Co na łojotokowe zapalenie skóry?


Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Mylące mogą być wspólne objawy: czerwone, łuszczące się plamy na skórze oraz świąd i pieczenie. Przy ŁZS skóra pozostaje jednak tłusta, skóra głowy i włosy również wykazują tendencje do przetłuszczania się. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wyłysienia.

Wszystko przez nadmiar sebum. Do jego nadprodukcji dochodzi w okresie dojrzewania, ale też wskutek zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Dlatego zmiany skórne występujące przy ŁZS występują w miejscach bogatych w te gruczoły: skóra głowy, brwi, skrzydełka nosa, okolice uszu, klatka piersiowa, plecy. Nadprodukcja sebum prowadzi do łojotoku, który z kolei jest prostą drogą do trądziku, ŁZS i łupieżu.

Łojotokowe zapalenie skóry przyczyny

Przyczyn ŁZS niestety jest wiele. Pośród nich są tak nieuchwytne jak: czynniki środowiskowe (np. poziom wilgotności czy zmiany temperatury), czynniki stresogenne, czynniki genetyczne, czynnik hormonalne, niewłaściwa dieta. W tym artykule skupimy się na dwóch najczęstszych: nadmiernej aktywności gruczołów łojowych oraz aktywności  drożdżaków Malassezia.

Nadmierne wydzielanie sebum

Prawidłowa praca gruczołów łojowych stanowi gwarancję zdrowej skóry, skóry głowy i włosów. Ich dysfunkcje związane są z wieloma problemami dermatologicznymi. A przyczyn nadmiernego wydzielania sebum niestety jest dużo:
a) zwiększenie poziomu hormonów:
 - androgenów (np. przy wzroście testosteronu, w okresie dojrzewania, przy zespole policystycznych jajników (PCOS)),
- kortyzol wytwarzany w sytuacjach stresowych może powodować zwiększenie aktywności gruczołów łojowych;
b) czynniki genetyczne – jeśli w rodzinie występują problemy z nadprodukcją łoju, wysoce prawdopodobne, że potomstwo również tego nie uniknie;
c) z jednej strony wysoki poziom wilgotności i wysoka temperatura stymulują gruczoły do intensywniejszej pracy, a z drugiej strony niskie temperatury i suche powietrze mobilizują organizm do ochrony skóry przed wysuszeniem, przez co gruczoły łojowe również zaprzęgnięte są do intensywniejszej pracy…
d) dieta bogata w cukry i żywność przetworzoną oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym mogą zwiększać produkcję sebum;
e) niewłaściwa pielęgnacja skóry: stosowanie kosmetyków z agresywnymi składnikami, które uszkadzają barierę ochronną skóry doprowadza do nadprodukcji sebum – w tym wypadku naturalnego mechanizmu obronnego skóry! Bowiem zadaniem sebum jest zapobiegać wysuszeniu skóry. Dlatego koniecznie stosuj Naturalne kosmetyki do twarzy trądzikowej i naturalne mydła płyny żele.

Drożdżaki Malassezia

Drożdżaki Malassezia w naturalny sposób bytują na ludzkiej skórze – w niewielkiej ilości stanowią stały składnik mikroflory skóry.  Problem stanowi ich nadmierny rozrost! A ponieważ żywią się lipidami znajdującymi się w sebum… Należy za wszelką cenę unikać sytuacji, które sprzyjają jego nadprodukcji.

Zwiększona produkcja sebum, wilgotność, osłabiona bariera ochronna skóry – to czynniki wpływające na rozrost drożdżaków. Następstwem jest reakcja zapalna: drożdżaki Malassezia wytwarzają lipazy, które rozkładają tłuszcze w sebum. W tym procesie tworzą się kwasy tłuszczowe, które działają drażniąco na skórę, pojawia się zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Drożdżaki Malassezia mogą doprowadzić do ŁZS, łupieżu i łupieżu pstrego.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry twarzy - i nie tylko

Co na łojotokowe zapalenie skóry? ŁZS jest chorobą przewlekłą, wymaga długotrwałego leczenia i odpowiedniego pielęgnowania skóry, aby kontrolować objawy i chronić przed ich nawrotem. Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry mogą pomóc w łagodzeniu objawów i wspieraniu leczenia. Zawsze warto skonsultować się z dermatologiem przed wprowadzeniem nowych produktów do pielęgnacji skóry, zwłaszcza jeśli masz skłonność do ŁZS lub innych problemów skórnych. Należy też uważać na reakcje alergiczne! Oto kilka domowych sposobów na łojotokowe zapalenie skóry twarzy i nie tylko:
- naturalne mydło z dziegciem lub mydło siarkowe na włosy,
- olej kokosowy: ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
  Nakładamy niewielką ilość oleju na obszary skóry objęte ŁZS, pozostawiamy na kilka godzin lub na całą noc, a następnie zmywamy łagodnym szamponem.
- olej z drzewa herbacianego: posiada silne właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze.
  Należy go rozcieńczać! Można np. dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego do szamponu.
- ocet jabłkowy: może pomagać w regulacji pH – przywraca należyte pH skóry i zmniejsza łuszczenie.
 Rozcieńczamy ocet jabłkowy wodą w stosunku 1:1. Przecieramy delikatnie skórę wacikiem nasączonym w roztworze. Można też użyć atomizera. Pozostawiamu na kilka minut, a następnie spłukujemy wodą.
- hydrolat z nagietka, którym można spryskiwać ciało i skórę głowy.
- aloes: działa łagodząco i przeciwzapalnie
 Żel z aloesu kładziemy na zmienione chorobowo miejsca i pozostawiamy do wchłonięcia.
- wyciąg z kory brzozy do stosowania na skórę i skórę głowy wg instrukcji
- soda oczyszczona: pomaga łagodzić swędzenie i usuwać nadmiar sebum ze skóry.
  Z sody oczyszczonej i wody wyrabiamy pastę. Nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na kilka minut, a następnie spłukujemy.
- miód: ma właściwości antyseptyczne i nawilżające.
 Nakładamy go na skórę i  pozostawiamy na ok. 30 minut, spłukemy ciepłą wodą.
- olej lniany: jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc w zmniejszeniu zapalenia. Można stosować go do przemywania skóry lub spożywać. Należy zwrócić uwagę, że tylko olej przechowywany w warunkach chłodniczych zachowuje swoje cenne właściwości!
- mieszanki ziołowe: przygotowane napary ziołowe można pić lub stosować jako płukanki do włosów czy kompresy na skórę. Polecamy:
Zioła na trądzik - mieszanka
Zioła na grzybicę skóry

Zobacz, co możesz zrobić w obszarze codziennych nawyków, które pomogą ograniczyć objawy ŁZS:
- unikaj gorących pryszniców,
- noś ubrania z przewiewnych tkanin,
- znajdź remedium na stres, który często nasila objawy (może tu znajdziesz coś dla siebie: Naturalne suplementy na stres i uspokojenie)
- stosuj kosmetyki z czystym i bezpiecznym składem (nasza oferta zawiera tylko takie –  mamy produkty bez alergenów i substancji agresywnych, np Wegański żel do mycia twarzy z rumiankiem i kwasem salicylowym).


Każdy organizm jest inny, na każdego może działać inny mechanizm uaktywniający czynnik nadprodukcji sebum. Obserwuj swoją skórę, co działa na jej niekorzyść, a co jej pomaga. Jeśli jednak stosowane metody nie pomogą, zachęcamy do  konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy