Jakie zioła podnoszą ciśnienie?

Produktów spożywczych, które mają wpływ na wzrost ciśnienia krwi jest wiele. Inaczej ma się sytuacja z samymi ziołami. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „jakie zioła podnoszą ciśnienie?” natknęliśmy się na wiele sprzecznych informacji.  Publikujemy zweryfikowane, pewne przykłady.

Nadciśnienie – lista roślin niewskazanych

Popularnych ziół podnoszących ciśnienie jest niewiele.  Należą do nich:

ziele janowca barwierskiego – pobudza układ nerwowy, podnosi ciśnienie krwi (bywa częstym składnikiem mieszanek podwyższających ciśnienie). Ważne dla nałogowych palaczy: ze względu na obecność cytozyny, która zmniejsza chęć palenia tytoniu, stosowane jest w kuracjach antynikotynowych! Alkaloid ten działa na układ nerwowy podobnie jak nikotyna. Należy do ziół o bardzo silnym działaniu - liości przewyższające dawki lecznicze niosą ze sobą przykre dolegliwości.

kora johimby lekarskiej – nie zioło a drzewo, jako surowiec wykorzystuje się jego ciętą korę. Jeśli dokucza Ci: zbyt niskie ciśnienie, niskie libido, impotencja, ciągłe uczucie zmęczenia lub stany depresyjne, związki aktywne pozyskane z tej rośliny powinny zwrócić Twoją uwagę.  Jakie zioła podnoszą ciśnienie? Osoby cierpiące na nadciśnienie zdecydowanie powinny unikać właśnie ekestraktu z johimby!

korzeń lukrecji -  posiada wiele właściwości leczniczych, m.in.. łagodzi podrażnienia żołądka i jelit, poprawia kondycję dróg oddechowych (m.in. łagodzi kaszel różnego pochodzenia), wycisza objawy menopauzy, ale niestety osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać tego składnika, ponieważ wśród przeciwwskazań do stosowania lukrecji wymienione jest właśnie wysokie ciśnienie.
Uwaga! Jej słodki posmak pasuje do wielu herbat – zwróć uwagę, gdy kupujesz te wieloskładnikowe, najczęściej owocowe. Częstym składnikiem jest właśnie lukrecja!

                                                                 reglisse - z francuskiego lukrecjarozmaryn -  poza cenionymi walorami smakowymi bywa szeroko stosowany ze względu na właściwości lecznicze. Nawet tak jest nazywany - rozmaryn lekarski! Dużo zastosowań związanych jest z układem krążenia: powoduje, że krew lepiej krąży, również w mózgu, dzięki czemu podkręca procesy umysłowe a nawet pobudza porost włosów (ze względu na poprawę ukrwienia owłosionej skóry głowy). Warto pamiętać o nim w przypadku powrotu do sił po długotrwałej chorobie czy  słabego krążenia krwi prowadzącego do słabości, zasłabnięć czy nawet omdleń – pomaga. Ale z drugiej strony muszą uważać na niego osoby z nadciśnieniem, bo wyraźnie podnosi ciśnienie krwi.

                                                                  

Już wiemy, jakie zioła podnoszą ciśnienie krwi. Ale na koniec zostawiliśmy jeszcze dwie rośliny, których popularność i właściwości budzą wiele kontrowersji. Kawa i guarana. Pić albo nie pić przy nadciśnieniu – oto jest pytanie…

Kawa, guarana i ich wpływ na zdrowie

Naprawdę niewiele osób nie lubi kawy... A gdy zaczynają się kłopoty zdrowotne, np. sercowe, bardzo często słyszymy od lekarza, że należy odstawić kawę. Czy słusznie? Ilość wyników badań potwierdzających korzystne działanie małej czarnej mówi sama za siebie. Dlatego środowisko lekarzy też zaczyna przemawiać innym głosem... Przeczytaj dlaczego. I do tego guarana - modna roślina szczególnie wśród tych, którzy chcą dodać sobie energii, odchudzić i zwiększyć wytrzymałość. A co na to wszystko nasze serce?

Picie kawy a ciśnienie krwi

Badania nad prozdrowotnymi właściwościami kawy wciąż trwają. Tak, w kawie zawarte są związki, które bardzo korzystnie działają na organizm ludzki! Uff ;-)

Natomiast od jakiegoś czasu są już potwierdzone wyniki badań, które jasno przedstawiają ważne dla kawoszów informacje: jednorazowe spożycie kawy podnosi ciśnienie tętnicze i może spowodować zaburzenia rytmu serca, nawet zawał. Natomiast regularne, codzienne nawykowe picie kawy zmniejsza ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych i nie stwarza niebezpieczeństwa rozwoju nadciśnienia  tętniczego. Mało tego, zmniejsza nawet  ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Lepiej pić regularnie niż okazjonalnie!
Regularne picie kawy nie podwyższa ciśnienia krwi. Nawet je obniża. Wszystko za sprawą innych związków niż kofeina, które albo obniżają ciśnienie krwi, albo niwelują szkodliwe działanie kofeiny na układ krążenia.

Ważne!
Sama kofeina (spożywana w popularnych energetykach lub suplementach diety z kofeiną) podnosi ciśnienie. Natomiast regularne picie kawy(!) nie niesie ze sobą takich konsekwencji.

Ciekawostka!
Metabolizm kofeiny jest zapisany w naszych genach! I to dlatego u jednych osób wzrost ciśnienia tętniczego po kofeinie utrzymuje się długo a u innych znacznie krócej.

                                                                  Krzew kawowca

Korzyści ze spożywania guarany

Przeprowadzone badanie na grupie 637 osób powyżej 60 roku życia wykazało, że w grupie, która regularnie przyjmowała guaranę występowanie nadciśnienia tętniczego, otyłości oraz zaburzeń metabolicznych związanych z cukrzycą typu 2 był niższe niż w grupie, która nie spożywała guarany.

Należy zwrócić uwagę, że guarana zawiera o wiele więcej kofeiny niż kawa! Dlatego znów dochodzimy do tego samego wniosku… Racjonalne spożywanie kawy i guarany nie niesie ze sobą skutków negatywnych dla osób z nadciśnieniem, wręcz są pomocne w obniżeniu ciśnienia. Inaczej ma się sytuacja, gdy pod lupę bierzemy samą kofeinę – na nią trzeba uważać!

Jeżeli Twoje ciśnienie jest za wysokie, warto wiedzieć, jakie zioła na obniżenie ciśnienia warto pić? Zerknij tu i wszystkiego się dowiesz: https://zdrowersi.pl/4786-nadcisnienie-zielarnia-suwalska-250g-autorska-mieszanka-ziol.html.


Źródła:
1. Cornelis, M. C., & El-Sohemy, A. (2007). Coffee, caffeine, and coronary heart disease. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care, 10(6), 745-751. https://doi.org/10.1097/MCO.0b013e3282f05d81.
2. Głuszek J., Kosicka T., Wpływ kawy, herbaty, kakao na ciśnienie tętnicze i układ sercowo-naczyniowy, (w:) „Nadciśnienie Tętnicze”, 2014, 18/1,  dostęp online: https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension, 17.01.2023.
3. Praca zbiorowa, Habitual intake of guaraná and metabolic morbidities: an epidemiological study of an elderly Amazonian population, (w:) „Phytotherapy Research”, 2011 Sep;25(9):1367-74, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21341338/, 17.01.2023.
4. Janowiec bawierski, dostęp online: https://ziolowyporadnik.pl/ziola/janowiec-bawierski/,18.01.2023.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy