Naczynia krwionośne tworzą zamknięty układ, który umożliwia transport krwi, a więc również tlenu i substancji odżywczych. Jeśli są niewydolne, rozpoczyna się efekt domino: słabe dotlenienie i  odżywienie, niewydolność kolejnych organów – problem mają płuca, serce, mózg…

Typy naczyń krwionośnych i ich funkcje

W organizmie człowieka rozróżnia się trzy główne typy naczyń krwionośnych:
1. Tętnice – odbierają krew z serca i umożliwiają doprowadzenie do tkanek. Są grube i elastyczne, ponieważ panuje w nich wysokie ciśnienie.
2. Żyły – odbierają krew z tkanek i zaopatrują w nią serce. Ze względu na fakt, że krew płynie w nich pod niewielkim ciśnieniem, są cieńsze od tętnic. Posiadają za to zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi.
3. Włośniczki – inaczej naczynia włosowate lub kapilarne, najcieńsze w swojej budowie naczynia krwionośne. Sieć kapilarnych naczyń krwionośnych zaopatruje w tlen i substancje odżywcze każdą tkankę i narząd w organizmie.

Przenikalność i szczelność naczyń krwionośnych

Szczelne naczynia krwionośne utrudniają przedostawanie się patogenów chorobotwórczych. Im szczelniejsze naczynia, tym większa odporność. Im naczynia słabsze, więcej drobnoustrojów przenika do organizmu i w obrębie unaczynionych tkanek częściej dochodzi do procesów zapalnych (celowych działań obronnych organizmu, które prowadzą do likwidacji czynnika wywołującego chorobę i przywrócenia stanu fizjologicznego).

Częste stany zapalne, zmiany miażdżycowe czy zatory to schorzenia, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia naczyń. Naszym zadaniem jest podejmowanie takich działań, aby kondycja naczyń krwionośnych umożliwiała skuteczną obronę przed wirusami, bakteriami i grzybami już na wstępie, bez konieczności zainicjowania nawet stanu zapalnego. Powinny być drożne i elastyczne, aby umożliwiać skuteczny przepływ krwi. Jak tego dokonać?

Jak dbać o naczynia krwionośne?

Właściwie wszystkie działania sprowadzają się do zmiany trybu życia i diety oraz wprowadzenia substancji, które wzmocnią i uszczelnią naczynia krwionośne. Na szczęście trochę ich jest. Do ogólnych zaleceń, które umożliwiają zachowanie dobrej kondycji naczyń zalicza się m.in.:
- rezygnację z dań smażonych, wysoce przetworzonych, fast foodów,
- wprowadzenie tłustych ryb bogatych w zdrowe kwasy tłuszczowe (lub suplementy z omega-3, np. Aliness Omega-3 fish)
- suplementację witaminy D3 i K2 (o roli witaminy D3 przeczytasz tutaj: https://zdrowersi.pl/blog/news/suplementacja-witamina-d-bez-niej-ani-rusz
- zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych,
- racjonalne spożywanie alkoholu,
- praktykowanie aktywności fizycznej, która pozwoli zachować właściwą masę ciała,
- ostrożne korzystanie sauny (lub zaprzestanie w przypadkach kłopotów z układem sercowo-naczyniowym)       

Znaczenie flawonoidów

Związki flawonoidowe to silne antyoksydanty, eliminują szkodliwe działanie wolnych rodników. Ich działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych zostało już udokumentowane. Polega na blokowaniu enzymu, który powoduje rozpad kwasu hialuronowego – kwasu, którego obecność umożliwia spoistość naczyń, przeciwdziała przesiękom, zapobiega obrzękom i stanom zapalnym. Ponadto flawonoidy:
- wykazują działanie antyagregacyjne, czyli zapobiegają sklejaniu się płytek krwi, dzięki czemu chronią przed zakrzepami,
- zapobiegają utlenianiu się witaminy C.

Doskonałym przykładem preparatu, który łączy powyższe działanie jest Kwercetyna Aliness oraz Witamina C Aliness, która zawiera bioflawonoidy, rutynę i hesperydynę. Rutyna również uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń kapilarnych – zmniejsza ich kruchość i przepuszczalność.

Jeśli chcesz poznać też inne antyoksydanty, zapraszamy tutaj: Najlepsze antyoksydanty

Działanie kasztanowca

Kasztanowiec bogaty jest w różne związki, które wykazują silne właściwości ochronne na ściany naczyń włosowatych – escynę, rutynę i kumaryny (głównie eskulinę). Jeżeli masz tendencje do pajączków, kruchych i pękających naczyń krwionośnych, preparaty z kasztanowcem bardzo Ci się przydadzą:
- w działaniu zewnętrznym: https://zdrowersi.pl/8580-masc-kasztanowa-z-rutyna-farm-vix-100ml-tubka.html,
- w działaniu wewnętrznym: Kasztanowiec, Limfa Zielarnia Suwalska, Hemoroidy Zielarnia Suwalska.

Działanie propolisu na serce i naczynia krwionośne

Składniki zawarte w ekstraktach propolisowych wykazują korzystne działanie na serce i kondycję naczyń krwionośnych, m.in. zapobiegają procesom niedokrwiennym, rozkurczają naczynia, zapobiegają ich przerostowi, hamują przepuszczalność naczyń włosowatych, obniżają ciśnienie krwi – potwierdzają to liczne badania prowadzone na organizmach zwierzęcych, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobnie oddziałują na organizm człowieka.  

Zdrowia!



Źródła:
1. Karłowicz-Bodalska K., Rudkowska E., Han-Marek M., Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych, (w:) „Postępy Fitoterapii”, 1/2006, s. 47-60, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2385,leki-naturalne-o-dzialaniu-ochraniajacym-sciany-naczyn-krwionosnych.html, 22.11.2022.
2. Bałan B.J., Angiogeneza – problem na miarę XXI wieku, (w:) „Nowa Medycyna", 4/2000, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/1561,angiogeneza-problem-na-miare-xxi-wieku.html, 22.11.2022.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.