Jakie zioła na zaparcia?

Tyle się mówi o tych zaparciach… Prawie w każdej rodzinie znajdzie się osoba, która cierpi na zaparcia, tyle jest reklam, które proponują środki przynoszące ulgę. Nic dziwnego, skoro jest to dolegliwość dotykająca ok. 1/3 populacji! U osób po 65 r.ż. ten procent wzrasta. Dowiedz się, czym są i z jakiego powodu powstają zaparcia, jakie są ich objawy i jak sobie z nimi radzić w różnym wieku, m.in. jakie zioła na zaparcia powinny znaleźć się na półce obok herbat.

Zaparcia co to?

W przypadku nieprzyjmowania żadnych preparatów przeczyszczających za zaparcia uznaje się stan, w którym poniższe objawy występują minimum 6 miesięcy (częściej niż 3 razy w miesiącu przez ostatnie 3 miesiące):
a) oddawanie stolca rzadziej niż 2 razy w tygodniu,
b) wysiłek i parcie podczas wypróżnień,
c) wrażenie niepełnego wypróżnienia,
d) twarde, zbite lub grudkowate masy kałowe.
Gdy objawy zaparć, przynajmniej 1 lub 2, występują przy ¼ wszystkich wypróżnień – jest problem.

Zaparcia zostały sklasyfikowane jako pierwotne i wtórne, ponieważ występują z różnych przyczyn:
1. Pierwotne (idiopatyczne), które powstają na skutek:
- tzw. „wolnych jelit” – pasaż jelitowy jest wydłużony, bo motoryka jelita grubego jest zaburzona
- dysfunkcji dna miednicy – gdy brak jest koordynacji między mięśniami dna miednicy a zwieraczami odbytu;  gdy występuje dyssynergia dna miednicy, czyli brak rozluźnienia lub skurcze mięśni podczas wypróżniania; gdy występują nieprawidłowości w budowie
2. Wtórne – wszystkie inne powody poza powyższymi.

Dlaczego zaparcia są groźne?

W masach kałowych znajdują się toksyczne produkty przemiany materii. Jeżeli pozostają one w jelitach za długo, może dochodzić do autointoksynacji – zatrucia organizmu właśnie przez te związki. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, czy występujące zaparcia występują okazjonalnie wskutek spożycia produktów zapierających czy też pojawiają się coraz częściej i zaczynają stanowić już dokuczliwy problem.

Co na zaparcia?

Równocześnie z zaparciami mogą wystąpić wzdęcia brzucha, dyskomfort. Jakie zioła na wzdęty brzuch? A jakie zioła na zaparcia? Na pewno podobne, ponieważ podstawowe działanie to oczyszczenie jelit i usprawnienie ich perystaltyki. Oto sposoby:

1. Codzienna aktywność fizyczna
Ta bardziej wymagająca i ta podstawowa – czyli? Czy w przypadku pracy siedzącej dbasz o rozruszanie się w trakcie przerw? Długie siedzenie to leniwe jelita. Trzeba je pobudzać do działania! I co ważne, dbać o higienę wypróżniania – nigdy nie ignoruj wczesnych bodźców fizjologicznych! Wstrzymywanie ma najczęściej opłakane skutki...

2. Dieta bogata w płyny, błonnik i unikanie produktów zapierających
- czy wiesz, jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?
- jeśli chodzi o błonnik, przydadzą się w diecie produkty Superfoods.
- produkty, których należy omijać to: białe pieczywo, banany, gotowana marchewka, kakao, dynia, biały ryż, mąka ziemniaczana, kasza manna.

3. Kiszonki
Kiszona kapusta i ogórki kiszone to bogactwo pożytecznych bakterii, które wzbogacą mikroflorę jelit, usprawnią ich pracę, pomogą w regulacji wypróżnień.

4. Probiotyki
Jeśli nie przepadasz za produktami kiszonymi to koniecznie sięgaj po probiotyki. I to nie tylko w trakcie antybiotykoterapii! Czy wiesz, że po skończonej kuracji antybiotykiem, aby odbudować należycie florę bakteryjną jelit, potrzeba przynajmniej kilku miesięcy?! W tym czasie wspomagaj się  właśnie probiotykami. Posiadamy je w formie kapsułek i płynu: https://zdrowersi.pl/suplementy-probiotyki-192.

5. Zioła
At last but not least! Jakie zioła na zaparcia? Senes, kora kruszyny, korzeń rzewienia, sok z aloesu, korzeń cykorii, korzeń mniszka lekarskiego, topinambur, łuska babki jajowatej, korzeń arcydzięgla, kwiatostan głogu, rumianek, tymianek, biedrzeniec anyżu i lnica pospolita.
Powyższe zioła znajdziesz w różnych naszych produktach, np.:  
Zioła na oczyszczenie jelit
Zioła na wrzody jelita grubego
Najskuteczniejsze zioła na zaparcia   

Zaparcia w ciąży

Oj, zaparcia w ciąży to nierzadka dolegliwość… Jeśli tylko pozwala na to stan zdrowia, dużo się ruszaj. Nie tylko zmobilizujesz jelita do pracy, ale również dostarczysz maleństwu odpowiedniej ilości bodźców, co jest niesłychanie ważne dla rozwoju jego układu nerwowego.

Zwracaj szczególną uwagę na właściwe nawodnienie. Dzień warto rozpocząć od szklanki letniej wody z sokiem z cytryny – dobrze nawodni, orzeźwi, może nawet pomoże zmniejszyć poranne mdłości?

Unikaj produktów ciężkostrawnych. I jeśli wiesz, że Twój układ pokarmowy jest wrażliwy, nie spożywaj produktów, które wzdymają i zapierają. Włącz do jadłospisu następujące produkty: suszone śliwki (można też pozostawić je do namoczenia na noc – rano wypić płyn i zjeść owoce), produkty pełnoziarniste zamiast „białych”, otręby,  surowe warzywa, jabłka, świeże soki warzywno-owocowe. Jeśli tolerujesz nabiał, sięgaj często to produkty kwaśne – kefiry, maślanki czy tzw. „zsiadłe mleko” no i oczywiście probiotyki.  

Jakie zioła na zaparcia w ciąży są bezpieczne?
Nasiona lnu do przyrządzenia kisielu do picia, prawoślaz, lucerna siewna (pomoże też przy wzdęciach i nudnościach), korzeń mniszka lekarskiego (poza tym, że zapobiega problemom trawiennym zapobiega obrzękom i zatrzymywaniu wody w organizmie), babka płesznik.

Zaparcia w ciąży to dokuczliwe schorzenie. W przypadku gdy regularny ruch, nawadnianie, spożywanie błonnika i pokarmów rozluźniających stolec oraz picie ziół nie przynosi poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci występują aż u 15% i stanowią między 10% a 25% wszystkich chorób gastroenterologicznych. Przyczyny mogą być:
- organiczne: metaboliczne, neurologiczne albo endokrynologiczne.
- czynnościowe (nawykowe), które mogą być spowodowane przez czynnik genetyczny, psychogenny, społeczny lub żywieniowy.

Jakie zioła na zaparcia u dzieci? Można podawać rumianek, miętę, kminek (jeśli zechcą… ;) ), siemię lniane, owoc kopru. Ale należy pamiętać, że picie nawet najlepszych ziół  nie przyniesie trwałych efektów, jeżeli utrzymywane są złe nawyki: niewielka ilość ruchu, picie zbyt małej ilości płynów, dieta ubogoresztkowa. Złe nawyki żywieniowe i zbyt niska aktywność fizyczna to bardzo częste przyczyny zaparć u dzieci.  

Probiotyk dla dzieci w płynie: https://zdrowersi.pl/12214-joy-day-kids-probiotyk-dla-dzieci-living-food-300ml-plyn.html


Ważne! Wszelkie powody zaparć u dzieci wynikające z innych powodów niż żywieniowe należy możliwie najszybciej poddać diagnozie, skonsultować ze specjalistami.

Zaparcia u ludzi w wieku podeszłym

W powszechnym postrzeganiu problemów zdrowotnych „wiek ma swoje prawa”, z wiekiem obniża się sprawność fizyczna, kondycja organizmu i poszczególnych narządów. Ale nie w przypadku zaparć! Wiek nie ma wpływu na motorykę jelit czy pasaż treści pokarmowych przez jelita. U osób starszych wykazano inną zmianę – funkcjonowanie odbytnicy i odbytu. Udowodniono, że w dystalnym odcinku jelita grubego następuje:
- obniżenie ciśnienia spoczynkowego w odbytnicy,
- siła skurczu zwieraczy odbytu,
Tak więc pasaż przez jelito pozostaje bez zmian, a osłabieniu ulegają funkcje końcowego odcinka jelita grubego. Zaparcia u ludzi w wieku podeszłym wymagają głębszej analizy.

W tym wypadku głównym celem jest „ośluzowanie” treści pokarmowej, co ułatwi jej przejście przez jelita i usprawni wydalenie. Należy więc stosować produkty, które zawierają w sobie dużo śluzów, np. nasiona i łuski babki jajowatej – po kontakcie z wodą i błonnikiem tworzą masę pokrytą śluzem, co reguluje częstotliwość wypróżniania się.

Najpopularniejsze przyczyny zaparć zostały wymienione wyżej. Natomiast w przypadku zaparć u ludzi w podeszłym wieku należy dodać inne, które często mają decydujący wpływ kondycję jelit:
1. Przyjmowanie leków na receptę:
antyhistaminowych, cholinolityków (rozkurczających oskrzela), diuretyków (moczopędnych),  opiatów (np., morfiny), przeciwdepresyjnych, psychotropowych, leków w leczeniu choroby Parkinsona.
2. Stosowanie leków bez recepty:
wapń, żelazo, leki przeciwbiegunkowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne
3. Choroby metaboliczne:
Cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nadmiar wapnia, niedobór potasu  i magnezu, mocznica (przewlekła niewydolność nerek),
4. Neuropatie i inne choroby:
choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, depresja, degeneracyjna choroba stawów, unieruchomienie, choroby serca.

Wiadomo, że w przypadku tak poważnych chorób leki stosowane być muszą. Co można zrobić, aby zmniejszyć zaparcia u osób w podeszłym wieku?  Warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania i sprawdzić, w którym obszarze jest możliwa poprawa funkcjonowania:
Czy podejmuję codzienną aktywność ruchową?
Czy dbam o codzienną należytą ilość wypijanych płynów?
Czy unikam produktów zapierających?
Czy w mojej diecie obecne jest pożywienie o działaniu rozluźniającym?
Czy spożywam kiszonki lub przynajmniej przyjmuję probiotyki?
Czy spożywam produkty, które w układzie pokarmowym wytwarzają śluzową warstwę ochronną? Np. nasiona i łuski babki jajowatej, siemię lniane.



Źródła:
1. Praca zbiorowa, Zaparcia – etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie, (w:) „Postępy Nauk Medycznych”. 1/2011, s. 33-38, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/4042,zaparcia-etiopatogeneza-diagnostyka-i-leczenie.html,16.02.2023.
2. Charytoniuk A., Simon K., Diagnostyka i leczenie zaparć u młodych osób, dostęp online: https://podyplomie.pl/medycyna/14799,diagnostyka-i-leczenie-zaparc-u-mlodych-osob?page=2, 17.02.2023.
3. Jończyk-Potoczna K., Ignyś I., Krawczyński M., Zaparcia u dzieci, (w:) „Nowa Pediatria”, 2/2003, s. 133-138, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2349,zaparcia-u-dzieci.html, 15.02.2023.
4. Bielecki K., Trytko I., Zaparcia u ludzi w wieku podeszłym, (w:) „Postępy Nauk Medycznych”, 11/2008, s. 760-766, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/3052,zaparcia-u-ludzi-w-wieku-podeszym.html, 18.02.2023.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy