Rwanie czy kłucie w klatce piersiowej, ból przy poruszaniu się. Czy jest się czym martwić? Są to objawy dość nieswoiste, ponieważ mogą oznaczać wiele schorzeń. Od nadmiernego napięcia mięśni, nieprawidłowej postawy przez zakwasy po zmiany w opłucnej czy zawał.

Zakwasy w klatce piersiowej mają najprostszy scenariusz. DOMS, czyli zespół opóźnionej bolesności mięśniowej, nieodłącznie jest związany z wystąpieniem intensywnego wysiłku mięśniowego. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy ból, który Ci dokucza to zakwasy mięśni klatki piersiowej, wróć myślami do wczorajszej aktywności lub ewentualnie do tej sprzed dwóch dni i przeanalizuj swoje działania.

Objawy zakwasów w klatce piersiowej

Za duży ciężar? Zła technika wyciskania sztangi? Albo powrót do ćwiczeń po długiej przerwie? Zakwasy na klatce piersiowej to częste zjawisko.  Objawy zakwasów w klatce piersiowej dotyczą mięśni usytuowanych z przodu pomiędzy szyją a jamą brzuszną. W tym obrębie wyróżniamy następujące mięśnie:
- mięśnie powierzchniowe (mięsień piersiowy mniejszy i większy, mięsień podobojczykowy i zębaty przedni),
- mięśnie głębokie, czyli mięśnie międzyżebrowe: zewnętrzne, wewnętrzne, podżebrowe  oraz  mięsień poprzeczny klatki piersiowej)
- przeponę.

Objawy zakwasów mogą wystąpić z przodku klatki piersiowej oraz po bokach pod pachami. Wszystko zależy od tego, która partia mięśni została zaangażowana w ćwiczenia. Do najczęstszych oznak zakwasów należą ból i rwanie mięśni, bolesność podczas poruszania się i obracania, podnoszenia i opuszczania rąk.

Co najlepsze na zakwasy klatki piersiowej?

Zacznijmy od tego, co będzie najgorsze w przypadku, gdy zakwasy klatki piersiowej już Cię dopadły. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z aktywności, bo zaprzepaścisz poniesiony wysiłek. Obolałe mięśnie bezdyskusyjnie potrzebują wytchnienia i czasu na regenerację, ale całkowity brak ruchu spowoduje brak progresu w rozwoju mięśni (a właściwie to jest istotą DOMSów!). W takim razie co będzie najlepsze dla Twoich mięśni? Działania podobne do tych, gdy wystąpią zakwasy na nogach po treningu:
- delikatny codzienny rozruch i rozciąganie,
- pływanie (woda doskonale rozluźnia mięśnie),
- masaż,
- właściwe nawodnienie przed, w trakcie i po ćwiczeniach; wiele wartościowych informacji znajdziesz w artykule Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?
- spożywanie soku z granatu i soku z wiśni (picie 100% soków z tych owoców ma udowodnione działanie na zmniejszenie DOMSów i pomoc w regeneracji),
- jeśli nie zwracasz na to uwagi, to od teraz zacznij: rozgrzewka i rozciąganie jako nieodłączne elementy każdego treningu!

Zakwasy klatki piersiowej wystąpią częściej u osób, które rozpoczynają przygodę z siłownią, powracają po przerwie lub mają nieprawidłowy plan treningowy (ilość powtórzeń, intensywność treningu, błędy techniczne w wykonywaniu ćwiczeń). Zatem jak pozbyć się zakwasów z brzucha i klatki piersiowej? Przestrzeganie kilku zasad pomoże uchronić się przed ponownymi DOMSami:
1. Dbaj o regularną aktywność fizyczną.
2. Dostosuj plan treningowy do swoich możliwości (w przypadku wątpliwości skonsultuj się z fachowcami – lepiej zapobiegać!).
3. Pamiętaj o nawodnieniu.
4. Rozważ suplementy diety dla sportowców. A takie MUST HAVE dla każdej osoby, która nie wyobraża sobie życia bez aktywności niezbędna jest Witamina B Aliness lub każda inna witamina B compex.
- zwiększa poziom energii komórkowej, dzięki czemu mamy więcej sił do ćwiczenia, zwiększa się nasza tolerancja wysiłkowa,
- umożliwia sprawną regenerację,
- chroni mięśnie.

Zakwasy w mostku

Zakwasy w mostku mogą mieć różną etiologię. Jeżeli ból jest silny, sprawa może być poważna!
Jeżeli nie została podjęta forsowna lub nagłą aktywność, która mogłaby nadwyrężyć mięśnie, koniecznie udaj się do lekarza, w celu zdiagnozowania bólu. Lekarz pierwszego kontaktu w pierwszej kolejności powinien wykluczyć dolegliwości bólowe zagrażające życiu, do których należą:
a) choroba niedokrwienna serca pod postacią niestabilnej dusznicy bolesnej i zawału serca,
b) ostre rozwarstwienie aorty,
c) ostry zator tętnic płucnych.
Istnieje też wiele innych przyczyn bólu w klatce piersiowej, które utrudniają rozpoznanie trzech powyższych:
- ból na tle nerwowym, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks, zespół żebrowo-mostkowy (zespół Tietze´a), refluks żołądkowo-przełykowy lub przepuklina rozworu przełykowego przepony.
Do tego przyczyny rzadsze, ale również sprawiające problemy diagnostyczne:
- dyskopatia szyjna lub piersiowa, hiperwentylacja, kamica żółciowa, odma opłucnej, ostre zapalenie osierdzia lub opłucnej, skurcz przełyku, półpasiec.

Zakwasy w mostku lub ból w innym miejscu klatki piersiowej często budzi obawy, szczególnie wśród osób, które unikają aktywności fizycznej. Trudno im bowiem odróżnić DOMSy od naderwań mięśni wskutek nagłego poruszenia się czy doraźnego podniesienia ciężaru. A co dopiero, gdy przyczyną bólu będą schorzenia krążeniowo-sercowe. Nie bagatelizuj złego samopoczucia – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Zdrowia!


Źródła:
1. Zadura M., Chory z bólem w klatce piersiowej – zasady postępowania w praktyce lekarza pierwszego kontaktu ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności wieńcowej, (w:) „Medycyna Rodzinna: 2/1999, s. 11-16, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/586,chory-z-bolem-w-klatce-piersiowej-zasady-postepowania-w-praktyce-lekarza-pierws.html, 26.08.2022.
2. Mięśnie klatki piersiowej, http://www.leksykonmasazu.pl/slowko/miesnie-klatki-piersiowej/2989, 29.08.2022.
3. Praca zbiorowa, Pomegranate Supplementation Accelerates Recovery of Muscle Damage and Soreness and Inflammatory Markers after a Weightlifting Training Session, dostęp online: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0160305, 20.08.2022.
4.. Praca zbiorowa, Effects of powdered Montmorency tart cherry supplementation on an acute bout of intense lower body strength exercise in resistance trained males, dostęp online: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/s12970-015-0102-y, 20.08.2022.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.