Doba wydaje się jakby krótsza niż kiedyś? Zaczynasz tracić grunt pod nogami, bo wszystkich spraw jest po prostu za dużo? A do tego zaczyna szwankować pamięć i koncentracja?  Jak polepszyć pamięć w obliczu takiego chaosu? Na pewno przydadzą się Tabletki na pamięć i koncentrację, ale one nie załatwią wszystkiego. Najpierw poznaj przyczynę swoich problemów i przeczytaj poniższe rady, aby dowiedzieć się, jak poprawić pamięć i koncentrację.

Liczne sytuacje stresowe, nadmiar obowiązków w domu i w pracy, problemy ze snem mogą doprowadzić do stanu, w którym nasz umysł zaczyna wypierać informacje, fakty i zdarzenia. Funkcjonujemy tak, jakby ich nie było. Dzieje się tak wskutek przeciążenia. Mózg sam zaczyna się ratować i odcina się od tego, co uzna za zbędne. Nie potrzeba traumy albo wypadku uszkadzającego  mózg. Niewyobrażalne? Przerażające! Dowiedzione naukowo. Przeżyte na własnej skórze – niestety. Ale są na to sposoby! Jak polepszyć pamięć w takich sytuacjach?

Jak poprawić pamięć i koncentrację

Jak mieć lepszą pamięć? Pamiętaj o sobie i swoich potrzebach! To nie pusty frazes, tylko zalecenie, które uratuje Twoją pamięć, nerwy i sen. W przeciwnym razie znajdziesz się na równi pochyłej…

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Zapoznaj się z kilkoma radami, które pomogły mi wydostać się z krawędzi załamania nerwowego i dużych problemów z pamięcią.

1. Nie rezygnuj z odpoczynku!
Zwróć uwagę na pewne zjawisko: gdy zaczyna się robić gorąco, sprawy się piętrzą, z czego rezygnujemy najpierw? Z siebie. Skracamy czas snu. Pijemy więcej kawy. Nie dbamy o przerwy w pracy. Rezygnujemy z relaksu, spotkania ze znajomymi, z zabawy z dziećmi, bo „jeszcze mam tyle do zrobienia”. HALO! Jak mieć lepszą pamięć w takim kieracie? Nie da się! Sprawa najprostsza na świecie – organizm, a szczególnie mózg i układ nerwowy potrzebuje pełnej regeneracji:
- odpowiedniej ilości i jakości snu,
- codziennej(!) możliwości na zrzucenie z siebie nagromadzonych emocji – boks, aerobic, sprzątanie – cokolwiek. Znajdź formę działania, która pozwoli Ci na rozładowanie i rozluźnienie mięśni,
- codziennej(!) dawki relaksu, odpoczynku. Ale takiej, która pozwoli Ci oderwać się od „tu i teraz”,
- przynajmniej raz w tygodniu pozwól sobie na… pełny luz, coś szalonego, co pozwoli Ci wyrwać się z rutyny.
Powyższe punkty to podstawowe czynności, które pomogą zachować zdrowie psychiczne i uchronią przed problemami z pamięcią.

2. Jedz zdrowo.
Tu nie będę się rozpisywała, bo każdy podstawy zna. W artykule Jaka jest najlepsza dieta dla mózgu? Znajdziesz kilka informacji i garść porad, o co warto wzbogacić dietę, aby była korzystna dla umysłu.

3. Dużo pij!
Też tak masz, że jak się wkręcisz w pracę to zapominasz, że trzeba regularnie pić i… korzystać z toalety? Ja tym sposobem nabawiłam się problemów z nerkami i pęcherzem. Potrzebny był zabieg urologiczny i suplementy na układ moczowy. Już niewielki poziom odwodnienia powoduje problemy z koncentracją, opóźnione myślenie i kojarzenie, trudności w zapamiętywaniu! Pić należy dużo i różnorodnie. Wiele rad znajdziesz we wpisie Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?

4. Uśmiechaj się częściej.
Nieprzestrzeganie trzech powyższych punktów daje duże ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych, nerwicy. Jeśli będziesz w kiepskim stanie emocjonalnym, wpłynie to na Twoje relacje w domu i  w pracy. Koło się zamyka. Walcz o to, by udało się zadbać o powyższe sprawy, a do tego szukaj powodu do uśmiechu, radości. Zacznij od uśmiechania się rano do siebie w lustrze. To żadna psychologiczna metoda, tylko działanie naszego mózgu dzięki neuronom lustrzanym, które poprawią Ci nastrój. Przetestuj to na innych – gdy będziesz się częściej uśmiechał(a) do innych ludzi, staną się pogodniejsi i lepiej nastawieni do Ciebie.

5. Nie daj się zwariować…- ustal priorytety.
Nie jesteśmy robotami. Nie jesteśmy ideałami – nie wymagaj tego od siebie i nie pozwól innym wymagać tego od Ciebie. Planuj działania, realizuj je, ale nie daj się zwariować. Ustalenie priorytetów pomoże Ci trzymać się tego, co najważniejsze. Jeśli podupadniesz na zdrowiu… Posypie się wszystko inne.

Jak poprawić pamięć i koncentrację? Zacznij od troski o siebie i swoje potrzeby. Nasze samopoczucie, stany emocjonalne i relacje mają ogromny wpływ na to, co i w jaki sposób zapamiętujemy.

W tym artykule szczypta psychologii z podejściem selfcare. W następnym wpisie zaprezentuję, jak poprawić pamięć i koncentrację dorosłych stosując suplementy diety – naturalne, skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Zdrowia!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.