Wapń – znaczenie dla organizmu

Oswojeni z tym, że wapnia jest sporo w produktach spożywczych, nie zastanawiamy się zbytnio nad jego zaletami i konsekwencjami niedoborów. Jako że jakość przyjmowanego pożywienia często pozostawia wiele do życzenia, warto przyjrzeć się swojemu dobowemu spożyciu wapnia. Jeżeli okaże się, że przyjmujesz go za mało, jeśli nie wkrótce, to w późniejszym okresie odczujesz przykre  tego konsekwencje. Przyjrzyj się swojej diecie. Warto też zaopatrzyć się w skuteczne suplementy diety wapń.

Wapń – dzienne zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Szacuje się, że przeciętne spożycie wapnia powinno sięgać ok. 1000 mg, ale zmienia się w zależności od sytuacji:
- szybki wzrost w okresie dojrzewania – przynajmniej 1500 mg,
- okres laktacji – między 1500 a 2000 mg,
- po menopauzie, min. 1500 mg,
- w prewencji i leczeniu osteoporozy zaleca się stosowanie wapnia w ilości co najmniej 1200 mg/d, ponieważ udokumentowano, że w tej dawce zmniejsza on ryzyko złamań.
A ile tego składnika mineralnego przyjmuje przeciętny Polak w swojej codziennej diecie? Między 400 a 800 mg… Dramat.

Wapń – funkcje i konsekwencje niedoboru

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się 900-1350 gramów wapnia, z czego aż 99% jest w kościach. Już się pewnie domyślasz, jakie ma zadania i co się dzieje, gdy go brakuje?

Funkcje wapnia

1. Umożliwia kościom odpowiedni poziom twardości. Struktura naszych kości ciągle ulega zmianie. W wielu miejscach w naszym ciele dokonuje się proces przebudowy kości, do którego wapń jest niezbędny:
- w dzieciństwie i okresie dojrzewania kości rosną i rozbudowują się,
- w okresie dorosłości w kościach dochodzi do napraw wielu mikrouszkodzeń, które pojawiają się wskutek urazów i po prostu wyeksploatowania,
- u kobiet po okresie menopauzy następuje spadek poziomu estrogenów. Zjawisko to determinuje z kolei proces zaniku kostnego. Jeżeli poziom wapnia jest właściwy, proces ten przebiega delikatnie i powoli,
- w przypadku seniorów gęstość, twardość i elastyczność kości maleje, bo minerał ten pozyskiwany jest z układu kostnego na potrzeby innych narządów. Zauważalne są częstsze złamania, nawet w błahych sytuacjach. Badania nad pacjentami domów spokojnej starości dowodzą, że regularna suplementacja wapniem i witaminą D3 widocznie zmniejsza ryzyko złamania biodra!

Suplementacja wapniem umożliwia odporność mechaniczną tkanki kostnej.

2. Inne korzyści wynikające z przyjmowania właściwej dawki wapnia:
- regulacja ciśnienia krwi u kobiet ciężarnych ze stwierdzonym nadciśnieniem tętniczym,
- prawidłowe funkcjonowanie mięśni,
- właściwe przekaźnictwo nerwowe,
- mocna i gęsta struktura zębów.   

Konsekwencje niedoboru wapnia

1. Jeżeli masz za mało wapnia, Twoje kości stają się za miękkie, nie są w stanie się odbudowywać i wzmacniać! Ryzyko kontuzji i złamań jest bardzo realne!
2. Niedobór wapnia u pań po menopauzie jest przyczyną niszczenia tkanki kostnej, ponieważ organizm pozyskuje z niej wapń do funkcjonowania innych narządów!
3. Wraz z wiekiem i zbyt małą podażą wapnia drastycznie wzrasta ryzyko osteoporozy.
4. Nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa (m.in. W przebiegu tężyczki).
5. Zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni (wapń ma wpływ na produkcję energii, która wykorzystywana jest do skurczy tkanki mięśniowej).


Najlepsze źródła wapnia

Najwięcej wapnia zawiera ser parmezan, sezam, tofu, płatki owsiane, ser gouda, sardynki w oleju, migdały, mak, pietruszka czy siemię lniane. Zatem wcale nie trzeba wypijać co najmniej 4 szklanek mleka dziennie, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość wapnia. Zakres produktów bogatych w wapń jest naprawdę szeroki, jest w czym wybierać

Problem zaczyna się w przypadku nietolerancji pokarmowych lub decyzji o wyeliminowaniu produktów odzwierzęcych. W tych przypadkach, jak również w sytuacji mało zróżnicowanej diety, rozważ przyjmowanie suplementów diety z wapniem. Wyróżniamy różne sole wapnia, np.: chlorek wapnia dwuwodny, cytrynian wapnia, glukonian wapnia, mleczan wapnia węglan wapnia. Każda z tych soli posiada inną zawartość wapnia elementarnego. Najwyższą zawiera węglan wapnia – 39,7%.
W naszej ofercie posiadamy nastepujące preparaty z wpaniem:
- Wapń Aliness z muszli ostryg – doskonałe trio: wapń, witamia D3 i K2!
- Wapń Bio Farmacja – wapń w towarzystwie fosforu, witamin K1(!) i witaminy D3
- Kalcium – marka Holistic proponuje 3 formy wapnia -  jabłczan, cytrynian i mlecza – w towarzystwie oleju MCT z kokosa.

Uwaga!
1. Preparaty soli wapnia są przeciwwskazane u osób z aktywną kamicą nerkową, hiperkalcemią i hiperkalciurią.
2. Warto znać antagonistów i sprzymierzeńców wapnia - poczytaj, Jak łączyć witaminy i minerały?

Do czego wapń potrzebuje witaminy D3?

Właściwie najlepsze połączenie to wielka trójka: wapń, witamina D3 i witamina K2 – dbają o siebie wzajemnie: transport w odpowiednie miejsce, najlepsze wchłanianie i wykorzystanie. I doskonale zapobiegają osteoporozie!
 
Witamina D3 nie tylko wpływa na właściwe wchłanianie wapnia, ale też:
- pobudza tworzenie osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych,
- umożliwia mineralizowanie macierzy kostnej,
- utrzymuje homeostazę wapniowo-fosforanową organizmu,
- zapobiega osteoporozie, a jeśli już potrzeba – pomaga w jej leczeniu.

Więcej o roli witaminy D3 przeczytasz w artykule Suplementacja witaminą – bez niej ani rusz!

Źródła:

1. Marcinowska-Suchowierska E., Sawicka A., Wapń i witamina D w prewencji złamań osteoporotycznych, (w:) „Postępy Nauk Medycznych”, 3/2012, s. 273-279, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/3981,wap-i-witamina-d-w-prewencji-zama-osteoporotycznych.html, 5.11.2022.
2. Zalewska B., Rola wapnia i witaminy D w zachowaniu prawidłowej masy kostnej, (w:) „Nowa Medycyna”, 3/2004, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1552,rola-wapnia-i-witaminy-d-w-zachowaniu-prawidowej-masy-kostnej.html, 5.11.2022.
3. Kmieciak N., Alternatywne źródła wapnia. Nie tylko mleko!, https://dietetycy.org.pl/alternatywne-zrodla-wapnia/, 5.11.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy