Jod – pierwiastek, który chroni zdrowie i życie



Bardzo łatwo sterować ludźmi, którzy nie posiadają podstawowej wiedzy w danym temacie. Wtedy wchodzi się na poziom emocji i… Dzieje się :-) W takiej sytuacji JOD, jeden z najbardziej potrzebnych pierwiastków śladowych, staje się w oczach wielu „gwoździem do trumny” lub następcą „szprycy”…  Zgadza się, śmierć może nastąpić – ale wskutek braku jodu. Nie bez powodu związek ten nazywany jest pierwiastkiem życia.

Artykuł ma charakter informacyjny. Jest reakcją na zaobserwowany ogromny brak wiedzy osób, które wypowiadają się w mediach społecznościowych na temat rzekomej szkodliwości jodu.

WAŻNE! Za każdym razem, gdy piszemy o jodzie, mamy na uwadze jego formę NIEorganiczną i NIEradioaktywną.

Cel: uświadomienie, że rozsądna, bieżąca suplementacja jodem niesie ogrom korzyści zdrowotnych dla organizmu. Jest to zdecydowanie lepsza droga niż jednorazowe spożycie ogromnej dawki w obliczu zagrożenia radiologicznego.

Właściwości jodu

Jod występuje  dwóch postaciach: organicznej i nieorganicznej. Tylko jod NIEorganiczny, NIEradioaktywny jest bezpieczny dla zdrowia! Przekazywanie informacji ogólnych, bez doprecyzowania może wywołać drastyczne skutki.

Jod bardzo szybko ulega sublimacji (przejściu w stan gazowy) – łatwo wyparowuje. Dlatego zalecane spożycie soli jodowanej nie przynosi spektakularnych efektów, ponieważ dociera do nas niewielki procent tego, co zostało dodane na etapie pakowania. W skutek właściwości szybkiej sublimacji tracimy go również z pożywienia w momencie poddawania posiłków obróbce termicznej.

Pierwiastek jodu został uznany jednym z najsilniejszych antyoksydantów – posiada wysokie zdolności redukcyjne: usuwa nadmiar wolnych rodników tlenu, które przemieszczając się po organizmie niszczą komórki, tkanki i nawet DNA. Jak to robi? Oddaje swoje elektrony oksydantom, dzięki czemu może wiązać się z innymi pierwiastkami i tworzyć hormony.

Największa wchłanialność jodu następuje w jelicie cienkim. Wynika z tego, że wdychanie jodu podczas wakacyjnych spacerów nad Bałtykiem lub innym morzem jest dobre, ale nie przynosi znacznych i długotrwałych korzyści zdrowotnych – nie może być traktowane jako wystarczające źródło suplementacji.

Jod posiada właściwości chelatujące. Co to dla nas oznacza? Oczyszcza organizm z metali ciężkich (ołów, rtęć, kadm, nikiel, mangan, aluminium)! Są one wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia, a mamy z nimi kontakt każdego dnia – m.in. poprzez wdychanie dymu papierosowego, jedzenie margaryny czy używanie antyperspirantów.

Jod gromadzi się przede wszystkim w tarczycy, ale są jeszcze inne „miejsca zbiórki” tego związku: śliniawki, błona śluzowa żołądka, gruczoły mleczne matek karmiących.

Niedobory jodu – konsekwencje zdrowotne na różnych etapach życia

Niski poziom jodu powoduje wiele komplikacji zdrowotnych, które wraz z mijającym czasem narastają. Znaczy to tyle, że jeżeli nie uzupełniamy na bieżąco tego pierwiastka, stan zdrowia będzie stopniowo ulegał pogorszeniu:

1. Okres przed poczęciem, ciąża i poród – niski poziom jodu w trakcie ciąży niesie szkody dla matki i dziecka:
- poronienia,
- problem z zapewnieniem odpowiedniego poziomu jodu w mleku – w przypadku matek karmiących piersią,
- upośledzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenie mózgu płodu w I trymestrze,
- zaburzenia okołoporodowe,
- wzrost ryzyka urodzenia dziecka martwego,
- zaburzenia pracy tarczycy,
- wrodzony zespół niedoboru jodu, czyli kretynizm (dziecko nie rozwija się prawidłowo pod kątem umysłowym, fizycznym i płciowym).

2. Dzieciństwo – konsekwencje niedoczynności tarczycy:
a) u noworodków i niemowląt - wydłużona żółtaczka u noworodków, duże ciemię, możliwa hipotermia (utrata ciepła), przepuklina, słaby apetyt, senność, sucha skóra, powolny wzrost, zaparcia;
b) dzieci starsze – problem z odpowiednim wzrostem, powolniejsze dojrzewanie kości (dłużej są miękkie i kruche); sucha skóra, wypadanie włosów, zaparcia, tycie pomimo normalnego apetytu, zmiany na łokciach i kolanach (tzw. efekt „brudnych łokci”), obniżony poziom IQ.

3. Dorosłość
– upośledzenie funkcji psychicznych,
- mniejszą wydolność w pracy,
- rozwój wola guzowatego obojętnego lub nadczynnego,
- niedoczynność tarczycy w warunkach ciężkiego i umiarkowanego niedoboru jodu.

4. Choroby tarczycy – ujawniające się na różnych etapach życia
a) niedoczynność tarczycy – konsekwencje: anemia, zaburzenia oddychania, osłabione serce, nadwaga, problemy z koncentracją, skrajne wahania nastrojów, spadek libido;
b) nadczynność tarczycy – objawy: wole, nadmierny apetyt, spadek wagi, nadmierna potliwość, nadwrażliwość na ciepło, nerwowość, kołatanie serca, duszności, drżenie rąk, słabe mięśnie, biegunki, nieregularne miesiączki i/lub ich zanik, problemy skórne, opuchnięte kostki, słaba kondycja włosów i paznokci, łzawa reakcja na słońce i wiatr.
c) wole – przerost gruczołu tarczycy

Kłopoty z tarczycą to problemy całego organizmu, bo gruczoł ten ma wpływ na funkcjonowanie niemalże wszystkich narządów…

5. Inne schorzenia wynikające z niedoboru jodu – na różnych etapach życia:
- zaburzenia procesów metabolicznych,
- dysplazja piersiowa, czyli łagodna przedrakowa zmiana w obrębie sutka,
- rak piersi, rak prostaty,
- suchość skóry (20% jodu magazynowana jest w skórze!),
- achlorhydia – niemożność produkcji kwasów trawiennych; długotrwały taki stan prowadzi do raka żołądka,
- zespół suchego oka – wywołany uszkodzeniem gruczołu łzowego ,
- suchość w ustach – wywołana niedoborem jodu w gruczołach wytwarzających ślinę,
- cysty w jajnikach,
- rozwój różnorodnych patogenów chorobotwórczych, np. bakterii  Helicobacter Pylori.

Niedobór jodu może dotyczyć wszystkich, w każdym wieku.

Jod a zdrowie

Deficyt jodu jest jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych. Zaliczają się do nich m.in.: otyłość, cukrzyca typu 2., zaburzenia metaboliczne. Mało tego, nadwyręża układ immunologiczny doprowadzając do wielu chorób infekcyjnych.

Korzystny dla zdrowia jod to ten nieorganiczny i nieradioaktywny. Ze względu na fakt, że nasz organizm ciągle go wykorzystuje – przerabia i usuwa, istnieje potrzeba stałego przyjmowania. Potrzebuje go nie tylko tarczyca, a każdy narząd, który cokolwiek tworzy, produkuje czy wydziela, czyli jodu potrzebują: gruczoły śluzowe, macica, mózg, nerki, nos, pęcherzyk żółciowy, piersi, płyn mózgowo-rdzeniowy, prostata, płuca, skóra, trzustka, usta, wątroba, zatoki, żołądek.

Jod jest elementem budulcowym hormonów T3 i T4 produkowanych przez tarczycę – bez jodu nie powstaną. Upośledzenie pracy tarczycy to rozchwianie układu hormonalnego, a to wpływa negatywnie na pozostałe układy.

Działanie lecznicze jodu

Krótko i zwięźle o działaniu leczniczym jodu:
1. Zapewnia prawidłowy rozwój płodu i układu nerwowego.
2. Chroni przed rozwojem bakterii Helicobacter Pylori – brak i duży niedobór jodu doprowadza do jej rozrostu, a to z kolei do zapalenia żołądka typu B i nowotworu.
3. Ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nowotworowi piersi.
3. Wzmacnia układ odpornościowy.
5. Zapobiega reakcjom alergicznym.
6. Działa silnie antyutleniająco.
7. Działa przeciwmiażdżycowo.
8. Doskonale eliminuje bakterie, grzyby i wirusy.
9. Bierze udział w procesach apoptozy – usuwania uszkodzonych i zużytych  komórek, dzięki czemu dochodzi do oczyszczania organizmu i wzmacniania ochrony przeciwnowotworowej.
10. Optymalizuje metabolizm, dzięki czemu ma wpływ m.in. na odkwaszanie organizmu a tym samym na hamowanie rozwoju wielu chorób.
11. Odtruwa organizm, wraz z moczem usuwa metale ciężkie.

Występowanie jodu w Polsce

Około 90% terenów Polski to rejony dotknięte niedoborem jodu. W związku z tym szacuje się, że ok. 8 milionów Polaków żyje z zagrożeniem chorób wynikających z niedoboru jodu.

Ważna jest świadomość roli tego pierwiastka i codzienna, zrównoważona suplementacja – UWAGA! – pewnymi, bezpiecznymi preparatami z czystym składem. Suplementacja powinna być świadoma, wynikająca z wiedzy o właściwościach, dawkowaniu i korzyściach z przyjmowania.

Jod jest pierwiastkiem trudno dostępnym w przyrodzie, szczególnie w rejonach mocno oddalonych od morza. Już 60 kilometrów od wybrzeża bałtyckiego obserwuje się pierwsze objawy deficytu jodu, natomiast największe niedobory w Polsce występują w pasie południowym. Najgorsza sytuacja dotyczy obszaru Karpat i Sudetów.

Dawkowanie jodku potasu

Jod to niezbędny mikroelement dla naszego zdrowia. Skuteczna suplementacja zachodzi drogą pokarmową. Nie może być dostarczany tylko w czystej postaci, dlatego przyjmowanie odbywa się pod postacią jodków oraz jodanów sodu i potasu. Zalecane dawkowanie to 150 mikrogramów jodu dziennie dla osoby dorosłej. Prawie połowa, bo 70 µg jest potrzebna tarczycy. Zostaje 80 µg na wszystkie inne narządy wymienione wyżej…Czy to wystarczy, aby działały należycie… Amerykanie spożywają średnio 240 µg, Japończycy aż 12 mg dziennie!

Kobiety w ciąży powinny przyjmować jod od pierwszego trymestru do zakończenia karmienia.

Ważne! Nasz organizm do prawidłowego wykorzystania jodu potrzebuje magnezu i selenu.


Musimy mieć świadomość, że nasze organizmy z dnia na dzień są coraz bardziej zatruwane – ilość związków toksycznych dostających się do naszego ciała poprzez drogi oddechowe, skórę czy układ pokarmowy jest zatrważająca. To wszystko kumuluje się w komórkach. A równocześnie odbieramy sobie możliwość naturalnego oczyszczania i wzmacniania – rezygnujemy z pierwiastków, które potrafią ratować nasze zdrowie i życie.  Niedobór jodu jest światowym problemem zdrowia publicznego ze względu na zasięg i skutki. W roku 2015 r. problem ten  dotyczył ok. 2 miliardów ludzi. Od tego czasu niewiele uległo poprawie, za to sporo czynników spowodowało pogorszenie stanu zdrowia.

Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że jodowanie soli jest wystarczającym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki jodu. Widząc, jak wielki wpływ ma ten pierwiastek na zdrowie i życie, najbezpieczniej wykonać badania moczu lub krwi i mieć pewność, że poziom jodu w moim organizmie jest na odpowiednim poziomie.

Zdrowia!

PS. Jeżeli zdecydujesz się na bezpieczne, zrównoważone przyjmowanie jodu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - posiadamy preparaty z czystym, pewnym składem: Suplementy diety jod.


Źródła:
1. Hetzel B.S., Iodine and Neuropsychological Development, (w:) „The Journal of Nutrition”, Vol. 130, Is. 2, 2000, s. 493–495, dostęp online: https://academic.oup.com/jn/article/130/2/493S/4686524, 20.10.2022.
2. Praca zbiorowa, Learning disabilities and poor motivation to achieve due to prolonged iodine deficiency, (w:) „The American Journal of Clinical Nutrition”, Vol. 63, Is. 5,1996, s. 782–786, dostęp online: https://doi.org/10.1093/ajcn/63.5.782, 20.10.2022.
3. Praca zbiorowa, Po co ten jod?, Warszawa 2015.
4. Szybiński Z., Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym otyłości i niedoborowi jodu, Gdańsk 2013, s. 55-56.
5. Praca zbiorowa, Rola jodu w rozwoju i kancerogenezie tarczycy, piersi i żołądka, (w:) „Advances in Clinical Pathology”, Luty 2000, 4(1), s. 11-17, dostęp online:https://www.researchgate.net/publication/12383579_Role_of_Iodine_in_Evolution_and_Carcinogenesis_of_Thyroid_Breast_and_Stomach, 24.10.2022.
6. Gietka-Czernel M., Profilaktyka niedoboru jodu, (w:) „Postępy Nauk Medycznych”, 12/2015, s. 839-845, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/5426,profilaktyka-niedoboru-jodu.html, 24.10.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy