Drogi oddechowe
Pokazano 1-18 z 18 pozycji

Drogi oddechowe

Suplementy diety na układ oddechowy

Oddychamy bezwiednie. Nie zastanawiamy się nad tym procesem do momentu, gdy brakuje tchu, gdy oddech staje się ciężki albo kaszel dusi tak, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. A przecież każdy z nas chciałby oddychać pełną piersią i porządnie dotlenić organizm. Tylko czy w dzisiejszym świecie jest to jeszcze możliwe? Czy w erze masowej wycinki drzew, “betonowania” miast, wielokrotnie przekroczonych norm stężeń szkodliwych pyłów czy masowego uzależnienia od wyrobów tytoniowych możemy jeszcze marzyć o zdrowym oddychaniu? Jak oczyścić płuca? Czy suplementy diety na układ oddechowy pomogą? Jak oczyścić płuca palacza?

Elementy budowy układu oddechowego

Oddychanie jest procesem złożonym, angażuje do pracy sporo przestrzeni naszego organizmu, w tym wiele narządów. Drogi oddechowe dzielimy na dwie główne części:
a) górne drogi oddechowe (jama nosowa, w tym zatoki, gardło, krtań),
b) dolne drogi oddechowe (tchawica, oskrzela, płuca).

Jama nosowa to pierwszy bastion, który chroni nasz organizm przed wniknięciem patogenów i nieczystości: ogrzewa powietrze, dzięki włoskom i rzęskom oczyszcza je oraz nawilża śluzówkę. Na kondycję układu oddechowego znaczący wpływ ma także działanie układu krwionośnego, który odpowiada za transport krwi i tlenu do tkanek oraz dwutlenku węgla z tkanek do układu oddechowego. Istnieją suplementy na układ oddechowy, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie jamy nosowej i reszty dróg oddechowych.

Zagrożenia dla układu oddechowego

Drogi oddechowe to trakt, którym podąża powietrze. Wskutek wysokiego zanieczyszczenia atmosferycznego, przekroczonych norm stężeń szkodliwych jesteśmy coraz bardziej narażeni na infekcje układu oddechowego. Choroby są coraz częstsze lub długofalowe. Niezbędne stają się tabletki na oczyszczanie płuc, które pomogą zneutralizować szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Pył zawieszony PM10 obciąża jamę nosową, gardło i płuca. Natomiast pył drobny PM2.5. jest już niebezpieczny nie tylko dla układu oddechowego (dociera do pęcherzyków płucnych), ale również dla układu krążenia (przenika do naczyń krwionośnych i do krwiobiegu). W skład szkodliwego pyłu wchodzą m.in. alergeny, grzyby, metale ciężkie i silnie toksyczne związki organiczne. Ciągle zadajemy sobie pytanie: jak oczyścić płuca z dymu i pyłu?Kolejnym obciążeniem dla układu oddechowego jest palenie tytoniu: zmniejsza wydolność płuc, zwiększa ryzyko wystąpienia uporczywego kaszlu.

Wiadomo, że na skutki uboczne działania dymu tytoniowego najbardziej narażone są osoby palące, ale rykoszetem dostają też tzw. bierni palacze. Poza szkodliwym oddziaływaniem na wygląd skóry, zębów, układu krwionośnego, dym tytoniowy masakruje układ oddechowy. Naraża palących na astmę oskrzelową, gruźlicę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka (jamy ustnej, języka, krtani, płuc, tchawicy, wargi),  rozedmę płuc. Najgorsze jest to, że nie wystarczy przestać palić. Proces oczyszczania płuc z toksycznych substancji smolistych jest długi i uciążliwy. Niezbędne jest wsparcie, np. tabletki na oczyszczenie płuc.

Objawy niewydolności układu oddechowego

Oznak problemów z drogami oddechowymi jest wiele. Wśród nich są objawy, które ściśle wiążemy z funkcjonowaniem elementów układu oddechowego, ale są również takie, których nie posądzilibyśmy o związek z niewydolnością oddechową. Jakie objawy, poza dusznościami i uporczywym kaszlem, powinny wzbudzić naszą czujność?

a) objawy typowe, związane z funkcjonalnością elementów układu oddechowego:
ból gardła, chrypka, chrząkanie, drapanie w gardle, kaszel mokry, kaszel suchy, katar, kichanie, nawracające infekcje dróg oddechowych, odkrztuszanie wydzieliny, płytki oddech, spadająca saturacja, suchość błon śluzowych, świszczący oddech, zapalenie zatok, zatkany nos;

b) objawy niewydolności oddechowej, niebezpośrednio związane z działaniem narządów oddechowych:
brak apetytu, nadmierna potliwość i rozedrganie,  omdlenia, problemy z koncentracją, przyspieszona akcja serca, sinica (niewystarczające nasycenie krwi tlenem, które objawia się zmianą zabarwienia błon śluzowych, skóry, paznokci), słabsza wydolność fizyczna, trudności w zasypianiu.

Jak oczyścić płuca z substancji smolistych? I w jaki sposób dbać o drogi oddechowe?

Tak jak niewielki mamy wpływ na to, czym sąsiad pali w piecu i w jaki sposób giganci przemysłu utylizują swoje odpady, tak możemy zająć “własnym podwórkiem” i zadbać przynajmniej o dietę, która również odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji dróg oddechowych:
- nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego i  zachorowalności na astmę,
- brak ważnych składników odżywczych, niedożywienie czy anemia osłabia organizm szczególnie osób starszych i może wywołać np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)
- warto spożywać produkty spożywcze i suplementy diety, które wykazują działanie przeciwzapalne.
Zbawienne dla układu oddechowego jest utrzymanie właściwej temperatury pomieszczenia i poziomu nawilżenia powietrza:
- temperatura optymalna dla dróg oddechowych to 18 - 22 °C,
- poziom nawilżenia powietrza powinien utrzymywać się w zakresie od 40% do 60% i jest zależny od temperatury,
- w przypadku występowania częstych infekcji warto rozważyć również oczyszczanie powietrza.

A jak poradzić sobie z pozostałościami po paleniu tytoniu i jak oczyścić płuca z substancji smolistych? Co oczyszcza płuca palacza najskuteczniej?
- całkowicie zerwać z nałogiem i unikać osób palących, miejsc zadymionych dymem papierosowym. Na rynku suplementów diety na układ oddechowy dostępne są tabletki na oczyszczanie płuc, które pomagają zerwać z uzależnieniem od substancji.
- stosuj dietę wspierającą oczyszczanie organizmu: to zadanie doskonale spełnia czosnek i imbir. Mają jednak ostry i bardzo wyrazisty smak. Można sięgnąć po preparaty, które wiedzą, jak oczyścić płuca po rzuceniu palenia -  niwelujące skutki substancji chemicznych wnikających do organizmu i pomagające mu oczyścić się z ich negatywnego działania.
- inhaluj się z wykorzystaniem olejków eterycznych lub ziół, które wykazują działanie oczyszczające i rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych, np. eukaliptus, oregano, rozmaryn, tymianek, sosna.  

Sprawą, która bardzo często jest bagatelizowana lub o której po prostu ludzie nie wiedzą, jest sama technika oddychania. Krótki, płytki oddech nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i zaburza pracę całego układu. Ważne jest oddychanie przeponowe, które właściwie dotlenia i dzięki temu odżywia organizm.

Tabletki na oczyszczenie płuc - i inne preparaty wspierające funkcjonowanie dróg oddechowych

Ostatnie sezony obfitowały w choroby atakujące drogi oddechowe, wyniszczające płuca. Warto wspomóc organizm w regeneracji i zaopatrzyć w składniki aktywne, które wzmocnią odporność i pomogą przywrócić sprawne oddychanie. Jakie suplementy na układ oddechowy polecamy najbardziej?

PQQ Aliness pirolochinolinochinon i koenzym Q10 - zwiększa poziom dotlenienia już na poziomie komórkowym. Zmniejsza stan zapalny w przebiegu astmy i zwiększa wydolność fizyczną i sprawność umysłową - właśnie poprzez lepsze dotlenienie organizmu.

NAC Aliness N-acetylo-L-cysteina 500mg - aminokwas o działaniu mukolitycznym (rozrzedzającym), ułatwia odkrztuszanie wydzieliny w przebiegu infekcji dróg oddechowych. Zmniejsza stan zapalny.

Rhamnosus GG Aliness probiotyk - przyczynia się do zmniejszenia ilości zakażeń dróg oddechowych, szczególnie u dzieci.

Kwercetyna Aliness 250 mg - przyjmowana wraz z witaminą C chroni układ oddechowy przed infekcjami lub skraca czas już trwających. Przyjmowanie wysokich dawek kwercetyny chroni komórki przed wnikaniem koronawirusów, co zostało potwierdzone badaniami.

Płuca Invent Farm 100 ml - pomaga oczyścić płuca z chorobotwórczych patogenów. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Pulmo Herbs Zatoki Oskrzela Płuca Invent Herbs 100 ml - działa ochronnie na drogi oddechowe: wspomaga odruch wykrztuśny, dzięki czemu ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny. Pomaga uwolnić drogi oddechowe od wirusów i bakterii.

Zabłocka mgiełka solankowa jodowo-bromowa  950 ml- wspiera udrażnianie zatok i  leczenie kataru, kaszlu, anginy. Oczyszcza drogi oddechowe z bakterii i wirusów. Rozrzedza wydzielinę, ułatwia jej usuwanie oraz zmniejsza obrzęk zapalny błon śluzowych. Zastosowana w nawilżaczu powietrza nawilża i jonizuje powietrze.

Astma Zielarnia Suwalska - mieszanka ziołowa Zielarni Suwalskiej wg przepisu Ojca Klimuszki 500g - kompozycja 11 ziół, które działają przeciwzapalnie i wzmacniająco na drogi oddechowe: łagodzi uciążliwy kaszel, pomaga przywrócić prawidłowe działanie nabłonka rzęskowego. Działa osłaniająco na błony śluzowe i zmniejsza stan zapalny. Proponowana mieszanka stanowi jedną z odpowiedzi na pytanie, co oczyszcza płuca palacza?

Co oczyszcza płuca palacza?

Jak oczyścić płuca z substancji smolistych?

AA Farm - preparat na bazie ekstraktu z kudzu, który: oczyszcza z toksyn, zmniejsza zapotrzebowanie na używki, w tym tytoniu oraz łagodzi niepożądane skutki ich stosowania.

Neutralizer Detox - zawiera aż 6 substancji aktywnych, które oczyszczą płuca z trujących substancji i usprawnią przepływ limfy. Doskonały przykład tego, jak szerokie zastosowanie mogą mieć suplementy na oczyszczanie organizmu z toksyn - pod tym linkiem znajdziesz też inne tego typu preparaty.