Zakwasy na brzuchu mogą wystąpić z różnych przyczyn. Poza forsownymi ćwiczeniami powodem może być także długotrwały, uciążliwy kaszel lub podjęcie jakiejkolwiek aktywności po długiej przerwie. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy, jaką posiadamy kondycję oraz poziom gibkości - te czynniki będą decydujące w kwestii intensywności zakwasów w brzuchu. I jest jeszcze jedna ważna sprawa – czy zakwasom brzucha towarzyszą inne objawy? Przyjrzyj się sytuacji bliżej.

Czy dokuczają Ci zakwasy na brzuchu?

Jeżeli dokuczają Ci zakwasy na brzuchu, a masz wątpliwości co do ich pochodzenia, przeanalizuj poniższe kwestie:
1. Jak się czujesz? Poziom zakwasów jest niski czy wysoki?
Jeśli odczuwasz silne zakwasy, coś poszło nie tak – np. zbyt forsowna aktywność.

2. Odczuwasz dyskomfort konkretnej partii mięśni czy boli Cię cały brzuch?
Jeśli boli cały brzuch, mogą to nie być zakwasy. Obserwuj organizm i w razie konieczności skontaktuj się z lekarzem.

3. Czy zakwasom na brzuchu towarzyszą inne oznaki, np., kaszel?
W przypadku współwystępowania kaszlu i zakwasów, i to przez długi czas, może dojść do rozwinięcia się poważnych chorób, w których udział biorą płuca – nie bagatelizuj tego stanu i udaj się do lekarza. Więcej informacji znajdziesz we wpisie na blogu Zakwasy pleców.

Dalsza część artykułu dotyczy sytuacji, w której zakwasy mięśni brzucha występują w efekcie aktywności fizycznej.

Zakwasy brzucha objawy

Objawy zakwasów brzucha są chyba najbardziej uciążliwe ze wszystkich możliwych. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy zakwasy mięśni brzucha są małe czy duże. Ból mięśni towarzyszy każdej, nawet najdrobniejszej zmianie pozycji. Pocieszający jest fakt, że wcale nie musi boleć cały brzuch - umiejscowienie zakwasów na brzuchu jest uzależnione od tego, która partia mięśni była zaangażowana w ćwiczenia lub w aktywność.

Poza bólem możesz odczuwać także: tkliwość obolałych mięśni, osłabienie i ograniczoną ruchomość.

Racjonalny plan treningowy i dobrze odżywiony organizm pozwolą zapanować nad ciałem, również nad zakwasami. Jeśli rozważasz podjęcie regularnej aktywności, zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu  Suplementy diety dla sportowców. Dobrze dobrane witaminy na energię pomogą zwiększyć siłę i wydolność organizmu, np.
Magnez z potasem Aliness – poradzi sobie ze skurczami,  doda energii, ułatwi dbanie o rozwój masy mięśniowej i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej – niezbędnego czynnika przy wytężonym wysiłku fizycznym.  

Czy masz częste zakwasy mięśni brzucha?

Można spotkać się z różnymi opiniami na temat odczuwania zakwasów mięśni brzucha czy też każdego innego typu DOMSów. Dla wielu zakwasy to wyznacznik efektywnego treningu, dla innych powód do obaw. Do sprawy należy podejść indywidualnie, lecz z jedną ważną zasadą: znajdź złoty środek.

Podejmowanie aktywności fizycznej, po której w ogóle nie czujesz pracy mięśni (np. delikatnych zakwasów czy przynajmniej napięcia w mięśniach) świadczy o niewielkim zaangażowaniu wysiłkowym i zbyt niskiej intensywności treningu. Natomiast ostre zakwasy, które przez kilka dni nie pozwalają Ci się ruszać, nie mówiąc już o kolejnym treningu, też nie są dobrym rozwiązaniem – świadczą o niedostosowaniu poziomu ćwiczeń do aktualnego stanu kondycji. Powtarzanie tego stanu rzeczy może doprowadzić do uszkodzenia mięśni i poważnej kontuzji. Co za dużo, to niezdrowo.

Dostosuj intensywność ćwiczeń do swojej formy. Stopniuj dystans, tempo, ilość powtórzeń i stopień trudności w taki sposób, aby odczuwać zakwasy mięśni, w tym zakwasy w brzuchu. Ale niech będą delikatne i dadzą Ci poczucie spełnienia i satysfakcji z dobrze wykonanego treningu – to jest zdecydowanie lepsze niż ból i brak chęci ruszania się przez kolejne dni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.