Jakie zioła na żołądek?

Leki do kupienia na stacji benzynowej i przy każdej kasie sklepowej, napoje gazowane i alkoholowe, tłuste jedzenie lub spożywanie pokarmów z niepewnych źródeł, narażenie na ostre sytuacje stresowe… - każdy z tych czynników jest dla naszego żołądka wielkim wyzwaniem… Częstotliwość problemów żołądkowych u ludzi wzrasta. I to nie tylko w starszej części populacji...


Coraz więcej ludzi szuka ratunku w ziołach. Poznaj przyczyny i objawy najczęstszych schorzeń żołądka i dowiedz się, jakie zioła na żołądek są najlepsze.

Choroba wrzodowa żołądka – najczęstsza przypadłość układu trawienia

Wrzody żołądka to najczęstsza choroba układu pokarmowego. Wśród dorosłych zapada na nią 5 -10% populacji. Jakie czynniki mają wpływ na powstanie choroby wrzodowej żołądka? Dochodzi do braku równowagi pomiędzy tym, co dzieję się w żołądku (np. nadmiar kwasu solnego, pepsyny, działanie toksyn różnego rodzaju) a kondycją błony śluzowej żołądka – wskutek różnych związków aktywnych błona ta staje się mniej odporna i podatna na uszkodzenia. Jak dochodzi do tych zaburzeń? Przeczytaj o przyczynach wrzodów żołądka...

Wrzody żołądka – przyczyny

Do związków i toksyn, które wywołują zaburzenia w pracy żołądka,  najczęściej zalicza się:
- toksyny bakteryjne znajdujące się w żołądku najczęściej wskutek rozrostu bakterii Helicobacter pylori – jest tak szkodliwa, że wywołuje stan zapalny i owrzodzenie żołądka i dwunastnicy,
- związki chemiczne pozostawianie przez leki, w tym przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
- nadmierna ilość soku żołądkowego,
- substancje podrażniające błonę śluzową żołądka: alkohol, kawa, ocet, napoje gazowane, tytoń.
Inne przyczyny rozwoju choroby wrzodowej żołądka to: długotrwałe napięcie nerwowe, które wywołuje obkurczenie naczyń krwionośnych, przez co błona śluzowa ma ograniczone możliwości do prawidłowego ukrwienia. A to osłabia jej barierę ochroną. Poza tym mówi się o negatywnym wpływie alergii i nietolerancji pokarmowych. Powyższe informacje odnoszą się do osób potencjalnie zdrowych, ponieważ istnieje jeszcze kilka przyczyn wrzodów żołądka, ale mają one związek z innymi chorobami.

Objawy wrzodów żołądka

U osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka obserwuje się przede wszystkim dwie grupy objawów:
1. Mało groźne - bóle w nadbrzuszu, dyskomfort, zgaga, nudności, odbijanie się  - zwane ogólnie dyspepsją.
2. Bardzo groźne – krwawienie lub perforacja (przerwanie / przedziurawienie / pęknięcie błony śluzowej żołądka). Rzadkie, ale grożące śmiercią...
Powyższe objawy są najczęściej odnotowywane w przypadku osób, które często i długo stosują NLPZ.

Zioła na chory żołądek

Nie zwlekaj. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze symptomy dyspepsji, przeanalizuj, co może je wywoływać. Wyeliminuj czynnik drażniący i naturalnie wspomóż układ trawienny. Jakie zioła na żołądek warto stosować?

Płatki nagietka lekarskiego – działają osłonowo na żołądek. Niwelują stany zapalne. Zawierają związki aktywne, które wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze oraz takie, które stymulują prawidłowy wzrost nabłonka i przyspieszają gojenie błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Ziele krwawnika pospolitego – działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Stosowane przy krwawieniach z przewodu pokarmowego, pomocne przy wrzodach żołądka i jelit.  

Ziele krwiściągu lekarskiego  – skutecznie stosowane przy zapaleniu i wrzodach żołądka, dwunastnicy, bo wykazuje działanie ściągające: pomaga w gojeniu się podrażnionej błony śluzowej.

Korzeń lukrecji gładkiej – pomoże przy zaburzeniach trawienia,  zmniejsza objawy uczucia pełności i bólu brzucha.  Dobry na podrażniony żołądek: regeneruje uszkodzoną błonę śluzową żołądka (pomaga w gojeniu podrażnień i ubytków). Substancje czynne wspomagają także zahamowanie rozwoju bakterii Helicobacter pylori.

Kłącze imbiru lekarskiego – zwiększa produkcję śliny, likwiduje wzdęcia. Działa rozkurczowo i żółciopędnie. Pomocne przy bólu brzucha i mdłościach.

Wszystkie powyższe zioła znajdziesz w mieszance Zielarni Suwalskiej Żołądek: https://zdrowersi.pl/4796-zoladek-autorska-mieszanka-zielarni-suwalskiej-250g-na-zgage-i-helicobacter-pylori.html.

Ponadto warto to diety włączyć:
- nasiona lnu zwyczajnego: śluz pochodzący z nasion lnu o dużej lepkości, skutecznie chroni przed toksycznymi substancjami lub działaniem bakterii – powleka błony śluzowe gardła, przełyku, żołądka oraz dwunastnicy;
- aloes zwyczajny – niezbędny dla poprawy stanu żołądka, bo posiada szerokie spektrum działania: osłania, niweluje stany zapalne i zmniejsza ból.  Poza licznymi witaminami, minerałami i aminokwasami, jest również źródłem antraglikozydów: pobudzają ruchy jelit, działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Zawiera ponadto polisacharydy śluzowe, które tworzą ochronną zawiesinę koloidalną dla błony śluzowej przewodu pokarmowego – stanowią bufor dla działania kwasów, bo obniżają kwasowość soku żołądkowego. Do tego odtruwają i wzmacniają układ odpornościowy.

Nadużywanie tabletek – częste zjawisko, przykre konsekwencje

Reklamy przyzwyczają nas, że leki są dobre na wszystko. Działają szybko i pozwalają pozbyć się bólu. Do czasu...

Ból głowy albo przeziębienie – plum… tabletka
Kontuzja kolana albo strzyknięcie w innym stawie – i bum… kolejna tabletka.

Niesterydowe leki przeciwzapalne [NLPZ – np.: diklofenak, fenylobutazon, ibuprofen, indometacyna, kwas acetylosalicylowy, nabumeton, naproksen, meloksykam] – pod tą nazwą ukrawają się substancje czynne wielu bardzo popularnych leków na ból stawów, kręgosłupa, mięśni… Są najczęściej stosowanymi lekami na świecie, przyjmuje je 15% starszej populacji. Codziennie około 30 milionów ludzi odczuwa ulgę w bólu z powodu zastosowania NLPZ, ale niestety, wszystko ma swoje konsekwencje – od 12% do 30% osób, które przewlekle stosują NLPZ, cierpi na wrzody żołądka, a od 2% do 19% na wrzody dwunastnicy…

I potem poszukuje się innego rozwiązania… Szuka się odpowiedzi na pytanie: jakie zioła na żołądek? Na szczęście odpowiedź już znamy.

Niestety, ale gdy jeden element zaczyna szwankować, wywiera to wpływ na działanie kolejnych narządów. W przypadku obciążenia układu trawiennego warto zadbać o detoks i sięgnąć również po zioła na wątrobę. Jeśli dotyczy się ten problem, przeczytaj: Jakie zioła na wątrobę?Źródła:
1. Gajda E., Postępowanie fitoterapeutyczne oraz dietetyczne w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, (w:) „Postępy Fitoterapii”,  3, 2020, s. 185-195, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/6972,postepowanie-fitoterapeutyczne-oraz-dietetyczne-w-chorobie-wrzodowej-zoladka-i-d.html, 9.01.2023.
2. Wisłowska M., Przewlekłe stosowanie NLPZ – zagrożenia, potencjalne powikłania, (w:) „Medycyna Rodzinna”, 1, 2004, s. 22-26, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/504,przewlekle-stosowanie-nlpz-zagrozenia-potencjalne-powiklania.html, 9.01.2023.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy