Krew – doskonały środek transportu i komunikacji

Pompujące serce, układ krążenia i... krew może dotrzeć do każdego zakątka ciała, do każdej komórki. Dotlenia je, dostarcza odżywcze związki, uwalnia z toksycznych produktów przemiany materii. Krew to drogocenny płyn, którego nie da się zastąpić żadnym preparatem. Jest tak wyjątkowy, bo nie dość, że pozwala nam żyć, to daje możliwość uratowania życia lub wyciągnięcia z ciężkiej choroby innych... Na osobę dorosłą przypada ok. 75 ml krwi na kilogram ciała, czyli średnio ok. 5-6 litrów. Jednorazowe oddanie krwi to ubytek mniejszy niż 10%, Organizm potrzebuje dwóch dni na odzyskanie ilości komórek, natomiast pełna regeneracja (wraz z właściwym poziomem hemoglobiny) możliwa jest po 3-4 tygodniach. Niewielka „cena” za to, że możemy komuś uratować życie, prawda?

A dlaczego krew jest doskonałym środkiem komunikacji? Krew swoim składem i wyglądem doskonale przekazuje informacje na temat tego, co dzieje się w naszym organizmie. Odpowiednie badania krwi są w stanie określić różnego rodzaju zakażenia, stany zapalne, niedotlenienie, anemię, choroby poszczególnych narządów, w tym nowotwory, zaburzenia odporności. Nasza krew to swoistego rodzaju bieżący raport o stanie zdrowia. Żebyśmy tylko chcieli na bieżąco się badać...

Krew – skład

Nasz układ krwionośny transportuje krew o różnym poziomie wysycenia tlenem:
- krew utlenowaną, która zawiera ok 97% tlenu (ma jaśniejszy, żywszy kolor niż krew odtlenowana),
- krew odtlenowaną, która jest wysycona tlenem w granicach między 50% a 70%.

Krew składa się z osocza (55%) oraz:
- zawieszonych w nim wielu komórek o zróżnicowanych funkcjach (44%),
- dostarczanych do komórek hormonów i składników odżywczych,
- odbieranych i transportowanych do miejsca wydalania produktów przemiany materii, np. mocznika i kwasu moczowego.

Rola pH krwi

Istnieją jasno określone normy uznawania parametrów krwi za właściwe i wykraczających poza normę, dotyczy to różnych aspektów, jednym z nich jest poziom pH krwi:
- prawidłowe pH oscyluje pomiędzy 7,35 a 7,45,
- wykroczenia poza ten zakres świadczą o kwasicy (pH niższe niż 7,35) lub zasadowicy (pH wyższe niż 7,45),
- dlatego tak ważne jest pH spożywanych przez nas pokarmów. Mają one wpływ na kondycję całego organizmu, bo determinują kondycję tkanek, organów (np. płuc i nerek) oraz krwi. Zachowywanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie jest bardzo ważne dla zdrowia i życia.

Krew – elementy morfotyczne

Elementy morfotyczne krwi funkcjonują w ludzkim ciele od kilku godzin do kilku lat. Tworzone są w układzie krwiotwórczym, do którego należą: przed wszystkim szpik kostny oraz węzły chłonne, śledziona, migdałki i grasica. Wyróżnia się trzy główne składniki krwi:
a) erytrocyty, czyli krwinki czerwone, ciałka czerwone (RBC – red blood cells):
- wytwarzane są przez szpik kostny,
- żyją ok. 120 dni,
- zawierają bardzo ważny czerwony barwnik będący białkiem – hemoglobinę (Hb lub HGB),
- we krwi odpowiadają za transport gazów, głównie tlen (zabierany z płuc i dostarczany do wszystkich komórek) oraz dwutlenek węgla (zabierany z komórek i dostarczany do płuc).

b) leukocyty, czyli białe krwinki (WBC – white blood cells):
- gromadzą się w szpiku kostnym, węzłach chłonnych i śledzionie,
- będąc we krwi ich liczba może się mnożyć kilkakrotnie,
- odpowiadają za proces zwalczania czynników chorobotwórczych,
- duża ilość granulocytów (najliczniejsza grupa leukocytów) we krwi świadczy najczęściej o przebiegu infekcji bakteryjnej.
WAŻNE! Limfocyty:
- wytwarzają przeciwciała, dlatego są bardzo ważne dla układu immunologicznego, biorą udział w szeregu działań polegających na unieszkodliwianiu i usuwaniu obcych komórek.

c) trombocyty, czyli płytki krwi:
- odpowiadają za krzepliwość krwi,
- zawierają sporo serotoniny mającej wpływ na obkurczanie się naczyń krwionośnych – uwalniają ją w miejscu uszkodzenia naczyń, dzięki czemu  dochodzi do zmniejszenia krwawienia i zaczopowania rany.

Krew – funkcje

Krew odpowiada za przebieg wielu procesów, które umożliwiają zachowanie życia i zdrowia. Do najważniejszych funkcji krwi zalicza się:
1. Funkcja transportowa:
Krew odpowiada za transport tlenu do komórek, transport produktów przemiany materii do miejsca wydalania, dostarczanie hormonów i składników odżywczych do komórek.

2. Utrzymanie homeostazy:
 Homeostaza to stan równowagi, utrzymanie stałych parametrów życiowych. Krew odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową, równowagę wodną i elektrolitową oraz utrzymanie temperatury ciała.

3. Funkcja obronna:
Krew jest częścią układu immunologicznego, chroni przed: ciałami obcymi, antygenami; pomaga przy skaleczeniach (proces krzepnięcia).

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy