Jakie zioła na refluks?

                                                                                     Calendula officinalis - nagietek lekarski

Refluks ma wiele przyczyn. Z tego względu sposób działania mający na celu zmniejszenie objawów też bywa różnorodny: od zachowawczego, z lekami hamującymi wydzielanie żołądkowe, po leczenie chirurgiczne. Wielkim sprzymierzeńcem w walce o lepsze samopoczucie jest zmiana trybu życia. Warto włączyć w codzienny schemat sposoby naturalne – jakie zioła na refluks sprawdzą się w przypadku problemów żołądkowo-przełykowych? Jakie inne działania warto podjąć?

Zioła na refluks, zgagę i niestrawności

W preparatach na refluks znajdziemy następujące zioła:

Płatki nagietka lekarskiego, bo działają osłonowo na żołądek (pomagają przy zapaleniu żołądka), łagodzą owrzodzenia i skurcz jelit.

Ziele krwawnika pospolitego wykazuje szerokie działanie: przeciwskurczowe, kojące dla żołądka i jelit, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Jest często stosowany przy niestrawnościach, krwawieniach z przewodu pokarmowego i owrzodzeniach żołądka i jelit.

Ziele krwiściągu lekarskiego, ponieważ doskonale radzi sobie z ubytkami i podrażnieniami błon śluzowych w obrębie przewodu pokarmowego: przyspiesza proces gojenia się. Polecany przy wszelkich nieżytach układu pokarmowego.

Korzeń lukrecji gładkiej – ułatwia trawienie, działa przeciwwrzodowo. Stosowany jest w celu regeneracji uszkodzonej błony śluzowej żołądkach i zahamowania rozwoju bakterii Helicobacter pylori.

Kłącze imbiru lekarskiego to remedium na szeroko pojęte problemy z trawieniem, mdłościami i skurczami żołądka.

Powyższe zioła to składniki mieszanki ziołowej Zielarni Suwalskiej Żołądek: https://zdrowersi.pl/4796-zoladek-autorska-mieszanka-zielarni-suwalskiej-250g-na-zgage-i-helicobacter-pylori.html.

Jakie zioła na refluks warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Korzeń arcydzięgla stymuluje układ trawienny i działa rozkurczowo. Doskonały środek na zgagę, niestrawności i bóle brzucha.

Liść bobrka poprawia trawienie, dzięki czemu zwiększa wchłanialność składników odżywczych.

Liść mięty działa przeciwskurczowo, pobudza czynność wydzielniczą żołądka – zbawienna przy problemach trawiennych i uczuciu pełności po posiłku. Ale uwaga! Obniża ciśnienie dolnego zwieracza przełyku!

Liść prawoślazu jest ceniony ze względu na swoje działanie osłaniające – powleka błony śluzowe żołądka, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i uszkodzenia nabłonka. Sprawdza się też przy wrzodach i nadkwaśności żołądka.     

Powyższe zioła wraz z korzeniem lukrecji, imbiru i zielem krwawnika są składnikami suplementu w płynie na zgagę, refluks i niestrawność Gastro Herbs. Ponadto w celach złagodzenia niestrawności i ochrony śluzówki żołądka warto przyjmować olej z ziaren czarnuszki. Jeżeli nie odpowiada Ci jego intensywny smak, warto sięgnąć po Olej z czarnuszki Aliness w kapsułkach.


Jak widać, istnieje spory zbiór ziół na refluks. Wiadomo jednak, że poza spożywaniem naparów ziołowych czy stosowaniem suplementów diety należy przestrzegać zasad żywienia, które pozwolą utrzymać dobre samopoczucie.

Dieta przy refluksie – czego unikać?

Jakie zioła na refluks warto stosować już wiemy, teraz warto przyjrzeć się innym zaleceniom, które wyciszą dokuczliwe objawy refluksu. Na pewno pomoże rezygnacja z produktów spożywczych, które nasilają dolegliwości.

U osób chorujących na refluks po posiłku często następuje nasilenie się zgagi, szczególnie jeśli potrawy zawierały ostre przyprawy, owoce lub soki cytrusowe. Ponadto jeszcze alkohol i kawa może wywołać napad zgagi, ale to nawet u osób zdrowych!

Jakie produkty i dlaczego mogą wzmagać objawy refluksu?
- owoce cytrusowe i ostre przyprawy – stymulują receptory nerwów czuciowych w zmienionej zapalnie błonie śluzowej powodując powstanie uczucia bólu lub zgagi,
- kawa, kofeina  -  silnie stymulują wydzielanie kwasu solnego w żołądku. U chorych ze zmniejszonym napięciem dolnego zwieracza przełyku kwas jest zarzucany zwrotnie do przełyku wywierając działanie drażniące na śluzówkę przełyku,
- wyroby czekoladowe obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku i opóźniają opróżnianie żołądka,
- alkohol - zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku. Ponadto etanol silnie stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego i upośledza motorykę przełykową– ma więc potrójnie niekorzystne działanie, dlatego bywa przyczyną zgagi nawet u osób zdrowych.
- tłuste potrawy również obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku i dłużej zalegają w żołądku.Źródło:
1. Tarnowski W., Bielecki K., Refluks żołądkowo-przełykowy, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2878,refluks-zodkowoprzeykowy.html, 3.03.2023.
2. Ciok J.,  Rola żywienia w chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1411,rola-zywienia-w-chorobie-refluksowej-zoladkowoprzelykowej.html, 8.03.2023

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy