Jak wzmocnić serce - by było jak dzwon!

Kondycja serca – czy jestem w grupie ryzyka?

Sprawdź, czy występują u Ciebie cechy, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości choroby serca:

1. Czynniki niemodyfikowalne - takie, na które nie mamy wpływu:
a) wiek – wraz z nim ryzyko wzrasta. W przypadku Pań granicą jest wstąpienie w okres menopauzy. Od tego momentu ryzyko znacznie wzrasta,
b) predyspozycje genetyczne – jeżeli u Twoich dziadków, rodziców czy rodzeństwa wystąpił incydent krążeniowy (u mężczyzn przed 55. rokiem życia, u kobiet przed 65. rokiem życia) prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie niestety wzrasta – tym bardziej dbaj o siebie i weź sobie do serca poniższe porady!

2. Czynniki modyfikowalne –  praca nad nimi znacznie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń krążeniowych:
a) palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych,
b) siedzący tryb życia ,
c) nadciśnienie tętnicze,
d) cukrzyca typu 2,   
e) nadwaga, otyłość, szczególnie otyłość brzuszna,
f) podwyższony poziom cholesterolu,
g) nadużywanie alkoholu.

3. Przyczyny arytmii serca również wiele powiedzą o sytuacjach zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Profilaktyka – rób badania

Parametry ryzyka wystąpienia chorób to jedna sprawa. Regularne badania pomogą zapobiec wielu schorzeniom układu krążenia. Warto dokonywać kompleksowej oceny pracy serca i kondycji całego układu sercowo-naczyniowego – mała ściągawka:

1. Raz w roku: d-dimery, elektrolity, glukoza, homocysteina*, lipidogram (czyli tzw. profil lipidowy -  trójglicerydy, cholesterol całkowity oraz jego frakcje:LDL i HDL), morfologia, troponina.

2. Na bieżąco: pomiar ciśnienia krwi.

3. W przypadku, jeśli wystąpi któryś z objawów arytmii np. EKG, Holter. 

*homocysteina - aminokwas, który wywiera bardzo duży wpływ na kondycję układu krążenia. Zbyt wysoki poziom jest oznaką ryzyka wystąpienia miażdżycy, zawału, udaru, choroby nowotworowej.

Lepszy sen - podstawa regeneracji

Dobrej jakości sen to podstawa skutecznej regeneracji. A pełna regeneracja daje nam większą odporność na stres, więcej energii i zapewnia efektywniejszą pracę wszystkich narządów.  Dlatego pamiętaj o ważnych zasadach:
- zachowuj odpowiednią długość snu (taką, po której czujesz wyspanie),
- staraj się zasypiać przed 23:00,
- zadbaj o higienę snu: na godzinę przed pójściem spać nie korzystaj z  multimediów, nie bierz gorącej kąpieli - wyciszaj się, relaksuj- gorąca kąpiel nie tuż przed snem,

- jeśli występują u Ciebie zaburzenia zasypiania i nocne wybudzenia, zajmij się tą sprawą. Niewyspanie to brak regeneracji. A to prowadzi do wielu problemów. Zobacz, może akurat sprawdzą się suplementy diety na lepszy sen?

Właściwa dieta i skuteczne nawodnienie

Według najnowszych Wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących prewencji Polska niestety plasuje się w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. W przeciwieństwie do takich krajów jak Grecja, Hiszpania czy Włochy. Wyniki jednoznacznie wskazują na znaczenie diety. Warto naśladować to, co zdrowe, zatem dopilnuj przestrzegania następujących zasad:
1. Aby w Twoich posiłkach nie zabrakło: oliwy z oliwek i innych zdrowych roślinnych tłuszczów, warzyw i owoców (5 porcji dziennie), niesłodzonych napojów, orzechów.
2. Ogranicz mięso do 1-2 porcji w tygodniu. I wiadomo: gotowane jest zdrowsze od smażonych…
3. Koniecznie włącz do diety zdrowe ryby. Chodzi m.in.o kwasy omega-3, które są niezbędne dla zdrowia układu krwionośnego, np. Omega-3 Aliness. Jeśli za nimi nie przepadasz, prozdrowotne kwasy omega-3 znajdziesz wśród suplementów na krążenie.
4. Przyjmuj witaminy i minerały, które mają znaczący wpływ na kondycję serca i naczyń krwionośnych. Do takich zalicza się witaminy z grupy B. Z własnego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że Witamina B Aliness to prawdopodobnie najlepsza witamina B na świecie!
5. Pilnuj, aby ciało było skutecznie nawodnione. Przeczytaj więcej o tym, Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm.

Aspekt zdrowego żywienia jest nie do przeceniania. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do nadprogramowych kilogramów. A otyłość podnosi ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u mężczyzn do 42%, a u kobiet aż pd 64%.

Używki – przyjemność vs. zdrowie

1. Palenie papierosów:  albo chwila rozluźnienia, albo zdrowie. Każdy wypalony papieros obniża wydolność serca. Za przyjemność palenia tytoniu możesz zapłacić zawałem serca, udarem mózgu i nowotworem.

2. Picie alkoholu: Jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia? Często można spotkać się z opinią, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna ilości...Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej (2016 r.) potwierdzają tę opinię: badania randomizowane wykazały, że najniższe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych występuje u abstynentów.

Stres przewlekły – cichy zabójca

W sytuacji stresu czy zagrożenia układ nerwowy mobilizuje cały organizm: serce zaczyna szybciej bić, ciśnienie się podnosi, narządy stają się bardziej ukrwione, mięśnie bardziej napięte. Czy wyobrażasz sobie, co będzie się działo z Twoim sercem i naczyniami krwionośnymi, jeżeli w stanie ostrego stresu będziesz przebywać za długo?

Koniecznie zadbaj o odpoczynek, zrelaksowanie i sposób na rozładowanie napięcia. Jedną z dróg wsparcia mogą być naturalne suplementy na stres i nerwy.

Aktywność fizyczna - więcej niż lekarstwo

„Aktywność fizyczna zastąpi wiele leków, a żaden lek nie zastąpi aktywności fizycznej” – powiedział dr hab. n. med. Paweł Balsam z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas jednego z wywiadów. A więc, do dzieła! Wybierz aktywność dostosowaną do swoich możliwości i zainteresowań – połącz przyjemne z pożytecznym! Jeśli zauważasz u siebie słabą wydolność i brak energii, sprawdź, jakie witaminy dodają energii?

Aktywność fizyczna daje bardzo dobre rokowania nawet po przejściu zawału. Pacjenci klinik kardiologicznych włączani są do programów rehabilitacji kardiologicznej, które zakładają codzienność aktywność: 5 x w tygodniu po 45 min. Utrzymanie aktywności fizycznej na takim poziomie zmniejsza poziom ryzyka wystąpienia kolejnego zawału aż od 30% - żaden lek nie ma tak wysokiej skuteczności w tej materii.

Zdrowia!



 Źródła:
1. Co robić by mieć serce jak dzwon? Dostęp online: https://www.youtube.com/watch?v=PdlivHgcATo,. 30.07.2022.
2. https://sercunaratunek.pl/o-alkoholu-i-chorobach-serca-po-raz-kolejny/
3. https://www.dbajoserce.pl/choroby-serca/czynniki-ryzyka

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy