- favorite 0 polubień
- comment 0 komentarzy
Badania medyczne jasno stwierdzają - choroby układu oddechowego przebyte w wieku młodzieńczym, które nie zostały doleczone, skutkują zwiększoną zachorowalnością w wieku dojrzałym i stanowią częstą przyczynę absencji w pracy. Warto na bieżąco wspomagać prawidłowe działanie dróg oddechowych i wybrać stosowne do potrzeb suplementy diety na układ oddechowy – probiotyki, naturalne ekstrakty roślinne, czy podstawowe witaminy i minerały, które mają ogromny wpływ na zdrowie układu oddechowego.
Oskrzela to ostatni odcinek części przewodzącej układu oddechowego – taki ostatni bastion ochrony płuca przed wnikaniem patogenów. Dotykające je choroby można podzielić na dwa główne rodzaje:
- schorzenia infekcyjne,
- choroby zapalno-alergiczne.
Jak dbać o oskrzela? Jak leczyć oskrzela, aby nie doprowadzić do zaostrzeń? Poniżej znajdziesz garść porad, które warto przetestować w domowym zaciszu. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że jeżeli infekcja lub stan zapalny rozwija się i nie jesteśmy w stanie okiełznać szkodliwych patogenów domowymi sposobami, niezbędna jest pomoc specjalisty!
Choroby oskrzeli - przyczyny i objawy
Co jest przyczyną Twoich problemów z oskrzelami? Do najczęściej występujących chorób oskrzeli należy:
- astma oskrzelowa,
- ostre zapalenie oskrzeli i przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- rozstrzenie oskrzeli,
- rak oskrzela.
Astma oskrzelowa - duszności, ucisk w klatce piersiowej, napady kaszlu i świszczącego oddechu. W płucach może gromadzić się trudna do odkrztuszenia wydzielina. Czynniki nasilające objawy: wysiłek fizyczny, nagła zmiana temperatury powietrza (na zimne), pora dnia (ranek).
Ostre zapalenie oskrzeli - kaszel, zaczerwienie gardła, objawy kataralne. Ból przy oddychaniu, gorączka, objawy osłuchowe nad polami płucnymi. Jeżeli objawy, a szczególnie kaszel utrzymuje się powyżej 10 dni, może to wskazywać na nadkażenie bakteryjne.
Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli - Nasilenie duszności i kaszlu, zwiększenie odkrztuszanej wydzieliny (przewlekłe zapalnie oskrzeli rozpoznajemy u chorych, u których produktywny kaszel utrzymuje się co najmniej przez 3 miesiące, w ciągu ostatnich 2 lat).
Konsekwencje wdychania dymu tytoniowego - nad kwestią, jak leczyć oskrzela, powinny pochylić się również osoby, które od długiego czasu palą papierosy: substancje smoliste tworzą w oskrzelach lepką, silnie zanieczyszczoną i gęstą wydzielinę, która doprowadza do:
- rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów,
- wyzwalania niekontrolowanych odruchów kaszlu (na początku kaszel suchy),
- zakażenia dróg oddechowych (z wydzielaniem ropnej wydzieliny),
- uszkodzenia wewnętrznej ściany ich oskrzeli (zwężenie oskrzeli),
- ataków duszności przypominających astmę.
Jak leczyć oskrzela – profilaktyka chorób oskrzeli
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Stare dobre powiedzenie. Tylko jak je zastosować do oskrzeli? Kilka porad:
1. Jeśli to możliwe, unikaj miejsc klimatyzowanych (częste zjawisko zaniedbania konserwacji i czyszczenia oraz zbyt duże obniżanie temperatury ma opłakane skutki dla naszych oskrzeli).
2. Utrzymuj w domu optymalną temperaturę i poziom wilgotności: 18-21 stopni, min. 40%.
3. Dbaj o właściwe nawodnienie. Niezbędne wskazówki znajdziesz w artykule: Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?
4. W przypadku infekcji pozostań w domu! Pozwól organizmowi na odpoczynek, regenerację, bo potrzebuje sił do walki z chorobą (wysiłek, stres, zmiany temperatur, kontakt z kolejnymi zarazkami osłabia układ immunologiczny).
5. Włącz do codziennej diety warzywa i przyprawy, które silnie oddziałują na odporność i drogi oddechowe:
- cebula i czosnek (najlepiej surowe),
- kurkuma,
- imbir.
Jak leczyć oskrzela – preparaty domowej apteczki
Jeżeli Twój stan nie wymaga wizyty w gabinecie lekarskim i jesteś w stanie działać w zaciszu domowym, zapoznaj się ze skutecznymi produktami, które warto mieć w domowej apteczce. Należą do nich preparaty, które:
- wspomagają mechanizm samooczyszczania się dróg oddechowych,
- upłynniają zalegającą w oskrzelach wydzielinę i pomagają ją usunąć:
1. Niezastąpiona Miodunka:
- podstawowe narzędzie do walki nie tylko ze schorzeniami oskrzelowymi, ale również : płucnymi, przy stanach zapalnych gardła, krtani i strun głosowych.
2. Jeżeli wolisz preparaty w płynie: Pulmo Herbs Zatoki Oskrzela Płuca
3. Mieszanki ziołowe:
Odśluzowanie Zielarnia Suwalska – mieszanka 13 ziół, które:
- mają działanie rozkurczowe, wykrztuśnie, rozrzedzają i usuwają zalegającą wydzielinę,
- niwelują stan zapalny.
Astma Zielarnia Suwalska – mieszanka do zaparzania, która działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i osłaniająco na drogi oddechowe. Łagodzi napadu uciążliwego kaszlu.
4. NAC Aliness – aminokwas o działaniu mukolitycznym (zmniejszającym lepkość wydzieliny):
- ułatwia odkrztuszanie,
- chroni przed infekcjami lub skraca czas już trwających,
- wycisza stan zapalny.
5. Solanka Zabłocka jodowo - bromowa do inhalacji, nebulizacji. Dzięki niej możesz zrobić sobie domowe uzdrowisko – ma tak szerokie zastosowanie! Sprawdź zdrowotne korzyści, jakie możesz uzyskać, dzięki jej stosowaniu: https://zdrowersi.pl/2956-mgielka-solankowa-jodowo-bromowa-na-drogi-oddechowe-zablocka-solanka-950ml.html
Od najmłodszych lat warto zadbać o zdrowie układu oddechowego dzieci: probiotyk Rhamnosus GG Aliness ma udokumentowane działanie na ograniczenie infekcji dróg oddechowych u dzieci!
Źródła:
1. Makowska M., Alkiewicz J., Leki roślinne w leczeniu wybranych schorzeń dróg oddechowych, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2445,leki-roslinne-w-leczeniu-wybranych-schorzen-drog-oddechowych.html, 3.10.2022.
2. Palący problem – czyli prawie wszystko o tytoniu i skutkach jego używania. Cz. III i IV, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/2655,palcy-problem-czyli-prawie-wszystko-o-tytoniu-i-skutkach-jego-uzywania-cz-iii-i.html, 3.10.2022.
Komentarze (0)