Mieszanka ziołowa na SIBO


Bardzo wygodnym sposobem na walkę z objawami SIBO, ale również leczeniem samej przyczyny, jest zastosowanie gotowych mieszanek ziołowych za SIBO. Jeżeli stawiasz na naturalne leczenie, koniecznie zapoznaj się z mieszanką z Zielarni Suwalskiej: Zioła na SIBO.

Ten autorski produkt zawiera szeroką gamę składników ziołowych o silnym działaniu przeciwbakteryjnym oraz komponenty niwelujące dokuczliwe objawy przerostu. O szczegółach zastosowanych ziół przeczytasz na karcie produktu. 

Farmakologia czy ziołolecznictwo?

Medycyna konwencjonalna oferuje szybkie rozwiązania w kwestii eradykacji nadmiernie przerośniętej flory bakteryjnej. Zasadniczo wszystkie trzy fazy leczenia SIBO można przeprowadzić środkami farmakologicznymi (Przeczyta: SIBO leczenie naturalne). Mimo tego część pacjentów niechętnie sięga po środki apteczne, np. z uwagi na skutki uboczne. Podobne podejście jest w pełni usprawiedliwione choćby z uwagi na możliwe uszkodzenia wątroby, która przecież musi być w pełni sprawna, by mówić o wyleczeniu SIBO. Problem pojawia się też, kiedy mamy do czynienia z antybiotykoopornością lub obecnym w jelitach biofilmem, czyli koloniami bakterii, które otoczone są polimerową strukturą ochronną. Żyjące w takich otoczkach bakterie są ok. 1000 razy bardziej odporne na działanie antybiotyków i krótkotrwałe kuracje zwyczajnie nie są skuteczne. W takiej sytuacji najlepszą alternatywą jest zastosowanie ziół na SIBO. Terapia co prawda trawa nieco dłużej, ale nie jest tak wyniszczająca dla organizmu, skutki uboczne są bowiem łagodniejsze. Dodatkowo, w przeciwieństwie do leków, zioła zawierają różne substancje aktywne, więc będą miały szersze spektrum działania. Natura oferuje szereg substancji pomocnych i skutecznych na każdym etapie leczenia.

Zioła na przerost flory bakteryjnej

Zioła na SIBO stosowane w fazie leczenia objawowego są powszechnie znane i używane również w pokrewnych dolegliwościach jak IBS czy niestrawność. Część z nich ma również działanie bakteriobójcze, więc będzie pomocna w fazie eradykacji przerostu flory. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych ziół na SIBO wraz z krótkim opisem wskazań do stosowania:
• Koper włoski - działa rozkurczowo na mięśnie gładkie zmniejszając ból w jelitach, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, wykazuje działanie bakteriobójcze na m.in.: E.coli i H.pylori,
• Kminek zwyczajny- tradycyjnie stosowany we wzdęciach, pobudza wydzielanie soków trawiennych,
• Mięta pieprzowa - działa rozkurczowo, wiatropędnie, żółciopędnie i przeciwbakteryjnie. Nie jest wskazana w przypadku refluksu żołądkowo-Przełykowego, ponieważ zmniejsza napięcie zwieracza dolnego przełyku.
• Tymianek pospolity i Tymianek czerwony - środek rozkurczowy, wiatropędny, przeciwbakteryjny, zwłaszcza w stosunku do H.pylori
• Dziurawiec zwyczajny - działa rozkurczowo i przeciwzapalnie w obrębie jelit. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest środkiem psychoaktywnym (nie stosuj biorąc leki psychotropowe) i fotouczulającym.
• Karczoch zwyczajny - roślina o zbawiennym działaniu na wątrobę, wzmaga produkcję żółci, pomaga usuwać gazy i skurcze jelit.
• Kurkuma (ostryż długi) - stosowana jako środek rozkurczowy i bakteriobójczy, wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne. Nie jest polecana przy chorobie refluksowej.
• Imbir - redukuje gazy, mdłości, stan zapalany, pomaga w regeneracji wyściółki jelit, wspomaga perystaltykę (MMC), działa przeciwbakteryjnie. Powinny go unikać osoby z nadżerkami żołądka i dwunastnicy, nadkwaśnością i refluksem,
• siemię lniane i Prawoślaz lekarski - ochraniają śluzówkę całego układu pokarmowego
• Babka płesznik - przyspiesza perystaltykę jelit, regeneruje śluzówkę,
• Kora Kruszyny pospolitej i Senes - przyspieszają perystaltykę, choć należy je stosować ostrożnie i doraźnie żeby uniknąć gwałtownych biegunek,
• Krwawnik zwyczajny - znosi zaparcia i przewlekłe bóle jelitowe, wzdęcia oraz mdłości,
• Pięciornik gęsi - ziele o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriostatycznych, wspiera wątrobę dzięki zawartości choliny i przeciwdziała biegunkom,
• Lukrecja gładka - łagodnie przeczyszcza, hamuje zmiany zapalne jelit, regeneruje śluzówkę żołądka, niszczy H.pylori. Pacjentom z nadciśnieniem tętniczym poleca się wyciągi w standardzie DGL.
• Melisa lekarska - uspokaja i znosi nadmierne skurcze mięśni gładkich niwelując ból.

Najważniejszym etapem terapii SIBO jest faza leczenia przyczynowego, gdzie należy zadziałać substancją o działaniu bakteriobójczym. Działające antybiotycznie zioła na przerost flory bakteryjnej stosowane są w różnych protokołach, choć najczęściej zażywa się trzy surowce równocześnie w czterotygodniowych cyklach. Każdy wzorzec stosowania najlepiej skonsultować z lekarzem. Warto też wspomnieć, że terapię ziołami na SIBO prowadzi się też w połączeniu ze standardowymi antybiotykami. Do najskuteczniejszych środków ziołowych o działaniu bakteriobójczym należą:

• Czosnek zwyczajny - a dokładniej zawarta w nim allicyna i alliina. Warto te substancje zażywać w formie wyciągów, ponieważ pacjenci z SIBO źle tolerują czosnek w formie organicznej z uwagi na wysoka zawartość fermentujących wielocukrów. Badania udowadniają, że działanie czosnku jest zbliżone do działania metronidazolu i neomycyny, i wykazuje on skuteczność zarówno w przypadku SIBO wodorowego jak i IMO,
• Oregano (Lebiodka pospolita) - obecne w nim tymol i karwakrol niszczą bakterie Gramm-dodatnie jak i Gramm-ujemne, wykazuja działanie przeciwzapalne, zabijają też wirusy i pasożyty. Jeśli używanmy olejku, powinien on być zawsze rozcieńczony ponieważ w skoncentrowanej postaci może silnie podrażniać błony śluzowe,
• Berberyna - substancja pozyskiwana m.in. z Berberysu zwyczajnego wykazuje działanie na bakterie tlenowe i beztlenowe, sprawdza się zwłaszcza w przypadku SIBO biegunkowego, przyczynia się do regeneracji jelit. Uwagę powinni zachować pacjenci z zaburzoną gospodarką cukrowo-lipidową,
• Neem - egzotyczna roślina o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwdrobnoustrojowym i przeciwbólowym,
• Skrzyp polny - popularne zioło niszczące w szczególności bakterie chorobotwórcze jak E. coli czy bakterie Salmonelli,
• Bylica piołun - ziele o bardzo silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpasożytniczym, żółciopędnym, skuteczne zwłaszcza w przypadkach, gdy pacjent nie reaguje już na antybiotyk. Zwyczajowo w kuracjach piołunem należy robić przerwę po dwóch tygodniach. Stosowany długotrwale bez przerw i zbyt wysokich dawkach może mieć działanie psychotyczne. Nie zaleca się go osobom z podrażnionym żołądkiem.

Wymienione w powyższych listach zioła mają bardzo szerokie spektrum działania w kontekście układu pokarmowego. Część z nich może być użyta również na etapie naprawiania MMC (tutaj króluje imbir), czy regeneracji śluzówki (lukrecja gładka, siemię lniane, prawoślaz lekarski, kurkuma, nagietek lekarski, rumianek pospolity). Także przywrócenie równowagi trawienia, odpowiedniej ilości soku trzustkowego, żółci i zakwaszenie żołądka jest możliwe z użyciem mieszanek ziołowych na SIBO. Szczególnie sprawdzą się tu gorzkie zioła jak: bylica piołun, tysiącznik zwyczajny, bobrek trójlistkowy, mniszek lekarski, czy wspomniany wcześniej kminek zwyczajny, mięta pieprzowa i koper włoski.
 

Produkty łagodzące objawy SIBO

Produkty łagodzące objawy SIBO są przeważnie wieloskładnikowe. Występują w różnych postaciach, np,:
- suplement diety w płynie: Mirlek - nalewka bezalkoholowa na SIBO Eliksir SIBOnex
- suplement diety w postaci kapsułek: Holistic SIBOBA z berberyną, allicyną i olejem MCT

Na rynku istnieją też produkty, które nie są oznakowane jako środki dedykowane SIBO, ale jeśli sprawdzisz skład, znajdziesz wiele ziół pomocnych w walce z przerostem flory bakteryjnej. W naszej ofercie znajdziesz szereg mieszanek pomagających:
- pozbyć się uciążliwych gazów i wzdęć jak np.: Herbatka ziołowo-owocowa na wiaterek i trawienie,
- w walce z mikrobami - mieszanka z piołunem znana szerzej jako popularne zioła szwedzkie Marii Treben: Zioła szwedzkie z piołunem,
-zadbać o poszczególne elementy układu trawienia: żołądek, trzustkę, wątrobę, jelita. Znajdziesz je tutaj: https://zdrowersi.pl/zlozone-preparaty-ziolowe-198. Zioła na wrzody jelita grubego oraz Zioła na oczyszczanie jelit będą szczególnie pomocne przy SIBO z uwagi na przeciwzapalne i łagodzące właściwości zawartych w nich ziół.

Jeśli natomiast znajdujesz się na końcowym etapie walki z SIBO i potrzebujesz wsparcia w odbudowie mikrobiomu skorzystaj z mieszanki prebiotycznej Zielarni Suwalskiej Najskuteczniejsze zioła na zaparcia.


  Bez względu na jaką kombinację się zdecydujesz, jakie środki naturalne wybierzesz, pamiętaj, że zioła zawierają substancje biologicznie czynne i tak samo jak leki apteczne mogą powodować skutki uboczne i wchodzą ze sobą w interakcje. Dlatego koniecznie prowadź terapię pod okiem specjalisty, w szczególności fazę antybiotykową.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy