Żółty mocz po witaminach

Żółty mocz po witaminach zmienia swoje odcienie. Właściwy kolor moczu to słomkowożółty. Wszelkie odstępstwa powinny zwrócić naszą uwagę. Na szczęście nie zawsze jest to objaw niepokojący, ale… wiedza to podstawa i źródło poczucia bezpieczeństwa, więc poznajmy nowe fakty, aby móc się uspokoić :)

Kolor moczu po witaminie b zmienia się. Dlaczego przyjmując zestaw witamin B complex mocz staje się jaskrawożółty?  To pytanie często pojawia się u osób suplementujących witaminy z grupy B. Dlaczego tak się dzieje i czy jest się czego obawiać?

Ryboflawina barwnik

Odpowiedzią na jasnożółty kolor moczu jest: E101. I nie jest to żaden chemiczny dodatek dodawany do witamin a ryboflawina, czyli witamina B2. Jest ona wpisana na listę dodatków do żywności właśnie jako barwnik.  Jej nazwa w jęz. łacińskim to riboflavinum, drugi człon pochodzi od słowa znaczącego właśnie żółty lub blond. Ciekawostką jest fakt, że w świetle UV jest to kolor fluorescencyjny.

Ryboflawina barwnik ma pozytywny wpływ na zdrowie, nawet w dużych ilościach nie wywołuje skutków ubocznych. W przypadku przyjmowania zestawu witamin z grupy B i zaobserwowania jaskrawożółtego moczu po tych witaminach, nie masz się czym martwić! Jest to sygnał, że stosowany preparat jest dobrej jakości, organizm przyjął potrzebną dawkę witaminy B2 a układ wydalniczy działa poprawnie, bo nadmiar ryboflawiny skutecznie usunął. Niepokojącym zjawiskiem po przyjęciu większych dawek ryboflawiny byłaby raczej zwykła barwa moczu – świadczyłaby o słabej przyswajalności witaminy B2 lub tak ogromnych deficytach, że organizm nie ma czego wydalać.

Kolor moczu po witaminie B jaskrawszy niż dotychczas nie powinien zatem budzić Twojego niepokoju.

ZDROWIA!

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy