- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście do leków przeciwarytmicznych. Tradycyjne leki antyarytmiczne stosowane u chorych po zawale serca, stosowane w zapobieganiu nagłej śmierci sercowej przyniosły rozczarowanie – zamiast zapobiegać, powodowały wzrost ryzyka śmierci. Ponadto niosły ze sobą wiele przykrych skutków ubocznych, również kardiotoksyczość i, o ironio, arytmie komorowe!
Innym model leczenia arytmii serca zakłada stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE-inhibitory). Badania kliniczne wykazały, że zapobiegają arytmiom komorowym, a co najważniejsze, nagłym zgonom sercowym w grupie pacjentów z niewydolnością serca i po przebytym ostrym zawale serca.
W przypadku lekkiej arytmii najczęściej wystarcza zmiana sposobu żywienia na zdrowszy, wprowadzenie odpowiedniej aktywności fizycznej oraz wprowadzenie skutecznych suplementów na układ krążenia.
Jeśli przyjmujesz leki na arytmię serca, zachowaj szczególne środki ostrożności:
1. Przyjmuj leki ściśle według wskazań lekarza, regularnie, najlepiej o stałych porach.
2. W trakcie terapii nie spożywaj alkoholu – niektóre leki mogą zwiększać jego stężenie we krwi.
3. Unikaj spożywania napojów energetycznych.
4. Dbaj o poziom elektrolitów – serce bardzo ich potrzebuje do prawidłowego działania. Jeśli jest potrzeba, przyjmuj preparaty z potasem, magnezem i wapniem, na przykład takie:
- Wapń Aliness z muszli ostryg z K2 i D3,
- Potas Aliness,
- Cytrynian magnezu Aliness w kapsułkach, a może wolisz w proszku? Też mamy :-)
Cytryniany to jedne z najlepiej przyswajalnych form minerałów.
Leczenie arytmii serca metodami niefarmakologicznymi
Arytmia serca może mieć przebieg lekki lub złośliwy. Objawy zaburzeń rytmu serca odczuwalne są bardzo subiektywnie – czasem delikatne symptomy mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, a ciągnące się przez lata męczliwe objawy nie będą stanowiły większego zagrożenia. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów arytmii konieczna jest konsultacja kardiologiczna, szczegółowe badania i dobór odpowiednich sposobów leczenia. Poza przyjmowaniem lekarstw możliwe są następujące drogi postępowania:
1. Wszczepianie urządzeń sercowych:
- monitor serca (pozwala na długofalowe monitorowanie pracy serca w celu poznania przyczyny arytmii),
- defibrylator (produkuje impulsy elektryczne, których zadaniem jest przywrócenie zdrowego rytmu serca poprzez zahamowanie migotania komór)
- kardiowerter defibrylator (ICD) – najskuteczniejsza ochrona przeciwko arytmii złośliwej, ponieważ urządzenie samodzielne ją rozpoznaje i we właściwym momencie wysyła impuls w celu przerwania migotania komór. Umieszczane są pod skórą na stałe.
- rozrusznik serca (generuje impulsy stymulujące pracę serca)
2. Zabieg kardiowersji elektrycznej – przeprowadzana, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lub nie jest możliwe. W warunkach szpitalnych lekarz umieszcza na klatce piersiowej elektrody i wypuszcza impuls elektryczny zsynchronizowany z z rytmem serca, który przez nie przechodzi.
3. Ablacja – jest to mało inwazyjny zabieg dokonywany przez skórę. Odizolowuje tkankę serca, która odpowiedzialna jest za powstawanie arytmii serca (następuje blokada impulsów powodujących arytmię). Zabieg ten może prowadzić do całkowitego wyzdrowienia.
Naturalne sposoby na leczenie zaburzeń rytmu serca
Jeżeli arytmia serca przebiega w sposób niezagrażający życiu, warto wziąć pod uwagę wzmocnienie serca naturalnymi sposobami.
1. Pyłek pszczeli:
Substancje w nim zawarte pomagają w przywracaniu regularnej pracy serca. Ze względu na realne działanie i wpływ na komórki przewodzące bodźce elektryczne w mięśniu sercowym pyłek przyjmować:
- przy lekkich zaburzeniach swobodnie, samodzielnie,
- w cięższym przebiegu choroby po konsultacji z lekarzem prowadzącym, jako leczenie uzupełniające.
Zalecenia:
- 20-45 g dobrze rozdrobnionego pyłku kwiatowego 2-3 razy dziennie na 30 min przed posiłkami, popijając ciepłą wodą lub herbatą. Terapię można prowadzić przez 2-4 mies., kilka razy w roku. Dawki maksymalne pyłku kwiatowego: 50-100 g na dobę.
2. Pyłek pszczeli i odwar z mieszanki ziołowej:
- Pyłek kwiatowy w postaci obnóża przyjmuje się po łyżeczce do herbaty 3 razy dziennie przed posiłkami,
- mieszankę sporządza się z następujących ziół: korzenia kozłka lekarskiego (30 cz.), korzeni arcydzięgla litworu (30 cz.), liści bobrka trójlistkowego (20 cz.) i liści mięty pieprzowej (20 cz.). Dwie stołowe łyżki rozdrobnionej mieszanki zalewa się 0,5 l wrzącej wody, ogrzewa przez 10 min, a następnie zaparza przez 1 godz. i przecedza. Napar przyjmuje się po 1/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu. Wskazaniami dla tej terapii jest arytmia serca z przedwczesnymi skurczami, częstoskurcz (tachykardia) oraz inne zaburzenia akcji serca.
Miód, propolis, pyłek kwiatowy (obnóże pszczele), mleczko pszczele czy jad pszczeli – są to produkty od dawna z powodzeniem stosowane w chorobach serca i układu krążenia. Warto poważnie wziąć je pod uwagę w sytuacjach, w których skutki uboczne medykamentów przewyższają ich korzystne działania lub w sytuacji, gdy leki po prostu nie działają. A pyłek kwiatowy ma potwierdzone działanie w leczeniu: choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, niedociśnienia tętniczego, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca oraz żylaków kończyn dolnych i nie niesie ze sobą porażających skutków ubocznych.
Leczenie arytmii u osób starszych
O jakich sprawach należy pamiętać podczas leczenia arytmii serca u osób leciwych:
- warto rozważyć metody niefarmakologiczne (współczesne podejście do leczenia tego schorzenia zmienia się – popularne stają się takie działania jak ablacja przezskórna i defibrylator),
- wszczepienie układu stymulującego serce może być również dobrym rozwiązaniem – zaawansowany wiek nie jest przeciwwskazaniem, a nawet jest pomocna w terapii pacjentów z niewydolnością serca czy nadciśnieniem,
- przyjmowanie leków należy rozpoczynać od mniejszych dawek,
- w przypadku leków antyarytmicznych mogą wystąpić działania proarytmiczne,
- bardzo ważna jet profilaktyka przeciwzakrzepowa.
Leczenie arytmii serca w każdym przypadku może wyglądać inaczej, dlatego wszelkie kwestie należy rozważać ze swoim kardiologiem. Dobierze najkorzystniejszą ścieżkę leczenia, ponieważ inaczej leczy się arytmię z powodu zagrożenia życia, a inaczej ze względu na nasilenie się objawów arytmicznych.
Źródła:
1. Saniewski T., Mojkowski W., Dąbrowski M., Leczenie zaburzeń rytmu po zawale mięśnia sercowego – wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/3443,leczenie-zaburze-rytmu-po-zawale-minia-sercowego-wskazania-do-wszczepienia-kard.html, 2.08.2022.
2. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Możliwości stosowania pyłku kwiatowego w chorobach serca i naczyń krwionośnych, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/5823,mozliwosci-stosowania-pylku-kwiatowego-w-chorobach-serca-i-naczyn-krwionosnych.html, 2.08.2022.
3. Szwoch M., Raczak G., Przeciwarytmiczne właściwości inhibitorów konwertazy angiotensyny, [w:] „Choroby Serca i Naczyń”, 2007, tom 4, nr 1, 35–39, dostęp online: https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/12142, 2.08.2022
4. Sałacki A. J., Co to jest ablacja?, dostęp online: https://podyplomie.pl/medycyna/26577,co-to-jest-ablacja, 2.08.2022.
Komentarze (0)