Jakie zioła na refluks?

                                                                                     Calendula officinalis - nagietek lekarski

Refluks ma wiele przyczyn. Z tego względu sposób działania mający na celu zmniejszenie objawów też bywa różnorodny: od zachowawczego, z lekami hamującymi wydzielanie żołądkowe, po leczenie chirurgiczne. Wielkim sprzymierzeńcem w walce o lepsze samopoczucie jest zmiana trybu życia. Warto włączyć w codzienny schemat sposoby naturalne – jakie zioła na refluks sprawdzą się w przypadku problemów żołądkowo-przełykowych? Jakie inne działania warto podjąć?

Zioła na refluks, zgagę i niestrawności

W preparatach na refluks znajdziemy następujące zioła:

Płatki nagietka lekarskiego, bo działają osłonowo na żołądek (pomagają przy zapaleniu żołądka), łagodzą owrzodzenia i skurcz jelit. Substancje aktywne zawarte w płatkach nagietka mają zdolność regenerowania tkanek, wpływają korzystnie na błony śluzowe całego przewodu pokarmowego.

Ziele krwawnika pospolitego również posiada zdolności regeneracji błon śluzowych! Ponadto wykazuje szerokie działanie: przeciwskurczowe, kojące dla żołądka i jelit, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Jest często stosowany przy niestrawnościach, krwawieniach z przewodu pokarmowego i owrzodzeniach żołądka i jelit. Usprawniając trawienie zapobiega bólom brzucha.

Ziele krwiściągu lekarskiego, ponieważ doskonale radzi sobie z ubytkami i podrażnieniami błon śluzowych w obrębie przewodu pokarmowego: ma działanie ściągające i przyspieszające proces gojenia się. Polecany przy wszelkich nieżytach układu pokarmowego. Jeśli problemy trawienne skutkują biegunką, krwiściąg lekarski pomoże i przy tym.

Korzeń lukrecji gładkiej – ułatwia trawienie, działa przeciwwrzodowo. Stosowany jest w celu regeneracji uszkodzonej błony śluzowej żołądkach i jelit (w skutek podrażnień czy nadżerek) oraz wyciszenia stanów zapalnych. Hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za tworzenie się wrzodów żołądkowych.

Kłącze imbiru lekarskiego to remedium na szeroko pojęte problemy z trawieniem, mdłościami (remedium na chorobę lokomocyjną!) i skurczami żołądka. Zwiększa produkcję śliny i soku żołądkowego, dzięki czemu usprawnia trawienie. Ponadto pomaga, gdy męczą wzdęcia albo ból brzucha.

Powyższe zioła to składniki mieszanki ziołowej Żołądek Zielarni Suwalskiej: Zioła na zgagę żołądek helicobacter 

Jakie zioła na refluks warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Korzeń arcydzięgla stymuluje układ trawienny i działa rozkurczowo. Doskonały środek na zgagę, niestrawności i bóle brzucha. Arcydziegięl to roślina, która pomaga w produkcji enzymów trawiennych - niezbędnych w prawidłowym procesie trawienia!

Liść bobrka poprawia trawienie, dzięki czemu zwiększa wchłanialność składników odżywczych.

Liść mięty działa przeciwskurczowo, pobudza czynność wydzielniczą żołądka – zbawienna przy problemach trawiennych i uczuciu pełności po posiłku. Ale uwaga! Obniża ciśnienie dolnego zwieracza przełyku!

Liść prawoślazu jest ceniony ze względu na swoje działanie osłaniające – powleka błony śluzowe żołądka, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i uszkodzenia nabłonka. Sprawdza się też przy wrzodach i nadkwaśności żołądka.     

Powyższe zioła wraz z korzeniem lukrecji, imbiru i zielem krwawnika są składnikami suplementu w płynie na zgagę, refluks i niestrawność Gastro Herbs. Ponadto w celach złagodzenia niestrawności i ochrony śluzówki żołądka warto przyjmować olej z ziaren czarnuszki. Jeżeli nie odpowiada Ci jego intensywny smak, warto sięgnąć po Olej z czarnuszki Aliness w kapsułkach.


Jak widać, istnieje spory zbiór ziół na refluks. Wiadomo jednak, że poza spożywaniem naparów ziołowych czy stosowaniem suplementów diety należy przestrzegać zasad żywienia, które pozwolą utrzymać dobre samopoczucie.

Dieta przy refluksie – czego unikać?

Jakie zioła na refluks warto stosować już wiemy, teraz warto przyjrzeć się innym zaleceniom, które wyciszą dokuczliwe objawy refluksu. Na pewno pomoże rezygnacja z produktów spożywczych, które nasilają dolegliwości.

U osób chorujących na refluks po posiłku często następuje nasilenie się zgagi, szczególnie jeśli potrawy zawierały ostre przyprawy, owoce lub soki cytrusowe. Ponadto jeszcze alkohol i kawa może wywołać napad zgagi, ale to nawet u osób zdrowych!

Jakie produkty i dlaczego mogą wzmagać objawy refluksu?
- owoce cytrusowe i ostre przyprawy – stymulują receptory nerwów czuciowych w zmienionej zapalnie błonie śluzowej powodując powstanie uczucia bólu lub zgagi,
- kawa, kofeina  -  silnie stymulują wydzielanie kwasu solnego w żołądku. U chorych ze zmniejszonym napięciem dolnego zwieracza przełyku kwas jest zarzucany zwrotnie do przełyku wywierając działanie drażniące na śluzówkę przełyku,
- wyroby czekoladowe obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku i opóźniają opróżnianie żołądka,
- alkohol - zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku. Ponadto etanol silnie stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego i upośledza motorykę przełykową– ma więc potrójnie niekorzystne działanie, dlatego bywa przyczyną zgagi nawet u osób zdrowych.
- tłuste potrawy również obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku i dłużej zalegają w żołądku.

Zioła już mamy, zalecenia dietetyczne przy refluksie też są znane. A teraz przeanalizuj podstawową kwestię: czy zachowujesz podstawowe zasady higienicznego i zdrowego spożywania posiłków?
1. Czy zdajesz sobie sprawę, że picie tuż przed jedzeniem, w trakcie posiłku i tuż po wpływa negatywnie na proces trawienia? Przyjmowany płyn rozrzedza sok żołądkowy, którego odpowiednie stężenie jest niezbędne do pierwszego etapu trawienia. Jeśli go rozcieńczysz, trawienie nie będzie tak skuteczne a treści dłużej będą zalegać w żołądku?! Optymalnym rozwiązaniem jest picie napojów 2 godziny przed posiłkiem lub 2 godziny po jedzeniu (a najlepiej 3h!).

2. Ile razy żujesz jeden kęs? Pospieszne jedzenie i połykanie słabo pogryzionego jedzenia pogarsza i wydłuża trawienie. I jedzenie znów zalega w żołądku... Zrób test: każdy kęs przeżuj 20 razy i zobaczysz, w jakiej postaci pokarm dostanie się do przełyku i dalej do żołądka...

Jeśli wiesz, że nie postępujesz zgodnie z tymi dwoma zasadami, sprawdź swój żołądek - dostosuj się do nich na pewien czas i zobaczysz, że proces trawienny przebiega sprawniej.


Źródło:
1. Tarnowski W., Bielecki K., Refluks żołądkowo-przełykowy, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2878,refluks-zodkowoprzeykowy.html, 3.03.2023.
2. Ciok J.,  Rola żywienia w chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1411,rola-zywienia-w-chorobie-refluksowej-zoladkowoprzelykowej.html, 8.03.2023

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy