Magnez – pierwiastek ogólnoustrojowy

Magnez to pierwiastek niezbędny dla funkcji i struktury organizmów żywych. Trudno oznaczyć jego realną ilość w organizmie, ponieważ tylko 1% zasobów ustrojowych znajduje się w surowicy lub osoczu krwi, największa ilość – w tkankach. Niski poziom magnezu to zmora współczesnej cywilizacji i przyczyna naprawdę wielu chorób. Dla naszego dobra suplementacja magnezem powinna stać się jednym z codziennych obowiązków!

Funkcje magnezu

Skoro magnez to pierwiastek niezbędny do przeprowadzania podstawowych procesów życiowych, to jego brak oznacza wiele zaburzeń! Sprawdź, za co w naszym organizmie odpowiada magnez:

1. Aktywuje ponad 300 różnych enzymów.
2. Bierze udział w metabolizmie białek, kwasów nukleinowych, lipidów i węglowodanów, a więc odpowiada za proces podziału, wzrostu i dojrzewania komórek.
3. Transportuje elektrolity przez błony komórkowe.
4. Jest odpowiedzialny za gospodarkę energetyczną organizmu:  aktywuje enzymy, które tworzą, magazynują i użytkują związki wysokoenergetyczne.
5. Stabilizuje błony komórkowe, oddziałuje na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym.
6. Wapń, sód i potas swoje działanie uzależniają od poziomu magnezu: aktywuje pompę sodowo-potasową i wapniową, jest więc współodpowiedzialny za regulację płynu zewnątrzkomórkowego i wewnątrzkomórkowego.
7. Łagodzi przebieg zapaleń i infekcji.
8. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni -  zmniejsza ich kurczliwość.
9. Zwiększa aktywność witaminy D.
10. Jest potrzebny do procesu tworzenia i wydzielania insuliny.
11. Rozkurcza mięśnie gładkie tętnic, dzięki czemu zwiększa przepływ krwi i zmniejsza ciśnienie.

Imponujące, prawda? A większość ludzi zaczyna myśleć o przyjmowaniu magnezu dopiero wtedy, gdy dokucza im nadmierny stres…

Niedobory magnezu - konsekwencje

Ciągła gonitwa, brak czasu na odpoczynek i regenerację, mało odżywcza dieta, a do tego niedobór magnezu i katastrofa gotowa. Zaburzenia gospodarki magnezowej prowadzą do wadliwego działania wielu narządów a nawet całych układów! Oto lista przykładowych (bo nie wymieniono wszystkich) zaburzeń, do jakich dochodzi wskutek braku magnezu lub zbyt małej jego ilości:
1. Zaburzenia gospodarki energetycznej:
- zmęczenie, znużenie, apatia,
- brak pełnej regeneracji,
- słabe mięśnie.
2. Zaburzenia układu nerwowego:
- nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa,
- nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi,
- objawy lękowo-depresyjne,
- problemy ze snem,
- migrenowe bóle głowy,
- bóle głowy wskutek napięcia emocjonalnego.
3. Zaburzenia układu hormonalnego:
- brak równowagi hormonalnej u kobiet,
- wzmocnienie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
- problemy z poczęciem i utrzymaniem ciąży.
4. Zaburzenia układu krążenia:
- nadciśnienie tętnicze,
- incydenty zakrzepowo-zatorowe,
- choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca

Suplementacja magnezem – zalecane dawkowanie

Absolutne minimum dla człowieka dorosłego to 350 mg magnezu dziennie. Przy założeniu, że nie ma deficytów i prowadzi zrównoważony tryb życia. Jeśli jednak żyjesz w stresie, zauważasz u siebie przynajmniej kilka z opisanych powyżej objawów niedoboru, warto rozważyć zwiększenie dawki!

Badania prowadzone nad biodostępnością preparatów magnezowych wykazały, że zdecydowanie najlepszą wchłanialnością i przyswajalnością cechuje się cytrynian magnezu (w porównaniu do chelatu aminokwasowego oraz tlenku magnezu):
- Cytrynian magnezu w proszku
- Cytrynian magnezu Aliness w kapsułkach.

Kliknij: suplementy diety magnez

Taurynian magnezu to forma, która polecana jest szczególnie, gdy dokucza już arytmia serca.

Magnez w diecie

Jeżeli nie przepadasz za przyjmowaniem suplementów diety, zadbaj przynajmniej o to, aby w Twojej diecie znalazły się następujące produkty bogate w magnez: migdały i orzechy, kakao, gorzka czekolada, sery podpuszczkowe, ryby, ziemniaki, badany, warzywa zielone i strączkowe, otręby pszenne, woda mineralna z wysoką zawartością magnezu.

Jeżeli stosujesz dietę bogatą w magnez oraz / lub przyjmujesz preparaty magnezowe przez dłuższy czas i nie zauważasz poprawy samopoczucia, warto skonsultować sprawę ze specjalistą, bowiem niedobór magnezu może być spowodowany różnymi czynnikami: zbyt małą ilością pierwiastka, zaburzeniami w jego wchłanianiu i przyswajaniu, z nadmierną utratą lub wadliwą dystrybucją tkankową.

Zdrowia!


Źródła:
1. Papierkowski A., Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część I. Przyczyny i objawy zaburzeń gospodarki magnezowej, (w:) „Medycyna Rodzinna” 1/2002, s. 31-34, dostęp online: https://www.czytelniamedyczna.pl/706,znaczenie-magnezu-w-praktyce-lekarskiej-czesc-i-przyczyny-i-objawy-zaburzen-gosp.html, 17.11.2022.
2. Toruńska-Stawińska K., Zaburzenia gospodarki magnezowej i ich znaczenie w neurologii, (w:) „Neurologia po Dyplomie”, 2019, nr 3, dostęp online: https://podyplomie.pl/neurologia/32557,zaburzenia-gospodarki-magnezowej-i-ich-znaczenie-w-neurologii, 17.11.2022.
3. Magnez, (w:) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020, s. 281.

Blog - co nowego?

Po zrobionych zakupach zajrzyj na naszego bloga

Ostatnie wpisy