Maślan sodu co to jest?

 

Maślan sodu, czyli sól sodowa kwasu masłowego, jest związkiem chemicznym, który znajduje zastosowanie w medycynie, suplementacji diety oraz przemyśle spożywczym jako dodatek konserwujący. W organizmie ludzkim kwas masłowy jest produkowany przez bakterie jelitowe w procesie fermentacji błonnika i odgrywa ważną rolę w zdrowiu jelit. Jako suplement maślan sodu jest stosowany głównie ze względu na swoje korzystne właściwości dla przewodu pokarmowego, w tym wsparcie bariery jelitowej i działanie przeciwzapalne. W pewnych okolicznościach może dojść do zmniejszenia jego produkcji, dlatego celowe jest jego uzupełnianie, głównie z uwagi na fakt, że stanowi on jedno z głównych źródeł energii dla kolonocytów. Maślan sodu co to jest? Realne wsparcie w utrzymaniu dobrego stanu jelit! Kwas masłowy to jeden z najważniejszych kwasów dla jelita grubego!

Maślan sodu na co pomaga?

Maślan sodu przyczynia się do wzrostu korzystnych bakterii jelitowych i poprawy integralności błony śluzowej jelit. Może być pomocny w przypadkach takich jak zespół jelita drażliwego czy choroby zapalne jelit. Poza tym albo dzięki temu: pomaga we wchłanianiu minerałów, wpływa na komórki układu immunologicznego w jelitach, wykazuje potencjalne działanie przeciwzapalne: Ma właściwości, które mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych.

Jakie korzyści możliwe są po stosowaniu maślanu sodu?
- redukcja symptomów związanych z chorobami zapalnymi jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
- zmniejszenie ilości infekcji (poprawa zdolności do obrony przed patogenami)
- zniwelowanie objawów wynikających z niedoborów mineralnych,
- regulacja hormonów odpowiadających za apetyt i metabolizm,
- poprawa nastroju (maślan sodu wpływając na kondycję jelit, oddziałuje także na oś jelitowo-mózgową - badania naukowe wskazują na zależność pomiędzy zdrowiem jelit a funkcjonowaniem mózgu!).
Maślan sodu na co pomaga już wiemy, teraz warto poznać zasady suplementacji.

Maślan sodu jak brać i w jakich sytuacjach?

Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu, w tym maślanu sodu.

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie maślanu sodu z posiłkiem lub bezpośrednio po nim, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia żołądka i zwiększyć wchłanianie. Jednak konkretna zależność przyjmowania tego suplementu od posiłków może zależeć od indywidualnych wskazań i rodzaju produktu. Zawsze warto przestrzegać instrukcji zawartych na etykiecie produktu lub zasięgnąć porady lekarza.

Ze względu na fakt, że maślan sodu przynosi korzyści dla układu pokarmowego, warto po niego sięgnąć w następujących sytuacjach:
1. Zaburzenia funkcjonowania jelit, m.in przy zespole jelita drażliwego (IBS), chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Maślan sodu może wspomagać regenerację nabłonka jelitowego, zmniejszać stany zapalne i poprawiać funkcje bariery jelitowej.
2. Zaburzenia mikrobioty jelitowej: dysbioza jelitowa może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Maślan sodu, będąc produktem fermentacji bakteryjnej, może pomóc w przywróceniu równowagi mikrobioty jelitowej.
3. Zaparcia: krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak maślan, stymulują ruchy jelit, co może pomóc w łagodzeniu zaparć.
4. Stany zapalne i autoimmunologiczne: dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom, maślan sodu może być pomocny w łagodzeniu objawów stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych.
5. Otyłość i problemy metaboliczne: Badania sugerują, że maślan sodu może wpływać na metabolizm, regulując poziom hormonów odpowiedzialnych za kontrolę apetytu i poprawiając wrażliwość na insulinę.
6. Osteoporoza: Maślan sodu może przyczynić się do lepszej absorpcji minerałów, takich jak wapń, co jest istotne w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
7. Choroby neurodegeneracyjne: Istnieją badania wskazujące na pozytywny wpływ maślanu sodu na funkcjonowanie mózgu, co może mieć znaczenie w kontekście chorób takich jak choroba Alzheimera.
8. Zaburzenia nastroju i lęk: Poprzez wpływ na oś jelitowo-mózgową, suplementacja maślanem sodu może przyczynić się do poprawy nastroju i zmniejszenia objawów lękowych.

Warto pamiętać, że suplementacja maślanem sodu powinna być częścią szeroko pojętego planu leczenia i, jeśli to możliwe, skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.


Źródła:

1. Szczepkowski M., Kobus A., Diversion colitis – pytania i dylematy. Aktualny stan wiedzy i własne doświadczenia, (w:)"Postępy Nauk Medycznych" 8/2010, s. 652-658, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/3448,diversion-colitis-pytania-i-dylematy-aktualny-stan-wiedzy-i-wasne-dowiadczenia.html, 26.02.2024.
2.Waśko‑Czopnik D., Znaczenie maślanu sodu w leczeniu chorób czynnościowych i zapalnych jelit, (w:) "Gastroenterologia Praktyczna" 2018, 2 (39), 45-52, dostęp online: https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a4708/Maslan-sodu-w-leczeniu-chorob-czynnosciowych-i-zapalnych-jelit.html/, 26.02.2024.
3. Praca zbiorowa, Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – mechanizmy działania, potencjalne zastosowanie kliniczne oraz zalecenia dietetyczne, (w:) "Nowiny Lekarskie" 2011, 80 (4), 299‑304.
4. Praca zbiorowa, Kwas masłowy w przewodzie pokarmowym, (w:) "Przegląd Gastroenterologiczny", 2010, 5 (3), 117–122, dostęp online: https://pdfs.semanticscholar.org/ea41/dbc4d2c0c222b95175c95fa36550cbc17400.pdf, 26.02.2024.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy