Zakwasy w podbrzuszu odczuwane są jako bolesność i sztywność mięśniowa umiejscowiona poniżej linii pępka w kierunku miejsc intymnych, czyli w obszarze spojenia łonowego. Właściwie każdy ruch i zmiana pozycji może nieść ze sobą dyskomfort.

Ważna sprawa: zespół opóźnionej bolesności mięśniowej (potocznie zakwasy) w podbrzuszu mogą wystąpić tylko w przypadku forsownej aktywności fizycznej – po intensywnym treningu na dolne partie mięśni brzucha lub po długiej przerwie od ćwiczeń. Jeżeli nie łączysz bolesności podbrzusza z wysiłkiem fizycznym, konieczna jest obserwacja i konsultacja z lekarzem, bowiem zakwasy w podbrzuszu mogą mieć zupełnie inne przyczyny. Przeczytaj poniżej, jakie.

Zakwasy w podbrzuszu po ćwiczeniach

Zakwasy w podbrzuszu dotyczą mięśni znajdujących się w obszarze okolic łonowych (poniżej pępka a nad miejscem intymnym). Tu m.in. przyczepiony jest dół kresy białej, która biegnie pomiędzy prostymi mięśniami brzucha aż od mostka (ostatniego jego kręgu – wyrostka mieczykowatego). Po bokach kresy białej znajduje się mięsień prosty brzucha. Wykonując forsowne ćwiczenia na dolną część mięśnia prostego brzucha możemy nabawić się zakwasów w podbrzuszu.

W zależności od siły zakwasów, od 2 do kilku dni odczuwalny będzie nagły rwący ból lub napięcie przy poruszaniu się. Wskazana jest przerwa w ćwiczeniach tej partii mięśni (brzucha nie powinno trenować się codziennie, a w przypadku zakwasów przerwę powinno się wydłużyć).

Zakwasy w podbrzuszu – inne powody

Jeżeli nie była podejmowana aktywność fizyczna a zakwasy w podbrzuszu utrzymują się, należy zastanowić się nad innymi powodami bólu. Może być ich dużo i mogą dotyczyć różnych układów: moczowego, nerwowego, rozrodczego, ruchowego, trawiennego.

Problem bólu w podbrzuszu może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, natomiast w przypadku pań, ze względów anatomicznych i fizjologicznych, powodów bywa znacznie więcej:

1. Możliwe powody bólu w podbrzuszu u kobiet i mężczyzn:
- naciągnięcie lub naderwanie mięśni brzucha (występujące np. wskutek nagłego podniesienia ciężkiego przedmiotu),
- przepuklina (często mylona z powyższym schorzeniem; musi zostać wyeliminowana przez lekarza),
- nadmiernie napięte mięśnie miednicy (tu ratunku trzeba szukać u fizjoterapeuty – jeśli potwierdzi powód bólu w podbrzuszu, terapia manualna mięśni miednicy przyniesie ulgę),
- choroby dróg moczowych (zapalenie pęcherza, zapalenie nerek, kamica, kolka),
- schorzenia dolnego odcinka kręgosłupa,
- zrosty pooperacyjne,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- IBS (zespół jelita drażliwego),
- zapalenia uchyłków,
- nerwobóle,
- zaparcia,
- inne.

Obraz kliniczny następujących schorzeń: endometrioza, IBS, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, rak jelita grubego bywa zbliżony! Istotną rolę odgrywa wnikliwe zebranie wywiadu przez lekarza (czasem potrzebna jest współpraca specjalistów), bardzo dokładne badanie fizykalne i niezbędne badania obrazowe. Sprawne i właściwe rozpoznanie choroby pozwala uniknąć przykrych konsekwencji i wprowadzić najlepsze metody leczenia

2. Powody bólu w podbrzuszu u kobiet:
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
- endometrioza,
- bóle związane z początkiem ciąży,
- zapalenie przydatków,
- infekcje intymne i ból po stosunku,
- torbiele,
- choroby macicy, w tym polipy, mięśniaki,
- rozstęp spojenia łonowego,
- nowotwory: jajnika, trzonu macicy,
- inne.
Według specjalistów, u wszystkich pacjentek z wywiadem endometriozy miednicy mniejszej, bólami brzucha, zaparciem i krwawieniem z odbytu należy rozważyć obecność raka jelita grubego i wykonać kolonoskopię.

3. Przyczyny bólu podbrzusza u mężczyzn:
- zapalenie gruczołu krokowego.

Jak widzisz, powodów bólu w dolnej partii mięśni brzucha może być bardzo dużo i łatwo pomylić je z zakwasami w podbrzuszu. Dlatego istotną kwestią jest zaobserwowanie ewentualnych objawów chorobowych.

Zakwasy w podbrzuszu – co robić?

1. Przeanalizuj sytuacje: czy dokuczający Ci ból to objaw DOMSów? Czy pojawiają się też objawy chorobowe?
2. Jeżeli zakwasy w podbrzuszu to typowe DOMSy, zapoznaj się z poradami zawartymi w artykule Jak pozbyć się zakwasów z brzucha.
3. Jeśli wiesz, że zakwasy w podbrzuszu to nie efekt forsownych ćwiczeń i do tego występują inne niepokojące symptomy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
4. Spróbuj dokładnie scharakteryzować towarzyszący Ci ból (będzie to pomocne podczas rozmowy z lekarzem, który poza badaniem manualnym na pewno wypyta o różne kwestie):
- gdzie dokładnie zlokalizowany jest ból?
- jaki jest charakter bólu? Ciągły i tępy? Nawracający? Nagły i ostry?
- utrzymuje się w jednym miejscu czy promieniuje?

Zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – wyklucz poważniejsze schorzenia!



Źródła:
1. Tołwińska A., Laudański P., Przewlekłe bóle brzucha u kobiet: przyczyny gastrologiczne czy ginekologiczne? Rola lekarza pierwszego kontaktu, (w:)  „Medycyna Rodzinna” 2/2013, s. 68-72, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/4457,przewlekle-bole-brzucha-u-kobiet-przyczyny-gastrologiczne-czy-ginekologiczne-rol.html, 24.08.2022.
2. Mięśnie brzucha i dna miednicy, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WL_jednostki/zaklad_anatomi_prawidlowej_czlowieka/wyklady_fizjoterapia/mm_brzucha.pdf, 24.08.2022.
3.Olewiński A., Ból podbrzusza – przyczyny i objawy towarzyszące. Dlaczego boli w podbrzuszu? Dostęp online:  https://www.heydoc.pl/s/article/Bol-podbrzusza-przyczyny-i-objawy-towarzyszace-Dlaczego-boli-w-podbrzuszu, 24.08.2022.
4. Smuszkiewicz M., Brzuch na siłowni – anatomia mięśni brzucha, https://www.budujmase.pl/trening/brzuch-na-silowni-anatomia-miesni-brzucha.html, 24.08.2022.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.