Choroba SIBO leczenie naturalne

SIBO jak leczyć?

Cały proces – od pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów, poprzez rozpoznanie i postawienie diagnozy – jest długi i uciążliwy. Przykre dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, diety eliminacyjne, próba leczenia na własną rękę, testy oddechowe SIBO – jeśli te zagadnienia są Ci znane, to pewnie wkrótce pojawi się pytanie - co dalej? Przecież samo nazwanie problemu nie stanowi rozwiązania. Jak leczyć SIBO? Albo nawet to pytanie trzeba doprecyzować – jak leczyć sibo pod opieką lekarza? Na co należy zwracać uwagę, aby proces leczenia SIBO został przeprowadzony należycie i skutecznie?  

SIBO do jakiego lekarza się udać?
Do jakiego lekarza się udać z podejrzeniami SIBO lub wynikami testów oddechowych SIBO? W pierwszej kolejności pomocny będzie gastroenterolog, należy jednak pamiętać, że tematyka SIBO jest stosunkowo nowa, więc nie każdy specjalista będzie dysponował odpowiednią wiedzą. Warto poświęcić chwilę na znalezienie dobrego fachowca, który będzie w stanie dobrze zinterpretować wyniki testu i dobrać odpowiednie leczenie. Co więcej, nie poprzestanie na eliminacji objawów i przyczyn bezpośrednich, ale w toku długofalowego leczenia odeśle pacjenta do diabetyka czy endokrynologa i zadba o wyrównanie poważnych niedoborów w organizmie.

SIBO czy da się wyleczyć?

W teorii zatem proces leczenia wydaje się stosunkowo łatwy. Niestety powyższy scenariusz rzadko pokrywa się z rzeczywistością. Pacjenci zmagający się z SIBO napotykają na swojej drodze do zdrowia wiele problemów: od dostępności do badań, specjalistów, po wysokie koszta leczenia. Na dodatek choroba ma tendencje do nawrotów. Czy SIBO da się wyleczyć całkowicie?

TAK! Proces jest długotrwały, wymagający i kosztowny, ale przynosi efekty.

Zazwyczaj pacjent łyka ochoczo przepisany antybiotyk i nastawia się na szybki efekt.  Ten faktycznie przychodzi, jednak objawy potrafią wrócić już po dwóch tygodniach! Tymczasem bardzo istotne, jeśli nie najważniejsze, jest holistyczne podejście do organizmu. Dlatego pytanie: „czy SIBO można wyleczyć?”, należy zmienić na  „Jak wyleczyć SIBO?”.

Przerost bakteryjny jelita cienkiego leczenie

Podstawą w leczeniu SIBO jest zrozumienie, że jest ono przyczyną, a nie chorobą samą w sobie. Bezpośrednim winowajcą bolesnych objawów jest przerost bakterii w jelicie cienkim, jednak dopiero znalezienie i eliminacja powodu tego przerostu daje gwarancję na wyleczenie.

Leczenie SIBO – etapy

Najbardziej efektywna terapia obejmuje trzy etapy:
1. Leczenie objawowe:
W pierwszej kolejności zajmujemy się eliminacją uciążliwych gazów, bólu, biegunek, refluksu czy zaparć. Medycyna konwencjonalna przewiduje stosowanie w tym celu środków farmakologicznych jak symetykon, bisakodyl, loperamid czy leki z grupy IPP, oraz modyfikacje żywienia. Oczywiście pozytywne efekty szybko zanikają, dlatego należy wdrożyć drugi etap leczenia.

2. Leczenie przyczynowe:
W tej fazie skupiamy się na eradykacji przerostu bakteryjnego, czyli eliminacji nadprogramowych bakterii z jelita cienkiego. Zgodnie ze standardowa procedurą wdraża się eubiotyk rifaximina w różnych kombinacjach: z metronidazolem, neomycyną lub innymi antybiotykami. Długość tego stadium leczenia jest uzależniona od rodzaju leków, jednak zazwyczaj trwa około 2 tygodni. Skuteczność oceniana jest w granicach 70-90% w zależności od kombinacji antybiotyków.

Innym stosowanym sposobem na zabicie bakterii jest ich dosłowne zagłodzenie. Dokonuje się tego przez wprowadzenie tzw. diety elementarnej, w trakcie której pacjent wstrzymuje się od przyjmowania jakiegokolwiek pokarmu poza specjalnymi mieszankami odżywczymi. Organizm w całości wchłania zawarte w mieszankach składniki nie pozostawiając resztek, którymi odżywiają się bakterie. Ponadto dieta elementarna ułatwia zachowanie postu pomiędzy posiłkami, a więc przywraca naturalny rytm trawienia, w tym wydzielanie żółci i stymulację kompleksu MMC (naturalnych ruchów jelit wywoływanych przez aktywność mięśni gładkich przewodu pokarmowego).

 Dzięki tej metodzie zagłodzone bakterie zostają usuwane przez naturalne ruchy jelit (MMC). Jej skuteczność ocenia się w granicach 80%.

3. Leczenie przyczyn pierwotnych:
Kiedy jelita uda się wreszcie uwolnić od nieproszonych gości, przechodzimy do trzeciego stadium leczenia, w którym skupiamy się na eliminacji pierwotnej przyczyny wystąpienia SIBO. Tutaj spektrum działania jest naprawdę szerokie i wymaga interdyscyplinarnego podejścia, ponieważ przyczyną SIBO mogą być:
- schorzenia i operacje układu pokarmowego, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroby o podłożu psychicznym, nadużywanie antybiotyków i innych leków, a nawet długoterminowe głodówki i diety redukcyjne.

Każde z powyższych schorzeń może zaburzać działanie MMC. A aktywność tego kompleksu jest kluczowa w procesie zdrowienia! Bez prawidłowego działania MMC nawrot przerostu bakteryjnego jelita cienkiego jest gwarantowany i zazwyczaj następuje po 6 miesiącach.

Kompleks MMC a lecznie SIBO

Sprawna motoryka jelita cienkiego uniemożliwia jego kolonizację przez patogeny oraz cofanie bakterii z jelita grubego. Dlatego tak ważne jest utrzymanie kompleksu MMC w niezachwianej aktywności.

W celu pobudzenia MMC stosuje się szereg środków farmakologicznych określanych mianem prokinetyków, jak erytromycyna czy najbardziej popularna w Polsce i dostępna bez recepty trimebutyna. Kuracja prokinetykami zazwyczaj stosowana jest na noc i trwa od trzech miesięcy do ponad roku. Z uwagi na cykliczny charakter MMC konieczne jest również zachowanie higieny żywienia i przerw między posiłkami.

Regeneracja układu pokarmowego

Ostatnim krokiem na drodze do zdrowych jelit jest odpowiednia regeneracja całego układu pokarmowego oraz uzupełnianie wszelkich niedoborów, jakie wystąpiły na skutek przerostu. Należy zatem skupić się na:
-  zakwaszeniu żołądka,
- wsparciu wątroby i trzustki,
- regeneracji śluzówki jelit wraz z mikrobiomem,
- uzupełnieniu zasobów: żelaza, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK) oraz witamin z grupy B.

Jak wyleczyć SIBO naturalnie?

Opisana powyżej kuracja prowadzona dokładnie i pod okiem specjalistów prowadzi do eliminacji problemu. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje grupa pacjentów, którzy nie reagują na standardowe leczenie farmakologiczne. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu antybiotykooporności lub obecności biofilmów bakteryjnych w jelitach. Poza tym, część chorujących preferuje leczenie naturalne SIBO. Na szczęście w przypadku SIBO natura oferuje szeroki wachlarz środków leczniczych dla każdego z etapów leczenia. Pamiętaj tylko, że również taka terapia musi być prowadzone pod okiem specjalisty, naturalne substancje działają bowiem równie silnie co środki farmakologiczne, mogą wywoływać efekty uboczne i wchodzą w różne interakcje. Warto rozważyć również połączenie leczenia naturalnego SIBO z terapią farmakologiczną, jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne i przynoszące bardzo zadowalające efekty.  Zanim jednak zdecydujesz, przeczytaj jak leczyć SIBO naturalnie.

Preparaty na SIBO

W naturalnej terapii SIBO mamy do czynienia z identycznymi etapami, jak w przypadku leczenia farmakologicznego. Zaczynamy więc od leczenia objawów:
a)  na biegunkę  - tradycyjnym remedium jest węgiel aktywny. Nie tylko na  hamuje luźne stolce, ale również pochłaniania toksyn produkowane przez bakterie. Sprawdź:
- węgiel aktywny w kapsułkach: https://zdrowersi.pl/4453-wegiel-aktywny-z-kokosa-na-zatrzymanie-biegunki-aliness-300-mg-100-kapsulek.html
- węgiel aktywny w proszku: https://zdrowersi.pl/4444-wegiel-aktywny-z-kokosa-food-grade-aliness-200g-proszek.html
Będzie on szczególnie przydatny w leczeniu SIBO wodorowego. Pacjenci zmagający się z SIBO zaparciowym skorzystają z prokinetycznych właściwości imbiru. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest on wskazany przy uszkodzeniach śluzówki żołądka.

b) na wzdęcia i bóle jelit: mięta, tymianek czerwony, imbir, koper włoski, kminek, lawenda czy lukrecja. W przypadku zgagi i refluksu sprawdzają się wszelkie gorzkie zioła, nprodukty zawierające śluz jak siemię lniane, czy prawoślaz.

c) na nadmiar drobnoustrojów: naturalne leczenie SIBO w fazie terapii przyczynowej bazuje głównie na ziołach o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Najlepiej udokumentowane działanie ma berebryna, stosowana najczęściej w biegunkowej postaci SIBO, ponieważ spowalnia pasaż jelitowy. Znajdziesz ją w naszym sklepie w postaci wegańskiego preparatu Berberyna Aliness.

d) przy zaparciach:
Alicyna pozyskiwana z czosnku pomoże przy zaparciowej postaci SIBO (IMO). Znajdziesz ją w preparacie Aliness Czarny czosnek fermentowany  W IMO pomocny jest również ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego, hamuje bowiem syntezę metanu. Do szczególnie skutecznych specyfików zalicza się również: cynamon, neem, koci pazur, owoc jałowca, piołun oraz olejek z oregano i tymianku. W przypadku piołunu, oregano i tymianku należy zachować ostrożność z uwagi na możliwe podrażnienia śluzówki żołądka i dwunastnicy. Naturalne antybiotyki zaleca się stosować w zestawach od 1 do 3 składników w czterotygodniowych cyklach (za dr Siebecker).

e) na skuteczne trawienie:
odpowiednie zakwaszenie żołądka to pierwszy warunek dobrego trawienia, więc jeśli na tym etapie pojawia się problem, można go wyeliminować gorzkimi ziołami, bądź suplementami z betainą. Idealnie sprawdzi się  Betaina HCL Aliness. Przeczytaj jeszcze: Jakie zioła na żołądek?
- kluczowym elementem w procesie trawienia jest też prawidłowa produkcja żółci. W tym przypadku znakomicie zadziałają wszelkie gorzkie substancje. W naszym sklepie znajdziesz: Olej z czarnuszki Aliness, Kurkumina liposomalna, Wyciag z nasion ostropestu Aliness,
Powyższe preparaty pobudzają wątrobę do pracy, ale również chronią jej komórki przed działaniem toksyn i mają ogólne działanie przeciwzapalne, za co podziękuje Ci podrażniona śluzówka jelit.

- w trawieniu niebagatelną rolę odgrywa też trzustka, a w przebiegu SIBO często zdarza się, że nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów, przez co niestrawione resztki stanowią pożywkę dla bakterii. Na szczęście na rynku dostępne są gotowe zestawy enzymów jak np.: Digest Spectrum, Enzymy trawienne Aliness
Pamiętaj jednak, że specyfiki z prebiotykiem należy stosować w końcowej fazie terapii, a najlepiej na etapie prewencji!

Warto poczytać: Jakie zioła na trzustkę?

f) odbudowa mikrobiomu i śluzówki jelit:
Naturalne leczenie SIBO musi zająć się również uszkodzonymi kosmkami i barierą jelitową, bo wymagają uszczelnienia przed ponowną implementacją flory bakteryjnej. Domowym sposobem jest przygotowanie bulionu kolagenowego. Jest to całodniowy, pracochłonny proces, dlatego łatwiej posiłkować się gotowymi preparatami z L-Glutaminą: L-Glutamine Aliness, bo to właśnie ona regeneruje śluzówkę. Specjaliści polecają również wyciąg z lukrecji DGL (ta forma nie podnosi ciśnienia tętniczego), prawoślazu czy maślan sodu.

g) probiotykoterapia:
Ostatnim i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnym etapem leczenia jest przyjmowanie probiotyków. Jest to bezwzględnie potrzebny etap, jednak należy go przeprowadzać bardzo ostrożnie, zgodnie z zasadami:
1. Stopniowe wprowadzanie preparatów jednoszczepowych.
2. Stosowanie czystych probiotyków - bez dodatku prebiotyków typu GOS, FOS czy inulina.
Stosując prebiotyk możemy doprowadzić do ponownego rozrostu jednego szczepu w pustych jelitach (zwłaszcza jeśli MMC nie działa jeszcze prawidłowo). Pierwszym probiotykiem jaki można bezpiecznie zażywać, i to już na etapie antybiotykoterapii, jest Saccharomyces boulardii.(np. Saccharomyces boulardii Aliness). Ten szczep drożdży nie kolonizuje jelit i jednocześnie zapobiega rozrostowi innych grzybów. Następnie po eradykacji przerostu można wprowadzić Bacillus subtilis lub Bacillus coagulans, bakterie glebowe, które również nie kolonizują jelit, ale tworzą odpowiednie środowisko dla kolejnych mikroorganizmów.

3. Pojedyncze szczepy Bifidobacterium -  najlepiej przebadanym jest B. infantis 35624. Jeśli dobrze reagujemy na kolejne probiotyki, można stopniowo dodawać szczepy jednego gatunku, by potem przejść do bardziej złożonych. Bezpiecznym preparatem wieloszczepowym bez prebiotyku będzie: https://zdrowersi.pl/3347-probiobalance-bifidobacterium-forte-probiotyk-aliness-60-kapsulek.html.

Trzeba też podkreślić, że bakterie Lactobacillus najlepiej wprowadzać na samym końcu, po kompletnym wyleczeniu. Wtedy też można włączyć synbiotyki. W naszej ofercie znajdziesz szereg suplementów wzbogacającyh mikroflorę od najbardziej podstawowych po złożone: Suplementy diety probiotyki.

Stosowanie probiotyków, zrównoważonej diety, dbałość o glikemię, tarczycę i cały układ trawienny, to zachowania, które powinny towarzyszyć pacjentom z SIBO nawet po wyleczeniu. Nasz organizm to system naczyń połączonych i raz naruszona równowaga długo skutkuje negatywnymi konsekwencjami, dlatego tylko stała zmiana stylu życia daje gwarancję na trwałe wyleczenie.


Zapraszamy do lektury ostatniego artykułu z cyklu SIBO – Mieszanka ziołowa na SIBO.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy