Zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się zarówno u osób starszych w wyniku zmian fizjologicznych w obrębie serca i całego układu krążeniowego, u ludzi w średnim w wieku wskutek zaniedbań żywieniowych i zdrowotnych oraz u dzieci. Ponadto arytmie serca mogą wystąpić niezależnie od wieku ze względu na obciążenie genetyczne. Jeśli wiesz, że Twój układ krążenia nie działa tak jak powinien, zadbaj o profilaktykę: przyjmuj suplementy na krążenie i dowiedz się, Czym jest arytmia serca?

Zaburzenia rytmu serca niebezpieczne dla zdrowia

O podstawowych typach zaburzeń serca możesz przeczytać we wspomnianym wyżej wpisie, ale warto poznać też przyczyny arytmii serca.

Najgroźniejszy rodzaj zaburzeń to takie, w których wystąpią złożone komorowe zaburzenia rytmu: częstoskurcz, trzepotanie i migotanie komór. Dlaczego są tak niebezpieczne?
- pojawiają się nagle,
- wymagają szybkiej interwencji,
- wymagają leczenia, aby nie doszło do powtórnego ataku,
- dotyczą osób z określoną organiczną chorobą serca (zapaleniem mięśnia sercowego, wadą serca, chorobą wieńcową, kardiomiopatią), ale mogą też być pierwszym symptomem schorzenia i przyczyną nagłego zgonu sercowego u osób, których do tej pory problemy kardiologiczne nie dotyczyły.

Arytmie serca u dzieci – groźne czy niegroźne?

Świadomość objawów arytmii serca jest bardzo ważna. Z drugiej jednak strony może wywoływać niepotrzebny strach o zdrowie i życie dzieci. Współczesna kardiologia przy pomocy szerokiego wachlarza badań potrafi szybko odróżnić zaburzenia rytmu grożące nagłym zgonem sercowym od arytmii lekkiej. Jest wiele zaburzeń, które w zdrowym sercu mogą się wyciszyć i ustąpić lub pozostać na poziomie niezagrażającym życiu. W celu odróżnienia łagodnych zaburzeń od tych poważnych lekarz powinien:
- ustalić rodzaj arytmii na podstawie zapisu EKG,
- wziąć pod uwagę objawy, wiek dziecka i jego stan krążeniowy,
- przeprowadzić szczegółowy wywiad rodzinny w zakresie, który pozwoli ustalić obecność incydentów sercowo-krążeniowych i ewentualnych zgonów,
- kontrolować okresowo kondycję kardiologiczną dziecka (łagodne zaburzenia mogą niestety rozwinąć się i pogłębić).

Jeśli Ty lub ktoś bliski znajduje się w grupie ryzyka, nie bagatelizuj żadnych oznak zaburzeń rytmu serca. Dowiedz się, jak wzmocnić serce, na czym polega leczenie arytmii i skonsultuj ze specjalistą.  


Źródła:
1. Miszczak-Knecht M., Werner B.,  Łagodne zaburzenia rytmu serca u dzieci, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/5335,agodne-zaburzenia-rytmu-serca-u-dzieci.html, 1.08.2022.
2. Czepiel A., Zaburzenia rytmu serca, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2721,zaburzenia-rytmu-serca.html, 1.08.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy