Jakie zioła na woreczek żółciowy?


Woreczek żółciowy, a właściwie pęcherzyk żółciowy(!), działa należycie, jeżeli drogi żółciowe są drożne i produkcja żółci na właściwym poziomie. Jeżeli jednak któryś z tych procesów jest zaburzony, a do tego występują czynniki sprzyjające tworzeniu się kamieni żółciowych, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia kolki pęcherzykowej i komplikacji z nią związanymi. Jakie zioła na woreczek żółciowy warto pić, aby uniknąć przykrych dolegliwości? Na jakie sprawy uważać, by nie doszło do powstania kamieni żółciowych lub nie doprowadzić do utknięcia już istniejących złogów w przewodach żółciowych?

Przyczyny kamieni żółciowych  

Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają powstawaniu kamieni żółciowych. Należą do nich:
- wysoki poziom cholesterolu,
- wysoki poziom bilirubiny (barwnik zawarty w żółci), szczególnie u osób, u których wątroba nie działa należycie,
- zaleganie żółci w pęcherzyku (brak należytego opróżniania się pęcherzyka) – częstymi stanami wywołującymi taką sytuację jest ciąża i  przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Ryzyko wzrasta, jeżeli powyższe czynniki występują u osób otyłych lub szybko tracących znaczną masę ciała. Jest też spora grupa osób, które po prostu dziedziczą skłonności do chorób woreczka żółciowego.

Skuteczne pozbycie się kamieni żółciowych opiera się na leczeniu operacyjnym. Czasem stosowana jest też farmakologia (sole kwasu żółciowego) – rozpuści złogi, ale nie uchroni przed ich ponownym wytworzeniem. Dlatego jeżeli już wiemy, że mamy tendencje do powstawania kamieni żółciowy, warto przyjrzeć się tematowi ziołolecznictwa – jakie zioła na woreczek żółciowy?

Zioła na drogi żółciowe

Odpowiedź na pytanie, jakie zioła na woreczek żółciowy przynosi nam mieszanka Zielarni Suwalskiej Kamica Żółciowa: https://zdrowersi.pl/4769-kamica-zolciowa-zielarnia-suwalska-mieszanka-wg-przepisu-o-klimuszki-500g.html. W skład mieszanki wchodzą: ziele drapacza, rdestu ptasiego, bobrka, dziurawca, krwawnika i glistnika, liść mięty, korzeń mniszka, kora kruszyny, kłącze perzu i kwiatostan kocanki. Bogactwo składników ma na celu oczyszczenie dróg żółciowych, wyregulowanie produkcji i gęstości żółci, poprawę komfortu po jedzeniu.

Jeżeli wiesz, że dokuczają Ci problemy trawienne, poza ziołami na woreczek żółciowy warto przypatrzeć się pracy wątroby. Poczytaj: Jakie zioła na wątrobę?



Źródła:
Praca zbiorowa, Kamica pęcherzyka żółciowego, (w:) Porady lekarza rodzinnego: WĄTROBA, dostęp online: https://www.sw.gov.pl/assets/74/85/60/7f47ba721664a364cd57d0f447bf255bfa055ee7.pdf, 27.11.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy