Przez żołądek do… zdrowych zębów, kości i stawów

Zdrowe zęby i mocne kości – jakie czynniki mają wpływ na ich kondycję?

Od małego wpajane nam są zasady higieny jamy ustnej. Śpiewająco opowie o nich każdy przedszkolak. W głowach rzesz utkwił slogan dotyczący znaczenia mleka dla zdrowych zębów i kości. Natomiast wielu ludzi nie jest nawet świadomych, jak wiele czynników, poza samą higieną i spożywaniem nabiału odpowiada za zdrowe zęby oraz gęste i elastyczne kości.  Wiadomo, pewne cechy naszego wyglądu, w tym struktury kośćca zapisane są w genach. Przed niektórymi schorzeniami, również tymi stomatologicznymi, nie uciekniemy. Ale możemy mieć wpływ na wiele innych spraw.  Praktykując przyjazne nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, możemy mieć znaczący wpływ na kondycję kości i zębów – swoich własnych oraz dzieci.

Zobacz, jakie czynniki codziennego funkcjonowania zaprocentują w przyszłości:
- właściwa dieta w trakcie ciąży (ważny jest zdrowy rozsądek, nieuleganie zachciankom i troska o zbilansowane posiłki),
- odpowiednia suplementacja witaminami i minerałami w trakcie ciąży (stanowisko, że przy dobrych wynikach  krwi matki suplementacja jest zbędna może być złudne i… niebezpieczne. Choćby foliany, które należy przyjmować, bardzo potrzebne są dziecku, nie tylko mamie). Nie ryzykuj zdrowiem swoim i dziecka,
- prawidłowy przebieg porodu (jeśli to możliwe, wybierz szpital z dobrymi opiniami, rozważ zatrudnienie położnej, przy której będziesz się czuła bezpiecznie. Wraz z nią opracuj i przedyskutuj plan porodu. Te działania zwiększą poczucie Waszego bezpieczeństwa i zminimalizują ryzyko powikłań okołoporodowych, które niestety, ale mają wielki wpływ na układ nerwowy i kostno-zębowy noworodka).
- higiena jamy ustnej dziecka (nawet jeszcze przed wyżynaniem się ząbków; stomatolodzy zalecają przecieranie dziąseł np. tetrą nasączoną wodą z ksylitolem – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo),
- unikanie karmienia nocnego butelką z mlekiem modyfikowanym i pozostawianiem jej w buzi dziecka,
- właściwe podnoszenie i odkładanie noworodka, niemowlęcia (przyjazna pielęgnacja zapobiegnie wielu komplikacjom z niewłaściwym napięciem mięśniowym, a potem z postawą ciała i układem kostnym),
- świadomość zasad poprawnego rozwoju ruchowego niemowlęcia (pomaga we wczesnym wykryciu nieprawidłowości i pozwala na ich korektę - bądź przy dziecku, wspieraj w rozwoju ruchowym, ale nie przyspieszaj tego, co fizjologiczne),
- pomoc i towarzyszenie w myciu zębów dzieciom do 8 roku życia (im dłużej, tym lepiej – dzieci, pomimo zwiększonej samodzielności, często myją zęby za krótko i zbyt niedokładnie),
- dobór odpowiedniej pasty do zębów oraz akcesoriów – szczoteczki, nitki, flosslerów,
- właściwa dieta przez całe życie – od wieku dziecięcego po jesień życia (unikanie produktów próchnicotwórczych i zakwaszających organizm),
- unikanie nadużywania antybiotyków (niestety, wielu lekarzy ma zbyt lekką rękę do ich przepisywania), a w przypadku ich przyjmowania  należy pamiętać o dobrym probiotyku – zobacz, jak różne działania mają pożyteczne bakterie probiotyczne i wybierz probiotyki w tabletkach dla siebie i swojej rodziny),  
-  wykonywanie okresowych badań profilaktycznych, również tych, które oznaczą poziom witamin i minerałów (zapotrzebowanie zmienia się wraz z wiekiem),
- zdrowa suplementacja witamin i minerałów (taka, która uwzględnia oddziaływanie synergiczne i antagonistyczne przyjmowanych substancji. Przeczytaj na blogu https://zdrowersi.pl/blog/news/jak-laczyc-witaminy-i-mineraly,
- dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia (gęsta ślina może świadczyć o objawach chorobowych lub odwodnieniu; zdrowa ślina chroni zęby przed próchnicą!),
- dbanie o florę bakteryjną jelit (również wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, a nie tylko w przypadku choroby, biegunki czy antybiotykoterapii). Stan jelit ma ogromny wpływ na stan naszych zębów, układu trawiennego, a nawet układu nerwowego! W regeneracji i właściwym działaniu układu trawiennego pomogą odpowiednie tabletki na jelita,
- podejmowanie aktywności fizycznej mającej na celu wzmocnienie mięśni (umożliwiają zachowanie właściwej postawy ciała, chronią kości i stawy).


Witaminy na zdrowe zęby i kości


Jeśli powyższe czynniki podzielimy na dwie główne grupy, nasuwa się konkretny wniosek: na stan kości i zębów oddziałujemy zewnętrznie i wewnętrznie. I tu również jest zależność. Nawet jeśli oddziaływanie zewnętrzne jest prawidłowe, a zaniedbujemy dietę i suplementację, efekty nie będą pełne, a często nawet niezadowalające. To jest jak z autem – najdroższe zabiegi na myjni nie umożliwią bezpiecznej jazdy, jeżeli nie wlejesz odpowiedniej benzyny i właściwego oleju…
W takim razie, jakie witaminy na kości i stawy, żeby nasz szkielet  był silny i zdrowy a zęby mocne?

a) witamina D3
Dobry stomatolog zaleci zbadanie poziomu witaminy D3. Wiele klinik dentystycznych ma to badanie w swojej ofercie – wyniki są szybko. W przypadku niskiego poziomu ustalany jest indywidualny plan suplementacji. Dlaczego? Ponieważ witamina ta ma ogromne znaczenie dla zdrowia zębów. Właściwy jej poziom (czyli znacznie wyższy niż sugerują to zakresy referencyjne większości laboratoriów) przynosi wiele korzyści w trakcie czynności stomatologicznych:
- regeneruje tkankę kostną (niezwykle ważne przy leczeniu chirurgicznym, implantologicznym i
ortodontycznym),
- umożliwia sprawne gojenie się tkanek po ekstrakcji zęba,
- zwiększa szansę na przyjęcie się implantów,
- zmniejsza ryzyko utraty zębów w przypadku paradontozy,
- wzmacnia odporność, czyli poprawia odpowiedź immunologiczną organizmu po kontakcie z patogenami (chroni organizm przed ich szkodliwym działaniem).
Powyższe korzyści wynikające z przyjmowania witaminy D3 odnoszą się tylko to obszaru stomatologicznego. Na stronie Zdrowersów możesz przeczytać rzetelny artykuł dotyczący wielokierunkowego działania tej witaminy - Suplementacja witaminą D – bez niej ani rusz.

Ważne! Pamiętaj, że suplementacja witaminy D3 wymaga równoczesnego przyjmowania witaminy K2. Dzięki witaminie D3 możliwa jest wchłanialność wapnia, a K2 odpowiada za ich transport do kości. Gdyby jej zabrakło, wapń będzie odkładał się w naczyniach krwionośnych i powodował zwapnienie.

b) wapń
Jest podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów. Aby został dobrze wchłonięty i wykorzystany, potrzebuje do towarzystwa witaminy D3 i K2 oraz odpowiedniej ilości fosforu. W obszarze kostno-zębowym przyjmowanie wapnia przynosi następujące korzyści:
- zapewnia dobrą gęstość kości,
- zapobiega krzywicy u dzieci i demineralizacji kości u dorosłych,
- chroni przed osteoporozą (jest szczególnie ważny dla kobiet po menopauzie; warto też sprawdzić inne naturalne środki na menopauzę, które wspomogą kobiecy organizm).

Wyniki badań przeprowadzone nad efektami suplementacji wapnia i witaminy D u osób powyżej 65 roku życia wykazały, że przyjmowanie tych substancji w celu zmniejszenia objawów osteoporozy ma również pozytywny wpływ na utrzymanie i stabilność zębów.

c) fosfor
Wraz z wapniem jest ważnym składnikiem budulcowym zębów i kości. Pomaga utrzymać je w dobrym stanie. Trudno o jego niedobór, ponieważ występuje w wielu produktach codziennej diety. Aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to równowaga w ilości spożywanego fosforu i wapnia. I oczywiście witaminy D, która zarządza gospodarką wapniowo-fosforanową.

d) magnez
Kolejny pierwiastek, który wykazuje działanie wielokierunkowe. Znaczna część chorób i dolegliwości spowodowana jest niedoborami magnezu. W odniesieniu do kondycji kośćca i zębów, pozwala na zachowanie ich w zdrowiu. Długotrwały niedobór magnezu bywa przyczyną próchnicy, zmniejsza gęstość kości i zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. Kości i mięśnie to główne obszary oddziaływania magnezu. Natomiast nie może go zabraknąć na półce tych, którzy stosują suplementy na układ nerwowy – normalizuje i stabilizuje pracę komórek nerwowych, uodparnia na sytuacje stresowe.    

e) witamina A
Zaskoczenie, prawda? Witaminę A bardziej kojarzymy z kondycją wzroku i skóry, rzadko bywa łączona ze zdrowiem zębów, a ma się czym pochwalić:
- przyjmowana regularnie poprawia stan dziąseł i błon śluzowych,
- działa przeciwpróchniczo,
- bierze udział w tworzeniu się szkliwa nazębnego,
- odgrywa rolę w prawidłowym rozstawieniu uzębienia.

f) witamina C
Jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do tworzenia kolagenu, tak więc odpowiada pośrednio za elastyczność dziąseł, skóry i chrząstki stawowej. Wzmacnia zęby i dziąsła, działa przeciwpróchniczo. Niedobór może wywołać ból stawów, trudności w zrastaniu się kości po złamaniu i krwawienie z dziąseł.  

g) bromelaina
Przyda się szczególnie tym osobom, które cierpią na:
- nawracające zapalenia zatok (ucisk w zatokach przynosowych najczęściej powoduje ból i rwanie zębów szczęki górnej),
- reumatoidalne zapalenie stawów (pomaga w leczeniu schorzenia, działa przeciwzapalnie),
- wyniki badań dowodzą, że bromelaina wraz z rutozydem i trypsyną wykazują tak silne działanie przeciwbólowe i poprawiające ogólny stan kostny, że ich działanie jest porównywalne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. diklofenaku. Połączenie tych enzymów i rutozydu to bezpieczny sposób na leczenie zapalenia kości i stawów.

Niestety, współczesna jakość warzyw, owoców, mięsa i innych typów pożywienia pozostawia wiele do życzenia. Dodawane substancje obniżają wartość wyjściową produktów, a same w sobie często wywołują skutki uboczne. Czy chcemy, czy nie, aby utrzymać dobrą kondycję, w tym zdrowe zęby, kości i stawy, suplementacja jest niezbędna…

Wszystkie powyższe witaminy i minerały znajdziesz w naszym sklepie internetowym: https://zdrowersi.pl/suplementy-na-kosci-stawy-186. To jeśli chodzi o działanie wewnętrzne. Ale nie zapominamy również o higienie – posiadamy w ofercie pasty do zębów wolne od substancji agresywnych, ekologiczne szczoteczki do zębów oraz zdrowe gumy do żucia z ksylitolem, który wykazuje działanie bakteriobójcze, a więc chroni przed próchnicą!

Zdrowia!


Źródła:
1. Praca zbiorowa, Vitamin D Deficiency and Oral Health: A Comprehensive Review, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7285165/, 21.06.2022r.
2. Praca zbiorowa, Calcium and vitamin D supplements reduce tooth loss in the elderly, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11690570/, 21.06.2022r.
3. Praca zbiorowa, Effect of calcium and vitamin D supplementation on bone density in men and women 65 years of age or older, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9278463/, 21.06.2022r.
4. Praca zbiorowa, Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4998156/, 21.06.2022r.
5. Praca zbiorowa, Oral enzyme combination versus diclofenac in the treatment of osteoarthritis of the knee--a double-blind prospective randomized study, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15278753/, 21.06.2022r.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy