Leki na rozrzedzenie flegmy
Zapchany nos? Flegma w gardle? Ból głowy spowodowany zalegającą wydzieliną w zatokach? Wszystko sprowadza się do jednego celu – rozrzedzenia flegmy. Gdy jest odpowiednio rzadka, płuca, oskrzela, zatoki poradzą sobie z jej usuwaniem.

Jak informują nas wszystkie reklamy z przyspieszonym głosem, stosowanie leków należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą. My natomiast proponujemy suplementy diety clean label, zioła, minerały i preparaty w płynie, które pomogą rozprawić się z zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną.

Preparaty mukolityczne i sekretolityczne – jak działają?

Wyróżnienie tych dwóch grup powstało ze względu na mechanizm ich działania:
- preparaty mukolityczne – upłynniają wydzielinę, zmniejszają jej lepkości, co pomaga drogom oddechowym usunąć zalegającą flegmę. Stosuje się je w zapaleniu oskrzeli z gęstą wydzieliną, rozstrzeniu oskrzeli, mukowiscydozie, w zapaleniu krtani, zapaleniu ucha zewnętrznego i środkowego;
- preparaty sekretolityczne – zwiększają wydzielanie śluzu w oskrzelach i powodują jego upłynnienie. Stosuje się je w stanach z suchym kaszlem z niewielką ilością śluzu lub podczas kaszlu z gęstą plwociną.

Pośród ziół i suplementów diety również znajdują się preparaty o powyższym działaniu. Przyjrzyj się bliżej następującym produktom:
NAC Aliness - aminokwas o działaniu mukolitycznym - przy infekcji dróg oddechowych rozrzedza i upłynnia wydzielinę, ale wykazuje też szersze działanie, bo wzmacnia organizm i chroni przed wirusami, np. grypy. Zyskał popularność w trakcie poszukiwań skutecznych preparatów na radzenie sobie z koronawirusem.
    
Bromelaina Aliness – wykazuje działanie mukolityczne i przeciwzapalne! Zmniejsza obrzęki i pomagają oczyścić zatoki (rozrzedza wydzielinę).

Odśluzowanie Zielarnia Suwalska – aż 13 arotmatycznych, rozgrzewających ziół, które rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i pomagają usunąć stan zapalny. Gęsty katar? Zatkane zatoki? Trudna do odkrztuszenia flegma? Już nie!

Jak rozrzedzić wydzielinę?

Podstawą higieny dróg oddechowych, czyli tym, na co sami mamy wpływ, jest stosowanie soli fizjologicznej. W codziennej higienie warto stosować sól izotoniczną o stężeniu 0,9%, która nie zmienia stanu fizjologicznego komórek – pomaga jedynie nawilżać śluzówkę i usuwać zanieczyszczenia. Natomiast w przypadku infekcji, w grę wchodzi już zastosowanie soli hipertonicznej, o stężeniu większym niż 0,9% - na rynku najpopularniejszy roztwór soli hipertonicznej to 3%.  Preparaty hipertonicznego roztworu soli są na ogół dobrze tolerowane przez chorych, zwłaszcza w niższych stężeniach. Należy zachować szczególną ostrożność przy ich nebulizowaniu u dzieci i dorosłych z cechami nadreaktywności oskrzeli, np. u chorych na astmę (w tym astmę wczesnodziecięcą) czy POChP.

Jak rozrzedzić wydzielinę w gardle?

Co robić, aby rozrzedzić wydzielinę w gardle? Sprawdzą się następujące działania:
- irygacje, czyli płukanie zatok,
- stosowanie suplementów diety w płynie o działaniu mukolitycznym, np. Pulmo Herbs Zatoki płuca oskrzela
- inhalacje lub nebulizacje z wykorzystaniem opisanych wyżej roztworów soli lub Zabłocka mgiełka solankowa jodowo-bromowa.
- regularne stosowanie preparatów mukolitycznych opisanych powyżej – ze szczególnym uwzględnieniem okresu zwiększonej zachorowalności na infekcje dróg oddechowych.

Jak rozrzedzić katar?

Preparaty hipertonicznego roztworu soli od dawna znajdują zastosowanie w terapii ostrego, jak i przewlekłego nieżytu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Na rozrzedzenie kataru sprawdzą się również wspomniane wyżej preparaty.  A ponad wszystko, pamiętaj o skutecznym nawodnieniu – jeżeli choć w niewielkim stopniu dotyka Cię odwodnienie, rozrzedzenie kataru będzie utrudnione! Sprawdź, Jak szybko i prawidłowo nawodnić organizm?

Jak rozrzedzić katar u dziecka?

W wielu badaniach naukowych przedstawia się dowody na skuteczność hipertonicznych roztworów soli (stężenie powyżej 0,9%, najczęściej 3%) w następujących stanach chorobowych: alergicznym nieżycie nosa, mukowiscydozie, nieżycie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, przy przeziębieniu, rozstrzeniach oskrzeli u dzieci i dorosłych, zapaleniu oskrzelików.  W wielu z wymienionych schorzeń przyda się również zwykła Miodunka – królowa wśród ziół na zdrowy układ oddechowy.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi preparatami w kategorii Suplementy diety na układ oddechowy.

Zdrowia!

Źródła:
1. Niewiński P., Leki układu oddechowego - wykrztuśne, przeciwkaszlowe, stosowane w terapii astmy (prezentacja), dostęp online: https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/struktura/farmacja/farmakologia/IIDietetyka_Leki_ukl_oddech.pdf, 29.11.2022.

2. Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K., Jędrzejewski  A., Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych, (w:) Alergoprofil, 2020, 16(3), 10-17, dostęp online: https://doi.org/10.24292/01.AP.163160920, 29.11.2022.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy