Dieta dla mózgu to jak paliwo do Twojego auta. Im lepsze wlejesz, tym sprawniej, dalej pojedziesz. Jeśli wlejesz niewłaściwe… Ups. To samo jest z naszym organizmem. Może nie zbuntuje się od razu, ale jeśli pokarm dla mózgu jest niewłaściwy, spowolni swoje działanie, będzie ospały i mało wydajny. A z czasem nagromadzą się problemy zdrowotne. Bardzo pomocne dla mózgu są Tabletki na poprawę pamięci i koncentracji. Miej jednak świadomość, że jest to  tylko jeden z elementów, jest jeszcze kilka ważnych spraw!

Co trzeba wyeliminować z najlepszej diety dla mózgu, aby nie zaburzała jego pracy i pozwoliła osiągnąć jak najwyższy poziom efektywności? Produkty, które obniżają wydajność pracy mózgu to:
cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze trans, alkohol, nadmiar soli, żywność wysoce przetworzona i fast foody.

Już wiemy, jaki pokarm dla mózgu nie jest wskazany. A co powinna zawierać dieta na mózg, aby działał sprawnie i efektywnie?

Pokarm dla mózgu

1. Bardzo ważna jest woda.
Nie wolno zapominać o roli wody. Wiadomo, że bez niej dochodzi do odwodnienia. Jeżeli pijesz niewiele, Twoja krew jest zagęszczona, przez co substancjom odżywczym trudniej dotrzeć do celu. Są gorzej wchłaniane i jeszcze gorzej przyswajane. Poza piciem wody jest wiele innych sposobów na skuteczne nawodnienie: Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?  

2. Różnicuj swoją dietę.
Produkty o potwierdzonym pozytywnym działaniu na układ nerwowy i komórki mózgowe:
orzechy, kakao, zielone warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż, brokuły), owoce jagodowe tłuste ryby* (ze względu na obecność kwasów omega-3, szczególnie DHA), pyłek kwiatowy, wąkrotka azjatycka i miłorząb japoński.

Jak widać produkty uznane za najlepszy pokarm dla mózgu są zróżnicowane – i taka też powinna być nasza dieta.

* cały czas wzrasta poziom zanieczyszczenia wód. Jedzenie ryb zanieczyszczonych rtęcią (np. tuńczyka) doprowadza do zaburzeń poznawczych – dotyczy to spożywania przynajmniej 3 porcji ryb tygodniowo. Suplementy z omega-3, które sprzedajemy, poddawane są procesowi filtracji i czyszczenia. Mamy pewność, że spożywane kwasy tłuszczowe są zdrowe i bezpieczne - Omega-3 Aliness fish FORTE. 

3. Jedz regularnie.
Mózg nie robi zapasów, nie gromadzi substancji odżywczych. Dlatego tak ważne jest regularne spożywanie posiłków. Zwróć uwagę, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy opuścisz posiłek lub nie jesz przez cały dzień. Podobnie jest z głodówkami – ma swoich zwolenników, bo wykazują pewne korzystne działania. Ale na pewno nie dla mózgu :-( Głodówka obniża koncentrację i drastycznie zmniejsza wydajność pracy mózgu.

4. Przyjmuj zdrowe tłuszcze.
Kwasy omega-3 – dobrze znane, popularne. A czy znany Ci jest Olej MCT? Posiada wiele zalet, a w tym stanowi doskonałe źródło energii dla mózgu, serca i mięśni: https://zdrowersi.pl/9870-olej-mct-1000-mg-osavi-60-kapsulek.html.

5.Włącz do diety naturalne suplementy z czystym składem (tzw. clean label):
Ginseng 500 Plus – żeń szeń koreański, miód, mleczko pszczele, cytryniec chiński, zielona herbata,
Brain Booster Zielarnia Suwalska – 8 ziół, które poprawią pracę mózgu, delikatnie pobudzą i usprawnią funkcje kognitywne (myślenie, kojarzenie, koncentrację, zapamiętywanie).

Najlepsza dieta dla mózgu to nie samo jedzenie. To również nawodnienie i odpowiednie zwyczaje żywieniowe. I jest jest jeszcze jeden element układanki, niezbędny w dobie uprzemysłowienia żywności – witaminy, minerały i substancje aktywne korzystne dla zdrowia. Sprawdź zatem, które związki czynne wpisują się w korzystną dietę dla mózgu.

Najlepsza dieta dla mózgu

Ogromna szkoda, że w szkołach, gabinetach pediatrycznych tak niewielką wagę przywiązuje się do budowanae świadomości o witaminach, minerałach, aminokwasach i ekstraktach roślinnych, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wiele problemów zdrowotnych, również obniżona wydolność komórek mózgowych, wynika z niedoborów podstawowych związków. Jakie substancje powinna zawierać najlepsza dieta dla mózgu?

Rola witamin z grupy B dla prawidłowego funkcjonowania mózgu

Odczuwasz chroniczne zmęczenie i drażliwość? Miewasz trudności z koncentracją i zasypianiem? Zdarza się, że pamięć płata Ci figla? Jeśli tak, wszystko wskazuje na to, że masz spore niedobory witamin z grupy B. Ich właściwości są nie do przecenienia, stanowią obowiązkowy punkt na liście diety dla mózgu! Układ nerwowy i umysł nie są w stanie funkcjonować bez nich poprawnie, ponieważ:
- niwelują zmęczenie,
- regulują metabolizm energetyczny,
- zapewniają stabilne działanie układu nerwowego, w tym prawidłowe reakcje na sytuacje stresowe,
- wspierają umysł w funkcjach kognitywnych (myśleniu, kojarzeniu, zapamiętywaniu).
Wszystko to jest w zasięgu ręki dzięki przyjmowaniu preparatu Witamina B Aliness z TMG.

Magnez na nerwy

Zdrowa dieta na mózg musi zawierać magnez. Gdyby ludzie zdawali sobie sprawę, ile przykrych dolegliwości powodują niedobory magnezu… Oto kilka z nich:
1. Więcej niż połowa pacjentów onkologicznych cierpi na braki tego pierwiastka (zostały przeprowadzone badania w klinice onkologicznej w USA).
2. Niedobory magnezu są jednym z powodów bolesnych miesiączek i  przedwczesnych porodów.
3. Brak magnezu jest jedną z przyczyn depresji, bezsenności i obniżonej odporności na stres.

Problemy z sercem? Najlepszy będzie Magnez z potasem Aliness lub taurynian magnezu (arytmia serca pod kontrolę!)
Kłopoty ze stresem i układem nerwowym? Cytrynian magnezu Aliness najlepszy!
A jeśli masz wrażliwy żołądek i jelita, doskonałym rozwiązaniem będzie Jabłczan magnezu Aliness.

W opisie kategorii i kartach produktu możesz przeczytać, jak szerokie i niesamowite działanie ma magnez: https://zdrowersi.pl/suplementy-magnez-217. Dieta dla mózgu pozbawiona magnezu uniemożliwia jego prawidłową pracę!    

Cynk na mózg

Cynk jest odpowiedzialny za procesy związane z uczeniem się i zapamiętywaniem. Jest niezbędny dla mózgu w każdym wieku:
- niedobory w okresie płodowym mogą doprowadzić do autyzmu,
- dla dzieci w wieku 0-3 duże braki tego pierwiastka oznaczają zaburzenia w procesie kształtowania się funkcji poznawczych, a w przyszłości ryzyko niedorozwoju umysłowego, problemów z układem nerwowym i pamięcią.
- w przypadku dorosłych deficyt cynku może powodować niestabilność psychiczną, zaburzenia umysłowe, nadpobudliwość i  problemy z koncentracją.
Dla dzieci: Witaminy dla dzieci Aliness, w którym znajdziesz komplet witamin  i minerałów, w tym cynk.
Dla dorosłych: Cynk BIO Aliness.

Lecytyna poprawiająca naszą pamięć

Chyba niedoceniana. Albo podkreśla się wybiórczo jej działanie. Zgadza się, poprawia pamięć, ale wykazuje jeszcze wiele innych korzystnych działań:
- usprawnia proces koncentracji i zapamiętywania, dzięki czemu ma znaczny wpływ na proces uczenia się,
- poprawia samopoczucie (zapobiega stanom depresyjnym),
- spowalnia proces degeneracyjny komórek mózgowych, dzięki czemu hamuje postępowanie demencji starczej,
- stanowi istotny element ochrony komórek nerwowych (dba o prawidłowy stan osłonek mielinowych).
Wszystko to jest w zasięgu Twojego „klik” ;-) –>  Lecytyna Aliness

Antyoksydanty w diecie dla mózgu

Co to są antyoksydanty? O naturalnych antyoksydantach i o tych związkach, które uznane zostały za najsilniejsze antyoksydanty przeczytasz tutaj: https://zdrowersi.pl/suplementy-antyoksydanty-176. W przyrodzie antyoksydantów jest mnóstwo, wykazują korzystne działanie dla mózgu. Pewnie czasem je przyjmujemy, nie będąc świadomymi ich właściwości przeciwutleniającej.  

Witamina C

Jeden z najpopularniejszych antyoksydantów. Dieta na mózg zawierająca witaminę C zwiększa rozwój komórek nerwowych i wytwarzanie otoczki mielinowej (jej zadaniem jest ochrona tychże komórek). Sprawdź też inne korzyści z przyjmowania tej witaminy: Liposol Aliness

Witamina A

Kolejny znany antyoksydant. W kontekście zdrowia układu nerwowego i kondycji mózgu warto powiedzieć o zdolności beta karotenu do hamowania procesów degeneracyjnych. O innych właściwościach poczytasz tu: Witamina A suplementy diety.

Witamina E

At last but not least - witamina E suplementy diety! W kontekście działania układu nerwowego obserwowane są następujące działania witaminy E:
- niski poziom pogarsza koncentrację,
- zapobiega powstawaniom wad cewy nerwowej płodu. A cewa nerwowa to… zawiązka układu nerwowego!


Źródła:
1. Praca zbiorowa, Infantile zinc deficiency: Association with autism spectrum disorders, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3216610/, 10.10.2022.
2. Plum L.M., Rink L., Haase H., The Essential Toxin: Impact of Zinc on Human Health, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872358/, 10.10.2022.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.