Gotu kola działanie

Gotu kola ma udowodnione korzystne działanie na komórki układu nerwowego, w tym komórki mózgowe!


Gotu kola, czyli wąkrotka azjatycka, zaliczana jest do adaptogenów – roślin o działaniu dostosowującym organizm do trudnych warunków. Dotyczy to najczęściej sytuacji stresowych i wynikających z nich skutków ubocznych. W tym obszarze gotu kola działanie swoje koncentruje się na:
                            regeneracji układu nerwowego, podkręceniu zdolności poznawczych, poprawie kondycji układu krążenia.

Gotu kola co to? 

Dla nas Polaków gotu kola to mało znana roślina, ponieważ nie rośnie w naszej strefie klimatycznej – lubi warunki tropikalne: wysoką wilgotność i temperaturę, dużą ilość słońca. Jest zielem popularnym, o czym świadczy sama nazwa - Centella asiatica L. - wyraz centella pochodzi od łacińskiego centum, liczbę sto, mnogość, obfitość. Porasta ciepłe rejony w Indiach, Chinach, Malezji, Indonezji, na Madagaskarze, Sri Lance, Afryce, Południowej Ameryce.

Gotu kola to aromatyczna, lecznicza roślina. Swoim kształtem przypomina popularny u nas „pieniążek”, czyli roślinę Pilea peperomioides. Coraz częściej gotu kolę wykorzystuje się w następujących formach:
a) zioła na poprawę pamięci
b) suplementy diety na bazie ekstraktu z gotu koli:
Gotu kola adaptogen - Aliness 400mg 100 kapsułek
Centella asiatica – UNS 500mg 60 kapsułek

Gotu kola na pamięć – i inne mózgowe zmagania

Tabletki na poprawę pamięci czy Naturalne suplementy na stres i uspokojenie nie mogą się obejść bez ekstraktu z gotu koli. Dlaczego?
- wywiera pozytywny wpływ na działanie mózgu,
- poprawia pamięć,
- zmniejsza niepokój,
- minimalizuje ryzyko depresji,
- znosi psychiczne i fizyczne wyczerpanie.
Gotu kola na pamięć to fakt - wszystko jest potwierdzone badaniami naukowymi!

Gotu kola na żylaki

Kolejnym obszarem, w którym ekstrakt z gotu koli święci triumfy jest układ sercowo-naczyniowy. Opisane poniżej triterpeny oddziałują na naczyniową tkankę łączną. Mają wpływ na syntezę kolagenu i innych białek oraz działania fibroblastów w naczyniach krwionośnych, co przekłada się na poprawę ich napięcia i elastyczności. To z kolei pozytywnie wpływa na drożność układu krwionośnego i limfatycznego – zmniejszają się procesy agregacyjne. Znaczy to tyle, że ekstrakt z gotu koli:
- minimalizuje efekty zastoju żylnego!
- poprawia mikrocyrkulację naczyń włosowatych,
- wzmacnia szczelność naczyń krwionośnych.
Ekstrakt z gotu koli polecany jest przy nadciśnieniu żylnym, w stanach pozakrzepowych, w niewydolności żylnej i przy hemoroidach – wszędzie tam, gdzie zaburzony został przepływ krwi.

Saponiny triterpenowe – i inne bogactwa

Gotu kola to bogactwo związków aktywnych zwanych saponinami triterpenowymi. Są to związki chemiczne, które decydują o aktywności farmakologicznej tego adaptogenu. Ich ilość i dominacja uzależniona jest od miejsca występowania rośliny. Wiele spośród saponin posiada właściwości lecznicze, np. Przeciwzapalne, przeciwpatogenne (działają na bakterie, grzyby, pierwotniaki, wirusy), pomagają w trawieniu (pobudzają wydzielanie soku  żołądkowego i jelitowego) oraz we wchłanianiu składników odżywczych z jelit do krwi. Poza dominującymi saponinami triterpenowymi wąkrotka zawiera w swoim składzie także monoterpeny, seskwiterpeny, związki poliacetylenowe, flawonoidy oraz witaminy. Obfituje w witmainę A, C, E, K oraz magnez.

Adaptogeny, w tym ekstrakt z gotu koli, zyskują coraz większą popularność ze względu na mnogość korzyści, jakie niosą człowiekowi. Przy minimalnych skutkach ubocznych lub zupełnych ich braku oraz braku ryzyka uzależnienia stanowią wielkie wsparcie w codziennym wzmacnianiu organizmu.


Źródła:
1. Król D., Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, (w:) „Postępy Fitoterapii”, 2/2010, s. 101-105, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/3546,wkrota-azjatycka-centella-asiatica-l-waciwoci-lecznicze.html, 28.09.2023.
2. Praca zbiorowa, Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, (w:) „Postępy Fitoterapii”, 4/2013, s. 225-235, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/4652,centella-asiatica-l-urban-syn-hydrocotyle-asiatica-l-wakrota-azjatycka-znana-r.html, 28.09.2023.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy