Najlepszy płyn do płukania jamy ustnej



Tak, to będzie wpis z lokowaniem produktu!
Dlaczego? Ponieważ mało jest na rynku płynów do płukania jamy ustnej, których skład jest całkowicie pozytywny dla kondycji zębów i błon śluzowych, i który mogą stosować wszyscy - dzieci, i dorośli.

Ponadto stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest wciąż traktowane jako zbytek, tymczasem stanowi to doskonałe dopełnienie codziennej higieny i pozwala na zwiększenie ochrony przed próchnicą, kamieniem nazębnym i problemami z dziąsłami.

Dobry płyn do płukania jamy ustnej

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ma istotne znaczenie dla jej higieny i zdrowia zębów, ponieważ uzupełnia codzienną pielęgnację, taką jak szczotkowanie i nitkowanie. Poznaj  najważniejsze korzyści, jakie może przynieść stosowanie dobrego płynu do płukania jamy ustnej:
1. Redukcja bakterii i płytki nazębnej: pomaga redukować liczbę bakterii w ustach, co zmniejsza ryzyko tworzenia się płytki nazębnej. Mniej bakterii oznacza mniejsze ryzyko próchnicy, zapalenia dziąseł.
2. Odświeżanie oddechu: neutralizuje związki odpowiedzialne za nieświeży oddech, zapewniając świeżość.
3. Ochrona dziąseł: może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł i zmniejszeniu objawów zapalenia dziąseł. Regularne stosowanie pomaga kontrolować bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia.
4.Skuteczna higiena trudno dostępnych miejsc: dociera do obszarów w jamie ustnej, które są trudne do oczyszczenia przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznej, takich jak przestrzenie między zębami, dziąsła i tył jamy ustnej.
5. Ograniczenie tworzenia kamienia nazębnego: niektóre płyny zawierają składniki, które mogą spowolnić proces tworzenia się kamienia nazębnego, co zmniejsza ryzyko rozwoju problemów dziąseł i próchnicy.
6. Nie musi zawierać fluoru!

Preparat, który spełnia powyższe wymagania to  Płyn do płukania jamy ustnej bez fluoru. Listę składników i ich działanie znajdziesz na stronie produktu.

Płyn do płukania jamy ustnej przed czy po myciu zębów?

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej może być korzystne zarówno przed, jak i po myciu zębów, w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć. Oto zalety obu podejść:
1. Po myciu zębów (najczęściej zalecane)
    Usunięcie resztek: Płukanie jamy ustnej po szczotkowaniu pomaga usunąć resztki pasty do zębów i jedzenia z miejsc, do których szczoteczka mogła nie dotrzeć.
    Dodatkowa ochrona: Jeśli płyn zawiera fluor, stosowanie go po szczotkowaniu może dodatkowo wzmocnić zęby, wspomagając remineralizację szkliwa.
    Odświeżenie oddechu: Stosowanie płynu na zakończenie higieny jamy ustnej zapewnia uczucie świeżości oddechu.
2. Przed myciem zębów
    Usunięcie dużych resztek: Płukanie jamy ustnej przed szczotkowaniem pomaga usunąć większe resztki jedzenia, co ułatwia późniejsze czyszczenie zębów i nitkowanie.
    Wstępna redukcja bakterii: Płyn do płukania może pomóc zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej przed szczotkowaniem, co może wpłynąć na bardziej efektywne mycie zębów.

Czy płyn do płukania jamy ustnej jest szkodliwy?

To zależy od składu. Przy wyborze nie sugerujmy się ceną tylko składem! Wybrany preparat będzie miał kontakt z błonami śluzowymi:
błony śluzowe jamy ustnej są dość przepuszczalne, co oznacza, że różne substancje mogą przez nie przenikać do organizmu! Ten proces nosi nazwę absorpcji podjęzykowej i pozwala np. lekom na szybkie wchłanianie bez konieczności przechodzenia przez układ trawienny. Z tego względu błony śluzowe mogą absorbować nie tylko leki, ale również toksyny, substancje chemiczne czy inne składniki obecne w pokarmach i napojach.
- błony śluzowe są cienkie i delikatne, co czyni je podatnymi na podrażnienia. Mogą one być łatwo uszkadzane przez: ostre przyprawy, alkohol, nikotynę, agresywne substancje chemiczne zawarte w preparatach do higieny jamy ustnej, ale też wirusy, grzyby i uszkodzenia mechaniczne
    Błony śluzowe w jamie ustnej produkują śluz, który pełni funkcję ochronną, nawilżając tkanki i chroniąc je przed urazami oraz wnikaniem szkodliwych mikroorganizmów. Śluz pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego pH w jamie ustnej. Stosowanie płynów do płukania ust z agresywnym składem może być szkodliwe nie tylko dla samych błon śluzowych, ale ze względu na ich przenikalność, również dla całego organizmu.

Jaki płyn do płukania jamy ustnej? Czego unikać?

Wiemy już, jakim działaniem powinien charakteryzować się dobry płyn do higieny ustnej. Wiemy też, że możemy natrafić na preparaty mogące działać szkodliwie na błony śluzowe. . Czego nie powinnyśmy znaleźć na etykiecie wybieranego przez nas preparatu?
1. Chlorek cetylopirydyniowy (CPC): środek antyseptyczny, który zwalcza bakterie. Jednak u niektórych osób może powodować pieczenie, podrażnienia i zmiany smaku. Niektórzy użytkownicy zgłaszają również przypadki przebarwień zębów po dłuższym stosowaniu płynów z tym składnikiem.
2. Siarczan sodu (SLS):  jest środkiem pieniącym, często stosowanym w pastach do zębów, ale czasami również w płynach do płukania jamy ustnej. Może podrażniać błony śluzowe i zwiększać ryzyko powstawania aft u osób wrażliwych.
3. Chlorheksydyna: jest silnym środkiem antyseptycznym. Długotrwałe(!) stosowanie może prowadzić do podrażnień błon śluzowych, zmian smaku, a także przebarwień zębów.
4. Olejek miętowy (mentol): obecny w wielu płynach do płukania, nadaje uczucie świeżości, ale u niektórych osób może powodować uczucie pieczenia lub alergiczne podrażnienia, zwłaszcza w wysokich stężeniach.
5. Benzoesan sodu: stosowany jest jako konserwant w wielu produktach do higieny jamy ustnej. Choć generalnie uznawany za bezpieczny, u niektórych osób może wywołać podrażnienia błon śluzowych, zwłaszcza w połączeniu z innymi składnikami.
6. Nadtlenek wodoru (woda utleniona): płyny do płukania jamy ustnej zawierające nadtlenek wodoru mogą być stosowane do wybielania zębów lub leczenia infekcji dziąseł. Jednak przy dłuższym (!) stosowaniu mogą wywołać podrażnienia, pieczenie, a nawet nadwrażliwość w jamie ustnej.
7. Fluor - stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z fluorem w rejonie, gdzie woda jest fluoryzowana może zwiększać ryzyko fluorozy (zmian w szkliwie zębów, białych plamek, przebarwień, osłabienia struktury szkliwa) oraz odkładania się fluoru w organizmie.

Płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu

Alkohol (etanol) jest często dodawany do płynów do płukania jamy ustnej ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i konserwujące, jednak nie jest konieczny do osiągnięcia skuteczności w działaniu. Wiele nowoczesnych płynów zawiera inne składniki aktywne, które są równie skuteczne w zwalczaniu bakterii, odświeżaniu oddechu i zapobieganiu próchnicy.  Płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu (etanolu) ma kilka zalet:
- mniej podrażnia, bo brak alkoholu oznacza, że jest łagodniejszy dla błony śluzowej, wrażliwych dziąseł i nie zwiększa kserostomii (suchości w ustach),
- jest bezpieczniejszy dla dzieci, które mogą niechcący połknąć płyn oraz dla osób z pewnymi schorzeniami, np. przyjmujących leki, które nie są kompatybilne z alkoholem.

Płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu może być równie skuteczny jak ten z alkoholem, a w niektórych przypadkach może być nawet lepszym wyborem, zwłaszcza dla osób z wrażliwymi dziąsłami lub suchością w ustach. Jaki płyn do higieny jamy ustnej? Skuteczny w działaniu, ale łagodny dla błon śluzowych - bez alkoholu i składników, które mogą Cię uczulić – sprawdzaj etykiety!

Uwaga!
Płyny do płukania jamy ustnej nie powinny zastępować regularnego szczotkowania i nitkowania, ale raczej być ich uzupełnieniem.  Warto skonsultować się z dentystą, aby dobrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej, szczególnie w przypadku występowania specyficznych problemów zdrowotnych, takich jak choroby przyzębia lub nadwrażliwość zębów.

Zachęcamy także do przeczytania pozostałych artykułów związanych kondycją jamy ustnej:
Przyczyny nieświeżego oddechu oraz
Pasta z hydroksyapatytem dla dzieci, z którego dowiesz się, jaką rolę pełni hydroksyapatyt dla zdrowia zębów.

Odwiedź też  kategorię "Higiena jamy ustnej", w której znajdziesz Preparaty do higieny jamy ustnej w pełni korzystne dla zdrowia zębów i błon śluzowych.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy