Z roku na rok przybywa spalin i innych zanieczyszczeń środowiskowych. Dodajmy do tego np. palenie tytoniu, stosowanie dezodorantów w aerozolu, wdychanie alergenów i zakażenie wirusami, które trudno opanować… I z jednej strony rozwój medycyny pozwala na leczenie stanów zapalnych, a z drugiej strony ilość osób ze schorzeniami dróg oddechowych ciągle wzrasta…

Oskrzela – budowa i funkcje

Oskrzela często są nazywane drzewem oskrzelowym – to przez swój wygląd przypominający odwrócone drzewo. Oskrzela główne są przedłużeniem tchawicy, mają również podobną budowę, w metaforze drzewa oskrzela główne wyglądają jak pień. Dzielą się na prawe i lewe. Dzięki nim płuca są w stanie dokonać wymiany gazowej, w której przewodniczą również oskrzela. Ich wnętrze wyściełane jest błoną śluzową, na której znajduje się nabłonek migawkowy. Jego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu. Podczas wydechu usuwają je poprzez transport w kierunku jamy nosowej wraz z równoczesnym przesuwaniem płynu surowiczego i śluzu. Dzieję się to dzięki nieustające pracy migawek nabłonka. Zatem w przypadku zdrowego drzewa oskrzelowego oczyszczanie oskrzeli z wydzieliny odbywa się automatycznie.

Utrzymanie dolnych dróg oddechowych w stanie jałowym wymaga skuteczności wielu mechanizmów obronnych wobec zróżnicowanych drobnoustrojów. Drogi oddechowe ze względu na swoją funkcję są ciągle narażone na bakteryjne i środowiskowe zanieczyszczenia – szkodliwe drobnoustroje kolonizują się wtedy na powierzchni błon śluzowych. W takich sytuacjach transport powietrza i oczyszczanie go jest utrudniony przez podrażnienia i stany zapalne.

Zapalenie oskrzeli – co to za choroba i jak się ją leczy?

Zapalenie oskrzeli to stan zapalny, który dotyka błony śluzowej oskrzeli. W przebiegu choroby dochodzi do przekrwienia i złuszczania się nabłonka oraz wytwarzania wydzieliny. Często zdarza się, że stan zapalny ustępuje samoistnie, ale występują też stany ostre i przewlekłe, związane ze stałym drażnieniem błony śluzowej.

Leczenie polega na zmniejszeniu objawów podrażnienia błon śluzowych:
- zmniejszeniu poziomu przekrwienia,
- zniwelowaniu obrzęków,
- umożliwieniu usuwania wydzieliny wysiękowej,
- rozrzedzaniu gęstego śluzu.
Jeśli stan pacjenta tego wymaga, stosowane są właściwe leki zalecone przez lekarza.

A czy zapalenie oskrzeli można leczyć w domu?

Oczyszczanie oskrzeli z wydzieliny – domowe sposoby

Jeśli stan ogólny organizmu jest dobry i nie występują schorzenia oddechowe czy krwionośne, sprawne oskrzela są w stanie samodzielnie oczyszczać się z wydzieliny. W przypadku wystąpienia zapalenia oskrzeli w wielu sytuacjach organizm wycisza go samoistnie  w przeciągu tygodnia. Jeśli stan nie wymaga leczenia farmakologicznego,  można wesprzeć pracę dróg oddechowych naturalnymi sposobami:
- zadbaj o nawilżenie pomieszczeń,
- utrzymuj w domu właściwą temperaturę (im wyższa temperatura, tym trudniej się oddycha, szczególnie w sezonie grzewczym. Optymalna temperatura to 18-21 stopni),
- pamiętaj o właściwym nawodnieniu (warto zapoznać się ze wskazówkami zawartymi w artykule Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?).

Bardzo skutecznym sposobem na oczyszczanie oskrzeli z wydzieliny są inhalacje i nebulizacje. Zachęcamy też do skorzystania ze sposobów opisanych na blogu: Oczyszczanie płuc domowymi sposobami – wskazówki i proponowane produkty sprawdzą się zarówno przy oczyszczaniu płuc, jak i przy oczyszczaniu oskrzeli z wydzieliny.

Zdrowia!



Źródła:
1. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/oskrzela;3952237.html
2. Kozioł-Montewka M., Drogi oddechowe jako wrota zakażeń – interakcje gospodarz-patogen, (w:)„Nowa Medycyna”, 1/2009, s.3-7, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1243,drogi-oddechowe-jako-wrota-zakazen-interakcje-gospodarzpatogen.html, 11.08.2022.
3. Albrecht P., Radzikowski A., Leczenie objawowe zakażeń dróg oddechowych, (w:) „Nowa Medycyna”, 1/2009, s. 21-26, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1246,leczenie-objawowe-zakaze-drlg-oddechowych.html, 11.08.22.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.