Woreczek żółciowy co to jest?


Woreczek żółciowy to potoczne określenie na pęcherzyk żółciowy – ok. 10 centymetrowy narząd w kształcie gruszki, który służy do magazynowania żółci i uwalniania jej do procesu trawienia. Znajduje się poniżej wątroby, w prawej górnej części brzucha. W pracy woreczka żółciowego ważny udział bierze też wątroba i dwunastnica, z którymi jest połączony drogami żółciowym.

Funkcje pęcherzyka żółciowego

Podstawową funkcją woreczka żółciowego jest gromadzenie żółci. W trakcie procesu magazynowania żółci dochodzi również do jej zagęszczania.  Odbywa się to w  przerwach między posiłkami, szczególnie, gdy odczuwany jest głód – żółć produkowana jest w wątrobie, transportowana do pęcherzyka i z niego uwalniania w trakcie posiłku, by wspomóc proces trawienia.

Choroby woreczka żółciowego

Do najczęstszych chorób woreczka żółciowego należy kamica pęcherzyka żółciowego i  często z nim związane zapalenie pęcherzyka żółciowego:

Kamica pęcherzyka żółciowego

Powstaje z żółci formułującej się w twarde fragmenty – złogi, kamienie. Tworzą się w pęcherzyku żółciowym z  bryłek cholesterolu lub soli żółciowych. Złogi mogą się przemieszczać po  drogach żółciowych i powodować komplikacje. Choroba ta częściej dotyka kobiety. Zobacz, jakie objawy kolki występują przy napadzie:
- ostry, napadowy ból brzucha – woreczek żółciowy gdzie boli? W prawej górnej lub środkowej części brzucha; ból utrzymuje się przez kilka godzin, potem stopniowo ustępuje; może promieniować do prawego barku; zdarza się, że występuje nagle – po zjedzeniu tłustego, ciężkostrawnego posiłku; może wybudzić ze snu; nie skutkują leki przeciwbólowe;
- inne objawy: ciemny mocz, dreszcze, gazy, gorączka, jasne stolce, niestrawność, nietolerancja pokarmów tłustych, nudności, wymioty, zgaga, żółtaczka (żółtawy kolor skory, błon śluzowych, oczu).

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia kamicy woreczka żółciowego? Dieta bogata w cholesterol, otyłość, skłonności rodzinne, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, znaczna utrata masy ciała.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie woreczka żółciowego i dróg żółciowych stanowi powikłanie w przebiegu kamicy pęcherzyka.    

Woreczek żółciowy dieta

Zadaniem pęcherzyka żółciowego jest pomoc w trawieniu tłuszczów. Dlatego jeżeli narząd ten nie działa prawidłowo, wszelkie produkty tłuste, smażone, ciężkostrawne będą wielkim obciążeniem dla układu trawiennego. Do tego warto zrezygnować z produktów wzdymających, bogatych w ostre przyprawy i dużą ilość błonnika. Dieta przy chorobach woreczka żółciowego musi być lekkostrawna i nie powodująca skurczów pęcherzyka.

Zioła na woreczek żółciowy

Na szczęście istnieje wiele ziół, które łagodzą dyskomfort trawienny, a nawet usprawniają działanie pęcherzyka żółciowego i poprawiają drożność dróg żółciowych. Poczytaj:
Jakie zioła na wątrobę?
Jakie zioła na woreczek żółciowy?



Źródła:
Praca zbiorowa, Kamica pęcherzyka żółciowego, (w:) Porady lekarza rodzinnego: WĄTROBA, dostęp online: https://www.sw.gov.pl/assets/74/85/60/7f47ba721664a364cd57d0f447bf255bfa055ee7.pdf, 27.11.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy