Ze względu na fakt, że uzupełniamy go codzienną dietą, mało się o nim mówi, pisze... A jeśli już to w kontekście wad - drażniącego zapachu i nieprzyjemnego smaku chlorowanej wody. Tymczasem z punktu widzenia komórek naszego organizmu jest niezbędny do prawidłowej pracy :-)

Chlor – jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia?

Chlor jest jednym z elektrolitów, magazynuje się w skórze, tkance podskórnej i kościach, ale obecny jest także w soku żołądkowym i ślinie. Chlor wydalany jest z organizmu wraz z potem i moczem. Zadania chloru uzależnione są od stężenia sodu:
- reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i umożliwia równowagę kwasowo-zasadową ( przy tych procesach sód i chlor ściśle ze sobą współpracują -  gospodarka chloru jest ściśle związana z gospodarką sodową),
- jest składnikiem kwasu żołądkowego i aktywuje enzymy trawienne w żołądku,
- reguluje odczyn i ciśnienie krwi.

Chlor  - gdzie i kiedy mamy z nim kontakt?

1. Pożywienie
Rzadko kiedy podawane są wartości samego chloru na produktach spożywczych, więc trudno ustalić ilość tego pierwiastka w pożywieniu, poza solą kuchenną. Sól natomiast dodawana jest do wielu dań przetworzonych, więc na pewno nie ma problemu z uzupełnieniem codziennego zapotrzebowania na chlor.

2. Chlorowana woda
Dawka stosowana w celu uzdatniania wody (nie może przekraczać 0,3 mg/litr)  jest bezpieczna dla zdrowia, jednak pozostawia wiele do życzenia pod względem zapachu i smaku. W takim przypadku warto zastosować filtry.

3. Środki czystości
Niewielka ilość chloru w wodzie chroni nas przed groźnymi zakażeniami, tak wysokie stężenie chloru w środkach czystości czy dodatkowe dolewanie chloru do wód basenowych działa na skórę drażniąco i wysuszająco.    

Jak ze wszystkim – nadmiar szkodzi zdrowiu.

Skutki nadmiaru chloru w organizmie

Jeżeli lubisz słone jedzenie, licz się z tym, że z czasem Twój organizm może sygnalizować przeciążenie – spożywanie nadmiernej ilości chlorku jako chlorku sodu prowadzi do nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych i nerek.

Wystarczające spożycie chloru  - normy

W artykule Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm możesz zapoznać się z  tabelą, w której znajdziesz normy zapotrzebowania na wodę i elektrolity: sód, potas i chlor.


Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.