstek stawowych). Proponujemy Kwas hialuronowy Aliness.

Ponadto posiadamy złożony preparat o kompleksowym działaniu regeneracyjnym: Formuła na stawy Aliness, który zawiera chondroitynę, glukozaminę, siarkę, ekstrakt z kory sosny, aminokwasy i minerały, których zadaniem  jest spowolnienie procesów zwyrodnieniowych stawów, ochrona i regeneracja elementów strukturalnych stawów.  Polecamy!   Źródła:
1. Ciszek B., Morfologia i funkcja chrząstki stawowej, dostęp online: http://zatoka.icm.edu.pl/acclin/vol_1_issue_1/acclin1_art02_ciszek.pdf, 18.01.2023.
2. Zaopatrzenie chrząstki stawowej, leczenie uszkodzeń, (w:) https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/zaopatrzenie-chrzastki-stawowej-leczenie-uszkodzen/, 18.01.2023.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy