Wątroba – narząd wielozadaniowy!Największy gruczoł trawienny. Narząd miąższowy o wadze ok. 1,5 kilograma! Wykazuje silne właściwości regeneracyjne – nawet wycięcie fragmentu do przeszczepu nie jest przeszkodą do odtworzenia się tkanek wątroby. Ale do czasu, bo są czynniki, które skutecznie niszczą wątrobę i jej wyjątkowe właściwości!

Jeżeli zauważasz u siebie jakiekolwiek dysfunkcje wątroby, pobolewania (wątroba sama z siebie nie boli, ale w niekorzystnych dla siebie warunkach powiększa się i daje efekt ucisku na inne tkanki), sięgnij po preparaty na wątrobę, które skutecznie ją oczyszczą i zregenerują:

Wątroba Zielarnia Suwalska - mieszanka ziołowa według przepisu Andreasa Moritza 170g  - usuwa złogi, niweluje stany zapalne, umożliwia prawidłową pracę dróg żółciowych.

Regeneracja wątroby Aliness - Liver Regeneration Complex 90 kapsułek – odtruwa, redukuje uszkodzenia wątroby, pomaga przy marskości wątroby i stłuszczeniu wątroby.

Funkcje wątroby

Wszystkie  pomniejsze funkcje wątroby, których jest bardzo dużo, można zebrać w cztery główne funkcje:
1. Funkcja magazynująca – przechowuje:
- witaminy A, D, K oraz B12 i C oraz żelazo,
- glikogen, tłuszcze,
-  albuminy, protrombinę, fibrynogen,
- enzymy.
Sprawna wątroba to bardzo „mądry” gruczoł – magazynuje substancje potrzebne i nadające się do ponownego użycia, a zbędne wydala.

2. Funkcja metaboliczna – metabolizm to szereg reakcji, które zachodzą pomiędzy różnymi związkami chemicznymi, aby w komórkach doszło do przetworzenia energii i wywołania określonych zjawisk. I tak np. wątroba:
- aminokwasy i  węglowodany przekształca w glukozę,
- puryny przekształca w kwas moczowy (na te substancje muszą uważać osoby chorujące na dnę moczanową),
-  utylizuje zużyte już erytrocyty (krwinki czerwone, które już dostarczył tlen z płuca do innych tkanek),
- toksyczny amoniak przekształca w mocznik (najważniejsza forma wydalania nadmiaru białka).

3. Funkcja syntetyzująca – synteza to inaczej tworzenie. Nasz organizm używa związków chemicznych, jonów  lub pierwiastków do tworzenia większych cząsteczek. Wątroba zajmuje się syntetyzowaniem m.in.: cholesterolu,  enzymów,  heparyny (związku zapobiegającego krzepnięciu krwi), IGF-1 (kluczowego czynnika w procesie wzrostu  oraz rozwoju tkanek, szczególnie w okresie płodowym), składników morfotycznych krwi (niektórych białek osocza krwi), trójglicerydów, żółci.
 
4. Funkcja filtrująco-odtruwająca (detoksykacyjna) – neutralizuje wiele związków, które są szkodliwe dla zdrowia, np. używki i lekarstwa. Dzieje się to wtedy, gdy wątroba filtruje krew.

Substancje toksyczne dla wątroby  - hepatotoksyny

Dwie najsilniejsze hepatotoksyny, czyli substancje działające toksycznie na wątrobę, to związki, z którymi mamy styczność bardzo często:
- paracetamol (substancja czynna wielu popularnych leków, przez wielu ludzi nadużywana…),

NAC Aliness oczyszcza i regeneruje wątrobę po częstym stosowaniu paracetamolu.

- aflatoksyny (wytwarzane m.in. przez grzyby z rodzaju Aspergillus, które obecne są na takich produktach spożywczych jak: orzeszki ziemne, migdały czy zboża). Uznawane za substancję rakotwórczą. Ich rozwojowi sprzyja ciepło i wilgotność (trzeba uważać, bo porastają źle przetrzymywany chleb).

Powyższe związki wywołują uszkodzenia wątroby!   

Choroby wątroby

Do najczęściej występujących chorób wątroby zalicza się: kamicę woreczka żółciowego, marskość wątroby, raka wątroby zapalenie wątroby, żółtaczkę.

Zapalenie wątroby – w ten sposób wątroba reaguje na czynniki, które ją uszkadzają. Przyczyny zapalenia wątroby mogą być różne:
a) infekcje wirusowe,
b) niesprawny układ immunologiczny (autoimmunologiczne zapalenie wątroby powstaje wtedy, gdy układ odpornościowy omyłkowo niszczy wątrobę. Stan ten często występuje z innymi chorobami autoagresyjnymi i może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządu); przyjrzyj się temu: https://zdrowersi.pl/11587-autoagresja-organizmu-zielarnia-suwalska-autorska-mieszanka-200g-rzs-hashimoto-alergia.html,
c) spożywanie nadmiernych ilości alkoholu (uwaga, dla każdej wątroby może znaczyć to co innego…),
d) skutki uboczne stosowanych leków,
e) toksyczne substancje chemiczne.
Zapalenie wątroby może prowadzić do poważnych konsekwencji, nawet marskości i nowotworu.

Inne czynniki szkodzące wątrobie to: toksyny grzybów i choroby układu krążenia.

Źródła:
1. Praca zbiorowa, Porady lekarza rodzinnego: WĄTROBA, dostęp online: https://www.sw.gov.pl/assets/74/85/60/7f47ba721664a364cd57d0f447bf255bfa055ee7.pdf, 27.11.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy