Zakwasy pleców mogą wystąpić zarówno u osób regularnie ćwiczących, jak również u tych (szczególnie!), którzy mają ze sportem niewiele wspólnego. Zaskoczysz się, ile sytuacji może sprzyjać pojawieniu się zakwasów na plecach:
- ćwiczenie na siłowni klatki piersiowej i mięśni pleców (uaktywnienie jednej grupy mięśni powoduje superkompensację w przeciwnej grupie mięśniowej),
- praca przy taśmie,
- prace ogrodowe,
- uprawianie sportu jednostronnego, np.: badminton, golf, hokej, łucznictwo, squash, szermierka, tenis (w tym przypadku bardzo ważne są ćwiczenia aktywność mięśni przeciwległych),
- zaniedbanie rozgrzewki i rozciągania przy treningu.

Zakwasy pleców mogą występować nie tylko wskutek aktywności fizycznej. Nadmierne napięcie mięśniowe wywołujące zakwasy może być spowodowane na przykład długotrwałym kaszlem!

Zakwasy na plecach od kaszlu

Zakwasy na plecach od kaszlu są jeszcze gorsze od tych powstałych po intensywnym trening. Już sam kaszel bywa uciążliwy, a tu jeszcze ból mięśni. Należy być jednak czujnym, ponieważ zakwasy  na plecach od kaszlu można łatwo pomylić z poważniejszymi schorzeniami, najczęściej z tymi, które dotykają płuca. Przeanalizuj poniższe sytuacje i zastanów, czy ból mięśniowy, który Ci dokucza, ma swoje źródło w pogarszającym się stanie zdrowia, czy też jest efektem zakwasów na plecach od kaszlu, uciążliwego, ale takiego niegroźnego:
astma, choroby płuc i / lub opłucnej (niezbędne są dokładnie badania!), przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuc, rozedma płuc, samoistny ból pleców, zator płucny, zawał serca.

Jak widać, powodów zakwasów na plecach od kaszlu może być dużo. Jeśli tylko masz cień wątpliwości co do przyczyn bólów mięśniowych w plecach, rozwiej je – zadaniem lekarza jest wykryć bądź wykluczyć sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu.

Zakwasy na plecach – jak się ich pozbyć?

Jeśli masz pewność, że zakwasy na plecach nie mają podłoża chorobowego i powstały na skutek nadwyrężenia mięśniowego, to sprawa jest prosta. I przyjemna, bo domowe sposoby pozbywania się zakwasów pleców opierają się na czynnościach przynoszących ukojenie i rozluźnienie:
- masaż (ulgę przyniesie nawet taki zwykły, amatorski),
- gorąca kąpiel (tylko nie przesadź z temperaturą i czasem trwania. Naprawdę działa i to nie tylko na mięśnie, ale również na układ krążenia i serce),
- kompresy i plastry rozgrzewające,
- delikatne ćwiczenia i rozciąganie (najgorszy jest bezruch),
Ponadto, w swojej codziennej aktywności zadbaj o równowagę i symetrię – ważne, aby mięśnie były obciążone równomiernie. A jeśli nastawiasz się nad podjęciem regularnej aktywności fizycznej, zapoznaj się bliżej z następującym tematem obecnym na naszym blogu: Suplementy diety dla sportowców.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.