Dna moczanowa co to?

Dna moczanowa znana jest od bardzo dawna. Dolegliwości związane są z wytrącaniem się kwasu moczowego i osadzaniem się tego związku w stawach, ścięgnach i okolicznych tkankach. Z czasem w tych miejscach dochodzi do powstania stanu zapalnego. Ciekawe jest to, że choroba rozpracowana jest na czynniki pierwsze poza jednym elementem – wciąż nie wiadomo, jaki czynnik decyduje o wytrącaniu się kwasu moczowego. Wiadomo jednak, że liczba chorych na dnę moczanową wzrasta.

Podagra przyczyny

Na podstawie wielu badań obszernych grup pacjentów opisano do tej pory następujące przyczyny podagry:
a) bezpośrednią przyczyną podagry jest zwiększone stężenie kwasu moczowego (hiperurykemia). Krew odnotowuje wyższy poziom tego związku z wielu powodów, które można uznać za przyczyny pośrednie podagry:
b) pośrednie przyczyny podagry:
- zmniejszone wydalanie kwasu moczowego przez nerki ,
- dieta bogata w: puryny (mięso, owoce morza), fruktozę (soki owocowe), alkohol,
- uwarunkowania genetyczne (związek ze zmiennością trzech genów),
- choroby współistniejące (otyłość brzuszna, nadciśnienie, insulinooporność, nieprawidłowy poziom lipidów – występujące pod wspólną nazwą „zespół metaboliczny”).

Objawy podagry     

Objawy podagry związane są z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie. Część objawów jest widoczna, związana z atakami ostrego zapalenia stawów: obrzęk stawu, zaczerwienienie, tkliwość. Bólowi często towarzyszy silne uczucie zmęczenia i może wystąpić gorączka. Należy jednak pamiętać, że bóle stawów mogą mieć różne przyczyny!
Najczęściej atakowanym przez dnę miejscem jest staw dużego palca u stopy (śródstopno-paliczkowy). Do bolesnych ataków dochodzi najczęściej w związku ze zmianą temperatur (wzrost ciepłoty ciała ze względu na intensywny wysiłek fizyczny lub spadek temperatur, np. nocą).

Natomiast istnieje szereg objawów podagry, które dzieją się wewnątrz organizmu i są związane z długotrwałym gromadzeniem się kwasu moczowego. Proces ten prowadzi do krystalizowania się tzw. guzków dnawych. A to już prosta droga do artretyzmu (przewlekłego zapalenia stawów) czy kamieni nerkowych, czy nawet uszkodzenia nerek! (przeczytaj: Jakie zioła na nerki?)

Nie bagatelizuj pierwszych objawów podagry! Systematycznie zwiększa się liczba chorych wymagających hospitalizacji z powodu ostrych ataków dny moczanowej lub w związku z objawami chorób towarzyszących (cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zespołu metabolicznego). W związku z tym, jeśli występuję któraś z powyższych chorób, a ataki dni moczanowej nie dają spokoju, bądź pod stałą kontrolą specjalisty!

Zapraszamy do lektury krótkich artykułów na temat dny moczanowej:
Jak leczyć dnę moczanową?, czyli o sprawach, na które mamy wpływ.

Jakie zioła na dnę moczanową? - tu poznasz genialną mieszankę ziołową, która niweluje objawów choroby.

Podagra dieta - czego nie powinny jeść i pić osoby cierpiące na dnę moczanową?


Źródła:
1. Zimmermann-Górska I., Leczenie chorych z objawami napadów dny moczanowej lub dny rzekomej, (w:) „Postępy Nauk Medycznych” 2/2011, s. 23-26, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/4049,leczenie-chorych-z-objawami-napadow-dny-moczanowej-lub-dny-rzekomej.html, 31.05.2023.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy